| Inferno a întrebat:

Cineva ma acuza ca postez la categoria religia intrebari :stupide", asa le definea el, ca fiind "stupide". In definitiv, cine decide daca o intrebare este stupida sau inteligenta, exista un Dumnezeu acolo absolut care imparte intrebarile in stupide si inteligente? Eu cred ca o intrebare e stupida sau inteligenta in functie de cel care o citeste.
De exemplu daca ma intrebi pe mine cu cat este egal 10 la puterea a doua intrebarea este automat stupida, in sensul de triviala, raportat la nivelul meu infinit de cultura.
Pe de alta parte daca-l intrebi pe utilizatorul despre care discutam la inceputul postarii, cu cat este egal 10 la puterea a doua, intrebare devine brusc una geniala si profunda,evident, raportat la nivelul sau infinit de cultura.
Prin urmare cred ca parerea majoritara a cititorilor este singurul reper. Iar in acest sens reactia lor spune multe.
Ori eu pe TPU am postat si intrebari "stupide" si intrebari pertinente, iar reactia utilizatorilor crestini la ambele tipuri de intrebari a fost identica. Ba mai mult, as putea spune ca la intrebarile stupide am primit chiar un numar ridicat de raspunsuri.
Deci nu cred ca pe TPU, la categoria religie, se poate vorbi de intrebari stupide, toate sunt tot atat de inteligente pentru marea majoritate a utilizatorilor crestini.
Totul este relativ, ceea ce astazi e stupefiant peste 100 de ani va deveni banal, iar ceea ce astazi e banal acum 100 de ani era stupefiant.

Sunt incredintat ca pana acum am pierdut o buna parte din putinii cititori care s-au aventurat in a-mi citi postarea. Adevarul este ca atunci cand nu ai antrenament la citit te darama si o simpla fraza.
Dar pentru cei care au reusit remarcabila performanta de a rezista pana aici, ma gandesc sa nu le prelungesc si mai mult suferinta. Asa ca am sa pun intrebarea cat se poate de concis.

Anumiti crestini spun ca animalele sunt un rezultat al designului inteligent, alti crestini spun ca animalele sunt un rezultat al pacatului, ca toate au fost corupte de pacat si initial aratau diferit, tigrul era (i)erbivor, manca frunze, nu avea dinti ascutiti, sistemul digestiv era diferit, etc, etc.
Deci care e varianta corecta?
Design inteligent sau "designul pacatului"?
P.S.: Zos palaria pentru bravii cititori ce au citit postarea integral.
Cred ca ar fi o dovada de ingratitudine din partea mea fata de gestul lor laudabil daca le-as mai cere sa o si inteleaga.

8 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

1. O intrebare este sau nu stupida, fara sa depinda de nivelul de intelegere al fiecarui individ
2. Te crezi mult prea intelligent. Asta insa nu e o problema, fiecare are dreptul sa o faca nu? Unii chair ajung profesionisti in domeniul de " a parea inteligenti" tu mai ai de lucrat la asta
3. Daca ar fi sa definim o intrebare ca fiind stupida, este atunci cand, citesti pe internet anumite lucruri care iti convin, formulezi o intrebare pe care ti-o insusesti desi este doar o reformualre a ceva ce a intrebat altcienva inaintea ta, iar apoi astepti niste raspunsuri care sa iti convina, iar orice iese in afara a ceea ce vrei tu sa ti se raspunda este stupid. In concluzie, o intrebare la care accepti doar raspunsuri care le consideri tu a fi corecte, este o intrebare stupida, air in cazul tau, la acest gen de intrebari excelezi happy

4. treaba cu anumiti crestini suna asa de sacarbos..Fiecare poate sa sustina ceva fara ca ceilalti care theoretic ii impartasesc originile sa fie afectati de ceea ce sustin ei. E ca si cum tu m-ai condamna pe mine pentru faptul ca tu esti prost.

6. design intelligent sau designul pacatului? Vezi, din nou faci asta, si asta este o intrebare stupida happy Astepti anumite raspunsuri, ai deja pregatite replicile pentru eventuale raspunsuri care nu iti plac, si asta iti ridica moralul, te simti intelligent. Pana la un punct poate e bine...sau poate chiar devine un mod de viata happy

ps: poate ai remarcat ca lipseste punctual 5. Acolo in mod normal ti-as fi dat un exemplu de gen 10 la puterea a doua, dar eu am inteles ridicolul din spatele exemplului tau, si m-am abtinut

e treaba de cultura ce naiba laughing

| Inferno explică (pentru Purec):

As medita serios la raspunsurile tale daca nu ai scrie prostii evidente cum este cea de la punctul 1. Este evident fals.
Daca te intorci in epoca de piatra si intrebi cu cat este egal radical din patru intrebarea nu este deloc stupida.
Daca intrebi in timpurile noastre ea este stupida.

Si sunt convins ca intrebari consdierate astazi complexe,cum ar fi : Ce e panza spatiu-timp?, vor deveni in viitor banalitati intelese de majoritatea.

"Totul este relativ."

Deci lasa-ma sa inteleg.

Exista intrebari stupdie si inteligente,indiferent de mediul social in care traim. Daca intrebi un african dintr-un trib ce e teoria relativitatii e tot una cu daca intrebi un european.

O intrebare devine stupida daca o repeti. Practic daca repet intrebarile marilor filosofi ele devin stupide pentru ca le-am repetat eu.
Ce e timpul?
Intrebarea asta pare inteligenta,nu?
Pai nu,ca o pot repeta si eu si sa asatept raspunsurile care imi convins si atunci inseaman ca e stupida.
Pai dupa logica ta toate intrebariel sunt stupide, ca toate pot fi reformulare de mine si postate pe TPU si la toate pot astepta raspunsurile care-mi plac.

Sau vrei sa spui ca intrebarea originala era inteligenta, dar daca o postez eu devine stupida? Tare chestia asta.

Crestinii cred ce vor, degeaba se nuemsc crestini, crestinismul e un terci in care fiecare spune ce vrea. unii spun ca Dumnezeu e zana maseluta si e CORECT, altii spun ca e un elefant si iar e corect. Toata lumea are dreptate.

"6. design intelligent sau designul pacatului? Vezi, din nou faci asta, si asta este o intrebare stupida"

Tragi cu gloante oarbe. Asta nu e o intrebare de retorica. De data asta e pe bune. Chiar vreau sa stiu raspunsul pentru ca eu vad o contradictie evidenta. Recunosc ca am mai postat si intrebari fara a ma interesa raspunsul, dar aici nu este cazul. Intreb pentru ca vreau sa stiu. Simple as that.
De ce e stupida intrebarea nu inteleg? Are u nraspuns evident si nu imi dau eu seama? Pai atunci inseaman ca sunt eu prost, nu e vina mea, de ce nu ma luminezi tu? Nu avem voie sa intrebam daca nu stim sau cum?

"Astepti anumite raspunsuri..."
Fals. De data asta chiar nu astept niciun raspuns special, doar o clarificare.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Am zis ca o intrebare este stupida, atunci cand de fapt tu nu cauti o rezolvare, un raspuns pentru ea, ci doar o confirmare a ceea ce vrei tu sa crezi.

Intrebarile sunt toate la fel, pot fi stupide doar in masura in care ele nu presupun ceva constructive, ci doar confirmarea de catre cienva a unor convingeri deja puternice pentru cel care a pus intrebarea.

Cand m-am referit la o "intrebare stupida", eu personal m-am referit la o intrebare lipsita de sens, care nu cauta cu adevarat un raspuns la o problema, sia tunci da devine stupida.

Sa luam exemplu tau. Daca eu intreb cat este 10 la puterea a doua, dar eu deja stiu raspunsul, intrebarea mea este stupida, pentru ca nu adduce niciun beneficiu, nu rezolva nicio problema si astept un raspuns pe care deja il stiu. Deci nu are sens. Dar daca as presupune ca nu stiu raspunsul, atunci oricat de banala ti-ar parea tie, este o intrebare normal, menita sa caute un raspuns.

Intelgienta nu sta numai in chestiile complicate. Dar daca nu te intereseaza rasunsul la o intrebare, sau ai deja in cap ce vrei sa auzi, atunci totul e o mare prostie happy de ce? e simplu. Ciar si in cazul unei problem filozofice. Intrebi, ce este Dumnezeu spre exemplu. Daca tu de fapt pleci de la idea ca Dumnezeu nu exista si nu accepti niciun argument, si spui ca cei care cred sunt tampiti, atunci intrebarea ta devines tupida.

Este irrelevant pe cine anume intrebi. Daca cineva nu stie raspunsul la o intreabre, nu este nici el prost nici intrebarea geniala happy

| Inferno explică (pentru Purec):

Ti-am spus foarte clar ca eu chair caut un raspuns la aceasta intrebare, lucru oricum evident.
Nu vad ce raspuns care sa-mi convina as putea astepta la o intrebare ca cea de mai sus.

| Alcyon a răspuns:

Stii, e o vorba: daca taceai, filozof ramaneai. Nu faci decat sa te afunzi in infernul elucubratiilor de prost gust. N-am facut decat sa-ti atrag atentia asupra faptului ca religia NU SE REZUMA la a crede in "cai verzi" dupa cum afirmi, cu atata aroganta. Ma intreb daca ai trecut vreodata prin vreo biserica, sa vezi despre ce e vorba. Religia (si aici nu ma refer numai la crestinism, fiindca mai sunt si alte religii pe care eu le respect... spre deosebire de tine, ce arunci cu noroi in toti oamenii), prezinta niste modele POZITIVE. Vorbeste despre dragoste de semeni, despre sacrificiu, despre niste VALORI MORALE, de care tu evident n-ai habar. Nu, tu nu faci decat sa stai si sa debitezi ineptii pe un forum oarecare, simtindu-te un mic geniu. Ghici ce? Nu esti un geniu, ci doar un om cu unele probleme destul de grave. Am discutat si cu atei pe care eu, personal, ii respect, fiindca sunt deschisi la minte. Din pacate, tu nu faci parte din categoria lor. Si nu m-as fi luat de tine, daca n-ai fi intrecut orice limita a bunului simt. Tu insa, reprezinta un element negativ al acestui forum, ce n-are cauta aici. Ceilalti atei iti sunt superiori, chiar daca nu se fac atat de mult auziti. De ce? Fiindca spre deosebire de tine au bun simt si nu se cred buricul pamantului (ma rog, cu unele exceptii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah,ma legasem eu cumva de tine.Treaba sta asa: Pune mai, in pielea mea intrebarea care te macina si nu mai scrie romane pe aici. Tu nu intrebi, tu faci un blog din site-ul asta.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Tu ai impresia ca eu iti citesc raspunsurile? Nu ma refeream la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bere bei in weekend?