| nelu88 a întrebat:

Conform 1 Corinteni 13:8 "... Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit."

Oare cei ce vorbesc in limbi si prorocesc, o fac cu adevarat?

http://youtu.be/kwbQwhgIdFQ?t=5m

Chiar vorbeste dumnezeu prin omu asta? Ce parere aveti de atmosfera creata acolo?

70 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acolo unde exista o moneda autentica poate exista si una falsa.

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Deci?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Care parte nu ai inteles-o? Este scris sa luam ce este bun.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Cum stii ce e bun in lume? Cum stii cine minte si cine nu? Asa pot spune si eu multe si sa mint oamenii, nu?
Nu avem de unde ghici care este cu adevarat si care nu.

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Vorbesc din acest punct de vedere, deoarece ne aflam la aceasta categorie. Invata sa vorbesti frumos daca vrei sa facem schimb de opinii.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Eu vorbesc din perspectiva lui Dumnezeu. Biblia este ghidul meui de viata.

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

OK...
Dar parerea mea este ca e bine si sanatos pentru minte si suflet sa iti formezi opinii proprii
Sa vezi lumea si situatiile prin ochii tai, cu ochii tai si sa o simti cu sufletul tau, tu traiesti, nu textele pentru tine...

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Incearca cand raspunzi sa spui ceva concret...
Uite ce intrebari am facut eu, si uite ce ai raspuns tu happy

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Bineinteles ca o fac cu adevarat. Daca Biblia spune ca vor fi oameni cu daruri speciale, trebuie sa crezi ca sunt!

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Dar spune ca se vor termina. Nu au facut o deja?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Nu.Se poate interpreta ca atunci cand vom ajunge in cer proorociile si limbile vor inceta, dar dragostea va ramane. Pentru ca Dumnezeu este dragoste. Sau ca atunci cand harul va fi luat de la neamuri si va fi dus la Israel, va fi luat si Duhul Sfant impreuna cu darurile Lui.

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Poti sa imi areti unde scrie in biblie ce ai spus?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Repet am spus ca se poate interpreta nu ca este batut in cuie!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Iahve spune sa nu ascultam ce vb o femeie, cum de reprezinti tu voia lui, iahve = femeie trebuie sa taca nu sa vb despre cele sfinte, vrei versetele?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dar voiesc ca voi să ştiţi că Hristos este capul oricărui bărbat, iar capul femeii este bărbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu.

Căci dacă o femeie nu-şi pune văl pe cap, atunci să se şi tundă. Iar dacă este lucru de ruşine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-şi pună văl.
Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea.
Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică.

Supuneţi-vă unul altuia, întru frica lui Hristos.
Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,
Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este.
Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul.
Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,

Femeilor, supuneţi-vă bărbaţilor voştri, precum se cuvine, în Domnul.
Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre şi nu fiţi aspri cu ele.

Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.
Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă.
Dar ea se va mântui prin naştere de fii, dacă va stărui, cu înţelepciune, în credinţă, în iubire şi în sfinţenie.

Căci femeia măritată e legată, prin lege, de bărbatul său atâta timp cât el trăieşte; iar dacă i-a murit bărbatul, este dezlegată de legea bărbatului.
Deci, trăindu-i bărbatul, se va numi adulteră dacă va fi cu alt bărbat; iar dacă i-a murit bărbatul este liberă faţă de lege, ca să nu fie adulteră, luând un alt bărbat.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Tu te crezi in biserica?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.
Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă.
Dar ea se va mântui prin naştere de fii, dacă va stărui, cu înţelepciune, în credinţă, în iubire şi în sfinţenie.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Matei 28:19-20:,, Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant. Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului.,,
El doreste ca fiecare dintre noi sa ducem vestea cea buna a Evangheliei mai departe. Odata ce am fost nascuti din nou, din Duhul lui Dumnezeu, noi am primit o putere de marturie mai mare. Cand ai gustat ce bun este Domnul, nu mai poti sa taci. Incepi sa spui celor din jurul tau despre mantuirea pe care ai primit-o in dar prin jertfa Domnului Isus. O parte din Dumnezeire locuieste acum in inima ta. Fiecare crestin trebuie sa impartaseasca vestea cea buna mergand prin credinta, insotita de fapte. Nu toti putem sa mergem sa misionam in alte tari, in alte orase ca sa lucram pentru Dumnezeu. Dar, fiecare dintre noi putem sa fim o marturie vie pentru vecinii nostri, pentru colegii nostri de scoala sau la locul de munca. Putem sa contribuim daruind pentru lucrarea de misiune, putem sa mijlocim pentru cei ce pleaca in misiune. Ma doare inima in mine cand vad cum milioane de oameni pleaca in vesnicie despartiti de Dumnezeu. Scopul nostru pe acest pamant este sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei. Cel mai frumos lucru este atunci cand vezi ca, prin marturia ta, prin faptele tale, oameni care sunt robiti de pacate, slabi, fara putere, isi indreapta privirea in sus, si incep sa il caute pe Dumnezeu.Nu este fericire mai mare decat atunci cand un pacatos se intoarce la Dumnezeu. Haideti sa fim oameni care stau in spartura pentru cei nemantuiti din casa noastra, din orasul nostru, din tara noastra. Ezechiel 22:30,, Caut printre ei un om care sa inalte un zid, si sa stea in mijlocul sparturii inaintea Mea pentru tara, ca sa nu o nimicesc; dar nu gasesc niciunul!,,

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Duceti-va si faceti ucenici =barbati da asa e, dar nu femei

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Mai citeste si vei gasi femei slujitoare. Prima care a dus vestea ca Hristos este viu a fost Maria-Magdalena.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Daca s-a dus la mormant desigur ca da, dar se pare ca s-a aratat la un barbat in desert, voi asa ca interpretati biblia cum vreti

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca ai luat-o pe aratura! laughing

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dar asa e, o interpretati cum vreti voi, in intereseul vostru, culmea in biblie asta e blasfemie

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca am tocmai am pus doi la ignore, pentru ca imi rastalmacesc cuvintele. Daca nu vrei sa fi al treilea, vezi-ti de treaba.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Versere ca astea
"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51
"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

"Sclavul acela care a stiut voia stapânului sau si nu s-a pregatit deloc, si n-a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri" - Luca 12:47.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu crezi ca tie ti se adreseaza aceste versete?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Eu n-am rastamalacit nmic, sunt versete din biblie nu eu le-am inventat, nu isi convine propia biblie?

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Versetu 10 arata clar cand se va sfarsi: "dar, când va veni ce este desăvârşit, acest „în parte" se va sfârşi."
Avand in vedere ca toate darurile duhului erau date `pentru a face cunoscut numele domnului si slava sa si de a afla cat mai multa lume despre el, acel in parte este cunostinta despre doamne doamne. Nu crezi? Fiecare apostol stia cate un pic despre doamne doamne. Luca stia partea lui, Matei stia partea lui, Ioan a lui, etc. Biblia este un cumul de informatii de cunostinta despre doamne doamne. Biblia pot zice ca este "acel desavarsit" si acea cunostinta fragmentata/in parte s-a facut un intreg.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce vrei sa spui cu asta?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Numai ce am spus, nu altceva.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ca sunt sclav, fata de cine?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Esti rob al pacatului!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Primul care e fara de pacate sa arunce cu pietre

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Sunt pacatosi si pacatosi iertati! Sangele lui Hristos face diferenta.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Voi crestini sunteti cu toti sfinti asa e, doar ca nu vad eu asta, de unde sti ca esti iertata esti cumva dumnezeu? nici isus nu a spus vreodata asa ceva

| EmaS a răspuns:

"Orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata.''

| RAY a răspuns:

Uni se considera mai presus ca iahve vad, de unde stie emas cine vb acolo?

| Mădă0611 a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa toti posedatii astia ar aparea mult mai multe culte decat sunt deja, cateva zeci de mii.
http://www.youtube.com/watch?v=bLtut8wkLQY

Vorbeste prostia si frica. "Nu am încredere în oamenii care sunt siguri că ştiu ce vrea Dumnezeu de la ei, fiindcă observ că întotdeauna coincide cu propriile lor dorinţe." - Susan B. Anthony

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Suuuper asta cu maicuta cosmicahee hee o stiu de ceva timp, mai are si alte video

| Lizzu a răspuns:

Vorbeste constiinta, gandurile lui, dorintele lui, felul lui de a fi si dorinta lui de a schimba lumea poate. Asta numai daca spune lucruri pozitive, si nu orice aberatii.(scuze dar eu acum nu aud)

Răspuns utilizator avertizat
| Cocîrlăndosu a răspuns:

Şi la ortodocşi se vorbeşte în limbi! Mai bine zis se cântă! Ia uite aici!

http://www.youtube.com/watch?v=vj7tT2NjcWU

Îţi place? Ce e mai frumos să ascultăm, pe rătacitul şi penibilul de la penticostali, sau o superbă interpretare a unei câtari bizantine?

| nelu88 explică (pentru Cocîrlăndosu):

Vorbirea cu adevarat daca e sa ii zicem asa e aratata in biblie Faptele Ap. 2:4-12... cititi si comparati ce scrie in biblie cu ce se practica laughing

Nu cred in povestea din biblie. Dar daca zici ca crezi, respectati princiipiile. nu?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Cocarlane, tu esti fiul ratacitor!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Oi fi cum zici tu, dar nici tu nu eşti mai brează!

Şi dacă vrei să-ţi răspund şi eu la acelaşi nivel de apreciere, pot să spun şi eu despre tine că tu eşti mama rătăcită!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie? Eu ma bazez chiar pe marturia ta:,, Nu am vocaţie, stimată doamnă! Un preot trebuie să fie un model pentru comunitate iar eu sunt un model, dar negativ! Şi în plus mie îmi plac banii şi viaţa mai libertină. Tu ai veni la mine să te spovedeşti?''

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Mai studiaza.,, Caci fagaduinta aceasta, este pentru voi, pentru copiii vostrii, si pentru toti cei ce sint departe acum, in oricat de mare numar ai va chema Domnul Dumnezeul.''

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Dupa interpretarea mea, s-a sfarsit cand a aparut biblia. happy
Nu e bine cum am interpretat?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Sigur ca nu. Daca nu vedeam cu ochii mei minuni si daca nu existau profetii care s-au implinit, probabil ca si in ziua de azi eu rataceam departe de Domnul!

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Si oare nu pot fi acele minune facute de cine nu trebuie?
" Preaiubiţilor, să nu daţi crezare oricărui duh; ci să cercetaţi duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieşit mulţi proroci mincinoşi. " 1Ioan 4:1 happy

citeste si Mat. 7:21–23:

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Deci tu iti permiti sa infirmi ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu? Nimeni nu poate sa spuna Isus este Domn decat prin Duhul Sfant. Orice trebuie trecut prin filtrul Evangheliei si daca este in conformitate cu Cuvantul, este de la Dumnezeu. Satan vine cu indoiala, vede, la Adam si Eva a venit ''oare a zis Dumnezeu?'' Chiar si la Domnul Isus a venit cu indoiala spunandu-I :''Daca esti Fiul lui Dumnezeu''. Desi Il cunostea prea bine cine este!
El nu vrea ca tu sa te intorci la Dumnezeu si sa primesti iertarea si mantuirea, chiar vindecarea.Satan te vrea cu el in iad.Asculta glasul lui Dumnezeu care te cheama si te asteapta cu bratele deschise ca pe fiul risipitor.http://www.youtube.com/watch?v=BOh31kEnDnU

| nelu88 explică (pentru EmaS):

"Daca nu vedeam cu ochii mei minuni si daca nu existau profetii care s-au implinit "

acele minuni si profetii de cine au fost facute... asta te am intrebat happy

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Daca dupa aceasta se produce o schimbare o pocainta autentica, aduci roada Duhului Sfant in viata ta, iti schimbi ordinea prioritatilor, iubesti Cuvantul lui Dumnezeu Caile si Oranduirile Lui, se schimba natura ta, mintea ta este innoita cu Cuvantul lui Dumnezeu. Este scris: dupa roade ii veti cunoaste. Citeste Galateni5. Schimbarea in bine o face nuumai Duhul Sfant care te convinge ca esti pacatos ca ai nevoie de iertare si te ajuta sa parasesti pacatul sa te apropii de Dumnezeu. Satan va incerca sa te convinga ca nimic nu este adevarat, sau chiar va spune da, poti sa te pocaiesti, dar nu azi, lasa ca ai tu timp si pentru suflet. Dar ziua de maine nu o promite Dumnezeu nimanui. Astazi daca auziti Glasul, nu va impietriti inima ci intoarceti-va la Dumnezeu.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Ce ştii tu despre mine?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Numai ceea ce ai scris pe site!
Imi este suficient ca sa imi pot forma o parere.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Exact! In rest doar presupui! Cu alte cuvinte nu ştii nimic concret! Şi pe această bază tu spui că sunt rătăcit?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ei, dar chiar te-ai suparat? Am facut si eu o mica gluma.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Nu m-am suparat chiar deloc! Sunt tare obosit, şi mă aşteaptă 4 zile foarte grele, până sâmbătă inclusiv. Ce s-a întâmplat cu poza ta? S-a "învechit" happy?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ma bucur ca nu te-ai suparat. Ma rog pentru tine sa iti fie bine. Am mai imbatranit si eu. laughing

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Si dacă mă supăram, ce era? Nu te afecta cu nimic, tot aia erai acolo în casa ta şi în localitatea în care trăieşti!

Tu la viaţa ta ai făcut numai doua poze? Mai pune şi tu altceva că pe asta am mai văzut-o. Pune una cu dl. Gigi când dansează cu tine vals la nuntă! Ai?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Sigur ca am dar in albumele cu poze, pe CD, nu stiu sa le convertesc, si nici nu doresc acest lucru.

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Ha, ha! Dar la alte convertiri te pricepi, nu?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Asa, putin. laughing

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Vai Doamna Gigi, ce modestă eşti! Vroiam să plec că am multă treabă, dar am o curiozitate înainte? Cam cîţi ai convertit până acum, de 20 ani încoace? Măcar aproximativ.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Dragul meu, nu ai plecat inca?!
Eu nu am facut altceva, decat sa spun despre ceea ce a facut Dumnezeu in viata mea. Unul seamana, altul uda, dar Dumnezeu este cel ce face sa creasca. De exemplu, am fost internata in spital si m-am rugat pentru o colega de salon, si dupa mult timp cineva mi-a aratat-o si mi-a spus ca eu m-am rugat pentru ea, era internata deja daduse bani la doctor pentru ca urma sa se opereze de fibrom, apoi a simtit ca atunci cand m-am rugat pentru ea, s-a vindecat.A spus medicului sa ii dea banii inapoi ca a intervenit ceva si trebuie sa plece de urgenta la tara, s-a externat si s-a pocait. Un baiat care L-a cunoscut cu adevarat pe Dumnezeu prin intermediul acestui site, viata lui a fost schimbata complet si mama impreuna cu bunica au incheiat Legamantul prin botez, desi la inceput il certau si il amenintau ca vor da foc Bibliei daca mai citeste din ea. laughing

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

"am fost internata in spital si m-am rugat pentru o colega de salon, si dupa mult timp cineva mi-a aratat-o si mi-a spus ca eu m-am rugat pentru ea, era internata deja daduse bani la doctor pentru ca urma sa se opereze de fibrom, apoi a simtit ca atunci cand m-am rugat pentru ea, s-a vindecat.A spus medicului sa ii dea banii inapoi ca a intervenit ceva si trebuie sa plece de urgentala tara, s-a externat si s-a pocait."

Mişto de tot! Daca tot s-a vindecat moca, de ce trebuia să-i mai lase bani la fraierul ăla de medic?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

S-o crezi tu ca i-a lasat, i-a spus ca tatal sau care locuieste la tara si-a rupt mana si trebuie sa mearga la el. I-a cerut banii inapoi spunandu-i ca tot la el o sa revina pentru operatie. Culmea este ca si ea este asistenta la o gradinita.