| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Conform apocalipsei dupa Ioan, sfarsitul va veni atunci cand un rege evreu (care il neaga pe Iisus) se va incorona in al III-lea templu a lui Solomon, venind cu solutii care sa scape lumea de criza, foamete si razboaie. Domnia sa va dura 3 ani, timp in care un singur guvern va conduce lumea.

Seamana oare descrierea din Biblie cu timpurile actuale? Se potriveste cu mitul Iluminatilor? Cu totii stim de faptul ca familia Rockefeller, cea mai bogata si mai puternica familie din lume este o familie de evrei. Si mai stim ca Rockefeller conduce lumea din umbra si ca se urmareste instaurarea unui singur guvern mondial unde fiecare persoana va fi microcipata pentru a putea fi controlata.

Teoria consipratiei pare a se potrivi de minune cu apocalipsa dupa Ioan. Ce ziceti, exista un sambure de adevar in biblie? Pentru ca faptul ca evreii conduc acum lumea este un lucru mai mult decat evident. Si daca da, de unde au stiut cei care au scris biblia ce se va intampla peste mii de ani?

30 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde ce şi cum alegi să interpretezi. Dacă vrei să se potrivească ceva, se va potrivi... dând naştere întrebărilor puerile şi paranoiei. 'Neaţa! : )

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru NOname):

Neata. Intrebam din pura curiozitate. Chiar sunt curios cum interpreteaza unii.

| anonimg a răspuns:

Minciuna vine intotdeauna impletita in adevar. Ce vreau sa spun este ca si daca se intampla unele lucruri asemanatoare descrierii Scripturilor -si prin aceasta ne-am format o traiectorie, nu inseamna ca asa se va si intampla.

"Conform apocalipsei dupa Ioan, sfarsitul va veni atunci cand un rege evreu (care il neaga pe Iisus) se va incorona in al III-lea templu a lui Solomon..." Biblia vorbeste ca "nimeni sa nu poata cumpara sau vinde fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei sau numarul numelui ei" (Apocalipsa.13:17), dar ea nu vorbeste de fraza in care te-am citat.
Ea vorbeste si ca va fi un guvern mondial.
Si cine oare nu a auzit de ecumenism (ECUMENÍSM n. Mișcare religioasă ce urmărește scopul de a unifica toate bisericile creștine) si de miscarea ecumenica? http://www.youtube.com/watch?v=OPordT1X6Sg (de la minutul 2:20)

| Mădă0611 a răspuns:

Cat timp rusii nu sunt prieteni de pahar cu americanii si foarte prieteni cu chinezii, pot sa existe enjpe mii de teorii ale conspiratiei legate de americani si conducerea lumii, nu cred nimic. devil

Cei care au scris biblia se refereau la timpuri apropiate lor, oamenii doar cauta asocieri cu ce scrie acolo, asa cum fac cu 666, care daca era 555 sau 777, faceau tot felul de calcule ca sa le dea numarul respectiv. 2014 - 2+1+4 = 7, 14 = 7x2 deci 7 (suma numerelor) 7 7 (acel 2 x 7). Daca era 555: 1+4 = 5, apoi 2 de la 2000 inseamna ca e de 2 ori 5, deci 3 de 5, ta-daaaaaam. big grin

| milan9 a răspuns:

Este un nume inventat, format aleatoriu fara nici un criteriu stiintific, dar tot nu e bine sa hulesti nici lucruri de genul acesta...

| milan9 a răspuns:

Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin ciudata...).

"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară dintre consoanele unui nume şi cu vocalele(!) altui nume... (a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai.)
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Seamana, de ce nu crezi?

| sublime89 a răspuns:

Tot conform apocalipsei va veni si o bestie cu sapte capete. Ar trebui sa credem si aia? : )) Fii serios, astea-s basme scornite de mintea unor oameni bolnavi psihic, care credeau ca sfarsitul e aproape. Uite ca n-a fost deloc aproape. Pentru ei Imperiul Roman sau imparatul roman era diavolul/anticristul/whatever. Si credeau ca Isus va veni si-l va invinge intr-o mare batalie finala intre bine (adica ei, evreii) si rau (adica ei, romanii). Si binele bineinteles ca va castiga, pentru ca nu se poate termina un basm pentru copii altfel.

Treburile astea cu Iluminati, cu evreii care conduc lumea, cu guvernul mondial, sunt aiureli, scornite de niste oameni nu cu mult mai sanatosi la cap decat cei care au scris apocalipsa.

| fllu07 a răspuns:

Eu nu cred chestiile mentionte de tine cu privire la familia sau familile de evrei care conduc lumea, care vor unificarea, care bla bla. in apocalipsa lui ioan (carte prezentata in simboluri apoc. 1:1) invatam multe lucruri. si poate fi inteleasa, eu personal consider ca inteleg mesajul care il vrea transmite. dar vreau sa-ti raspund la intrebarea: "de unde au stiut cei care au scris biblia ce se va intampla peste mii de ani"?
simplu. ei nu au consemnat in biblie ideile lor, ci Iehova i-a condus prin spiritul sau, sa scrie ce vrea El in biblie. Despre Iehova, din Isaia 42:9 si 46:10 aflam un lucru interesant:
"(Isaia 42:9) Iată! Lucrurile dintâi s-au împlinit, dar vă spun lucruri noi. Vă fac să le auziţi înainte ca ele să vină".
"10 Cel ce spune de la început sfârşitul şi din timpuri străvechi lucrurile care n-au fost încă făcute, Cel ce spune: «Hotărârea mea va rămâne în picioare şi voi face tot ce-mi place»
prin urmare, faptul de a cunoaste viitorul pentru Iehova Dumnezeu este un lucru usor. El este stapanul indefinit al timpului.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru fllu07):

Cine pulm mai e si Iehova?

| fllu07 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Iehova este numele lui Dumnezeu.
daca zici tatal nostru, la inceput zici: "sa fie sfintit numele tau" sau "sfinteasca-se numele tau". care-i numele care trebuie sfintit?
conform cu Isaia 42:8, Psalmul 83:18. si Exodul 6:3 (de preferat sa la cauti intr-o biblie veche, 1800 sau 1900 sau in traducerea lumii noi, sau cornilescu revizuita, dar daca folosesti cornilescu revizuita, consulta inainte nota de la inceput, ce scrie despre locurile unde apare DOMNUL in textwinking ) acesta este numele lui Dumnezeu.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru fllu07):

Nu sunt crestin dar din cate stiu Dumnezeu nu este o persoana, este atot puternic si este in toate (d-aia n-are nici nume)
In momentul in care il personifici deja ii scazi aptitudinile...

| fllu07 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Deloc. ti-am dat un ex logic, cu rugaciunea, dar se pare ca il ignori.
dar gandeste-te: dumnezeu care a creat totul si le-a dat nume: animale, oameni, ingeri (gabriel, mihael) sa se fi lasat el fara un nume? domnul nu este nume. daca ai cativa oameni in fata, si strigi: domnule! cine se intoarce? da daca strigi: domnule ghita? tot asa biblia spune ca exista multi domni si multi dumnezei, dar unul este Iehova Dumenzeu.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru fllu07):

Si atunci de ce in biserica nimeni nu-i zice Iehova? sau tu esti unu dintre acei enervanti martori a lui Iehova care bat la usi?

| milan9 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Pentru ca numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin ciudata...).

"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară dintre consoanele unui nume şi cu vocalele(!) altui nume... (a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai.)
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| milan9 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Si pentru a nu exista vreo sansa de a se crea vreo confuzie (intentionata), e bine de stiut ca "numele" atribuite lui Dumnezeu (in Vechiul Testament fiind vreo 5000 de feluri diferite!) sunt doar FORMALITATI, expresii descriptive, compromisuri umane...

Dumnezeu este Unul, dar El nu are un simplu nume format din trei consoane plăpânde în care să încapă Întreaga Majestate Divină, din veşnicie, Întregul Univers, Veşnicia Întreagă, Creatorul Universului!

Este culmea impertinenţei umane aceea de a-L închide pe Dumneuzeu în "trei consoane"!

"Numele" este doar o sugestie. Drept dovadă, unele nume sunt simple abrevieri cu rol descriptive: Dumnezeu este "Cel ce este"- "Cel ce există prin Sine Însuşi".
ABSOLUT TOATE cele 5000 de nume atribuite Divinităţii nu sunt alteceva decât metafore care privesc o NUANŢĂ SAU ALTA, vreun atribut divin, vreo putere a lui Dumnezeu!

Sunt astfel sute de atribute divine, de "calităţi" ale lui Dumnezeu, şi tot astfel există expresii care să se refere departajat la toate acestea!
Dar nu există un singur nume care să le includă pe toate, să Îl închidă pe Dumnezeu, cum spuneam, în 3 sau 4 consoane!

| milan9 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

LA CE SE REFERĂ expresia "sfinţească-se numele tău"?

Se prezintă aici datoria cinstirii şi respectării lui Dumnezeu în "Întregimea Lui", în toată deplinătatea Sa, şi nu doar pe aspecte separate gen: slava, puterea, numele, înţelepciunea, iubirea, cinstea, onoarea, bunatatea, demnitatea, atotputernicia, etc… happy

Iată dovada: happy
Expresia nu este altceva decât o SINÉCDOCĂ, o exprimare METAFORICĂ, care îi ia pe nepregătite pe cei care au dormit la orele de literatură!…
"SINÉCDOCĂ, sinecdoce, s. f. Figură de stil care constă în lărgirea sau restrângerea sensului unui cuvânt prin folosirea PĂRŢII ÎN LOCUL ÎNTREGULUI şi a întregului în locul părţii, a particularului în locul generalului, a generalului în locul particularului, a materiei din care este făcut un lucru în locul lucrului însuşi etc."

| ADN30 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Da, sunt Martor al lui Iehova. si te asigur, ca daca intrebi pe popi, in biserica, stiu ca pe Dumnezeu il cheama Iehova. dar asta este interesul lor sa ascunda.
gandeste-te de exemplu, de ce in Biblie apar nume proprii pentru toti zeii falsi, cum ar fi: Baal, Astoret, Artemis, Moloh, si lista poate continua... si Dumnezeul cel viu si Adevarat, sa nu aiba un nume? Isus a vorbit despre numele lui Dumnezeu. care sa fie acesta? de ce Bibliile vechi, (din jurul anilor 1900) transcrie exact in text numele lui Dumnezeu? de ce apare Iehova? cumva pentru ca asta este numele sau? si acum nu mai apare pentruu ca, capii religiosi vor sa ascunda? ar trebi sa ti se ridice un mare semn de intrebare. nu?

| fllu07 a răspuns (pentru ADN30):

Da nu te=ai intrebat de ce tot vin si vin si vin si iar vin Martorii la usa ta?

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru ADN30):

Du-te.

| milan9 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Scuze pentru redundanta, dar replica in momentul de fata este exact aceea anticipata mai sus: happy

"Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin ciudata...)."

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru milan9):

Cate conturi ai? Ai de gand sa-mi raspunzi de pe toate (in mod nesimtit de evident)?

| milan9 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Sefu, in afara de raspunsurile mele la intrebarea ta de aici, e posibil poate sa mai fi interferat si la alte intrebari, DAR... ca sa spui ca ai mai primit de la mine raspuns pe alte conturi e nedrept sad sad
Sincer nu stiu de ce spui asta...

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru milan9):

Pai in caz ca observi, nu pe tine te-am intrebat daca esti martor a lui Iehova, dar ai raspuns. De unde am dedus ca am intrebat alt cont de-al tau...

| milan9 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

laughing Nu colegu', eu sunt ortodox neaoş! happy

Dar tu porţi un dialog aflat "în direct" cu alti virtuali 720000 de useri care-ţi vad dialogul.

Pe alocuri unii sau altii pot interveni (au voie) cu diverse opinii (care de bun simţ au legatură cu subiectul aflat in discutie). Nimic mai mult.
O seara buna!

| taken a răspuns:

Eu stiam ca Rothschild este cea mai bogata famile.
Sunt mai bogati decat tot restul oamenilor de pe planeta la un loc.Toate tarile sunt datoare la ei.
Eu asa stiam, Rothschild.
Astea cu apocalipsa sunt prostii.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru taken):

Rothschild, Rockefeller, Bilderberg toti sunt evrei si toti formeaza impreuna asa zisul grup de Illuminati. Poate ma insel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,da,se potriveste. Deja prin unificarea statelor sub asa zisele uniuni, acolo duce.La un guvern mondial. Incet dar bine, acolo vom ajunge.In ce priveste cine se va incorona, ramane de vazut.Si da, biblia are dreptate, si mai tind sa cred ca asta e ca un ciclu, au fost si vor mai fi situatii din astea cu inceputul si sfarsitul lumii.E ca un ciclu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu evreii conduc lumea. e adevarat ca se pricep foarte bine la afaceri, dar sunt altii care se pricep si mai bine.

| Hutzy95 a răspuns:

Cei care au scris biblia erau profeti si oameni sfinti care au scris-o sub indrumarea Sf. Duh care le-a aratat ce se va intampla in viitor.