| sabin89 a întrebat:

Conform Bibliei, va fi o zi de judecată, când toți morții vor fi readuși la viață și vor fi judecați după faptele lor. Cum vor fi judecați cei care au murit în fragedă pruncie (la vârsta de un an, să zicem)?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cei trecuți în cartea vieți nu vor fii judecați, căci cei care nu sunt trecuți acolo veșnicia iadului e a lor, credința contează nu faptele, nu va fi judecat nimeni

| sabin89 explică (pentru RAY):

Se vede că n-ai citit Fapte 17:31

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

În Apocalipsa 20 : 14 – 15 scrie :

„Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieţii a fost aruncat în iazul de foc".

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Ioan 3:17-18 VDC

Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El. Oricine crede în El nu este judecat, dar cine nu crede a și fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Credinta conteaza, nu faptele. Asta e un criteriu ideologic; daca ai ideologia corecta, mergi in rai. Copiii sunt prea mici ca sa aiba o ideologie, asa ca merg toti in iad. Cine nu e convins de ideologia asta a lui Isus, merge in iad. Dar nu merge in iad, pentru ca e o ideologia aberanta, facuta intentionat ca sa terorizeze lumea cu chinurile iadului. Asta nu scrie in Biblia propriuzisa, ci in codicilul adaugat tarziu la Biblie, numit Noul Testament. Dar. Evreii cred ca toti oamenii merg in rai, dupa o scurta perioada petrecuta in iad, iar in rai sunt fericiti. Asa e bine, nu? Pai, nu prea e bine, pentru ca in rai nu mai ai nici un efect, orice faci nu are urmari. Asta, in care traim acum, e ''lumea schimbarii'', o zi aici, care poate schimba ceva, valoreaza mai mult decat toata vesnicia in rai, unde nu mai poti schimba nimic, dar ai o stare de fericire, as zice, nemotivata. Cine va trai dupa venirea adevaratului Mesia, va trai vesnic pe pamant, razboiul va dispare, iar cunosterea de Dumnezeu va acoperii pamantul precum apa, pestii marii. Aceea este lumea asa cum ar fi trebuit sa fie, pe care oamenii trebuie intai sa o merite.

| Cipi1212 a răspuns:

Copii nu vor fi judecați. Ei ajung direct in Rai fără judecată.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Depinde dacă au fost botezați sau nu: dacă au fost, fiind membrii ai Bisericii lui Hristos și neavând păcate asupra lor, vor ajunge în rai.
Pruncii nebotezați, în schimb, nefiind parte a Bisericii și neavând nici fapte asupra cărora să fie judecați, căci cei la care lumina credinței n-a ajuns vor fi judecați fie după Legea lui Moise, fie după cea naturală, din fiecare om, vor rămâne la mila lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu e milostiv.

| sabin89 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Copiii care mor la vârstă fragedă într-o țară unde creștini sunt puțini sau deloc (China, India, Iran, Israel...) clar nu vor muri botezați (marea majoritate). Și numărul acestora e impresionant de mare.

| EestiSodalane a răspuns:

Cel mai probabil vor fi judecați ca fiind inocenți pentru că sunt literalmente inocenți, adică n-au păcate personale. Mai mult de atât doar Hristos știe.

| Pocait01 a răspuns:

Întrebarea nu este cum vor fi judecați ci în grija cui vor fi.

| sabin89 explică (pentru Pocait01):

Sau cei care au murit înainte de a se naște (avort) happy

| Wolf1988 a răspuns:

Biblia cam bate campii. Evrei, ce sa le ceri.Raspunsuri gasim in alte religii mai avansate si implicit mai vechi.

| sabin89 explică (pentru Wolf1988):

"alte religii mai avansate" - ca de exemplu?

| Wolf1988 a răspuns (pentru sabin89):

As incepe cu cea sumeriana.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Dar de ce ar trebui să fie judecați? Ce fapte rele au făcut? Și unde ai citit despre bebeluși că vor fi judecați?