| Classiffied a întrebat:

Conform coranului Mahommed(profetul) a luat-o pe Aisha de sotie pe cand aceasta avea 9 ani.Rezulta ca Mahommed era pedofil? Cum vad musulmanii chestia asta?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu cred deoarece ei au ramas cumva la mentalitatile de la inceputul secolului 4 cand a aparut mahomedanismul iar atunci era ceva curent sa-ti iei sotie de acea varsta. Pe vremea lui Ludovic al 14 in Franta femeile se casatoreau la 12 ani, Asta era varsta de maritat. Gandeste-te ca in general un om obisnuit traia DOAR 30-35 de ani in Evul Mediu si avea si o droaie de urmasi, cel putin 6-20 de copii, cum ar fi putut face asta daca nu s-ar fi casatorit de la o varsta frageda?

| xerxes1 a răspuns:

Si Maria era minora cand a "vizitat-o" Duhul.

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

Dar minune. Duhul sfant avea banca de sperma rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns:

La musulmani merge rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

Mahomed urma Biblia cu sinceritate. Nici profetii evrei, nici Isus, nici apostolii nu i-au spus ca ar gresi prin asta, deci el din punct de vedere biblic nu a comis niciun pacat.

| Mclaren12 a răspuns:

Asa se pare. Musulmanii sunt indoctrinati de la nastere ca Mohammed este un erou si ca este normal sa violezi minori. N-ai observat ca exact asta si fac multi dintre imigrantii adusi in Europa?

| Qasim a răspuns:

Faptul ca Muhammed aleyhi selam, a luat-o de sotie pe Aisha, nu este conforma cu Qur'an-ul. Acest lucru reiese din hadith-uri. In islam, o fata si un baiat se pot casatorii legal din punct de vedere religios atunci cand acestia ajung la varsta pubertatii, atunci cand fetele ajung sa aiba menstruatie si etc. Asadar, Aisha se afla la pubertate la varsta de 9 ani, de unde reiese ca aceasta nu era precum o fata de 9 ani din zilele noastre. In plus, acest lucru era o practica normala in acele vremuri, iar ca si exemple sunt urmatoarele: Maria avea 12 ani cand s-a casatorit cu Iosif, Sf. Augustin s-a casatorit cu o fata de 10 ani, Regele Richard al II-lea s-a casatorit cu o fata de 7 ani, Henry al VIII-lea s-a casatorit cu o fata de 6 ani. Mai mult decat atat, in Statele Unite ale Americii, in anul 1880, in statul Delaware varsta minima la care o fata se putea casatorii era de 7 ani, iar in California era de 10 ani.

Asadar pedofilia este un lucru, iar a te casatorii cu o fata tanara ca si varsta dar care este la pubertate este cu totul altceva. Salallahu ala rasulillah Muhammed, wa ala alihi wa sahbihi tasliman kathira.