| Inferno a întrebat:

Conform crestinismului, unde ajung mercenarii?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Dece CAINII si nu si pisicile?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la felul lor de a se comporta in diverse situatii dand dovada de imprevizibilitate.Cainii latra, musca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cainii nu sunt imprevizibili.Multe animale, inclusiv oamenii sunt mai iprevizibile, deci este incorect ca cel mai credincios si necointeresat prieten al omului sa-l dai exemplu negativ.Niciodata!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu am facut acest lucru!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Dar tu l-ai scris, deci acceptat.Pacat este si cand gandesti gresit, dar mai ales cand iti insusesti o greseala.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar am redat textul din Apocalipsa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Sa facem abstractie de unde este redat.Esti de acord ca eu am dreptate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Emaaa,astept un raspuns!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu, tu stii ca pentru mine Cuvantul lui Dumnezeu reprezinta Adevarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,tie iti este frica sa gandesti, ca nu cumva sa faci o greseala si sa iesi din "Cuvantul lui Dumnezeu" Nu poti trai cu aceasta bivalenta a personalitatii.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand te intorci la Dumnezeu are loc schimbarea mintii (metanoia), schimbarea gandirii, a atitudinii. Gandesti din perspectiva lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema,in momentul in care ai spus "METANOIA" am inteles totul.Am citit ceva, o lucrare a unei fratuzoaice, nu am timp acum s-o caut in biblioteca, care trata problema nu numai strict religios.Am retinut insa ca acest termen grecesc inseamna, in esenta a vedea in adancul lucrurilor.Nu este vorba despre o simpla schimbare de optica morala, ci despre o adevarata prefacere existentiala si spirituala.Nu-mi amintesc acum prea multe insa mie mi se pare un fel de "splare a creierului" motivata religios si filozofic. Dupa ce mi-ai spus de metanoia, sunt si mai mult convins ca am intuit corect ca tie inca iti este frica sa gandesti asa cum iti dicteaza trairile tale de pana in prezent si nu constiinta ce se vrea convertita.Sunt convins ca ma intelegi ce vreau a spune. Postarile tale, toate pozitiile pe care le adopti pe acest sait, reprezinta o lupta cu tine insati pentu a-ti dovedi ca ai ajuns la cerintele metanoiei.Pacat ca sufletul tau curat tinde catre o himera.Cand voi avea timp voi reciti cartea respectva, judecand-o prin prisma exemplului pe care mi l-ai relifat tu.Retine totusi un fapt:viata este ceva ce nu poate fi intors, refacut sau recladit din temelii. Timpul este implacabil si nu iarta sau regreta

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu, este alegerea mea sa traiesc asa.Nu ma forteaza absolut nimeni.Eu mi-am innoit mintea cu Cuvantul lui Dumnezeu.Si orice actiune a mea o trec prin filtrul Evangheliei.Dar Dumnezeu imi da bucurie si pace.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ba da, Ema de acum o forteaza pe Ema din trecut sa-si inoiasca mintea, trecand-o prin filtru Evangheliei.Nu vreau sa-mi dai dreptate, intrucat Ema de azi este convinsa ca nu am.Eu m-am adresat fostei Ema, care inca supravetueste.Cu asta eu am incheiat aceasta prolema, cu regretul ca am mai prelungit agonia fosteiEma.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu despre care agonie este vorba. Daca chiar doresti sa stii si in trecut am avut principii solide de viata.

Răspuns utilizator avertizat