| anonim_4396 a întrebat:

Conform rugaciunii "Tatal Nostru" reiese cum ca daca le iertam greselile celorlalti ni se iarta si noua greselile noastre insa ce se intampla daca cineva iarta mai multe pacate decat are el spre a-i fi iertate?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ii ramane o rezerva pentru cand s-o mai intampla.

| WR104 a răspuns:

laughing

| AliGab a răspuns:

Stii tu ca ai iertat mai multe pacate decat ai? Poate mai mari, dar mai multe? Numai Dumnezeu stie asta... Macar sa ramana Dumnezeu dator tie... dar nu prea cred. Macar sa ierti tu 70 ori cate 7. Si aceasta notiune mai presupune si sa nu ne judecam aproapele. Chiar si un gand in care osandim pe cineva este un pacat. Sper sa ti fie de folos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce s-ar intampla, daca Dumnezeu ti-ar da numai paine si apa? si asta ar fi prea mult fiindca insusi spune ca omul nu traieste numai cu atat? ci cu orice cuvant ce vine de la Dumnezeu? sa fugi de rau, si sa nu obosesti niciodata a face binele.asta e firea omului credincios, si roadele lui.

Răspuns utilizator avertizat
| roxaa15 a răspuns:

Ramane ca si atunci cand platesti o factura si pui mai multi bani decat arata totalul de plata

| PisicaAristocrata a răspuns:

Asta e tema la "economie religioasa"?laughing

| PulbereDeStea a răspuns:

Daca o faci din suflet, daca chiar vrei sa ierti acea persoana iart-o.Dar daca o ierti gandindu-te: ''Lasa ca o sa iert pe cutare, ca sa ma ierte si Dumnezeu pe mine", nu te va ierta de tot, sau poate deloc. Trebuie sa faci fara sa astepti nimic in schimb. Poate ca o sa fie greu dar ai credinta si o sa vezi ca poti.