| Mihai_Andrei_1980 a întrebat:

Conteaza apartenenta religioasa?

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu. Poti sa fii pocait la ortodocsi, si poti sa mergi intr-o adunare si sa nu fii pocait.Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta, sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

| Mihai_Andrei_1980 explică (pentru EmaS):

Fals!
Pocainta este intoarcere la Domnul printr-o schimbare continua, iar aceea nu se trambiteaza!
"Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriţi le dă har"(Iacov 4, 6)

Faptul ca tu te-a inrolat la vre'o secta nu inseamna "pocainta"!
Pocainta este o lucrare continua, o lucrare teandrica, divino-umana, un ortodox se poate pocai, fara sa-si schimbe însa Crezul.

In Noul Testament, cuvântul tradus prin "pocăinţă" este cuvântul grecesc μετάνοιa (metanoia), un gând-după, diferit de gândul de dinainte, o răzgândire însoţită de regret şi o schimbare de comportament sau o schimbare a minţii şi inimii.

Una din descrierile cheie ale pocăinţei din Noul Testament este parabola fiului risipitor din Luca 15, 11.

| EmaS a răspuns (pentru Mihai_Andrei_1980):

Eu cred ca trebuie sa recitesti raspunsul meu si sa mai studiezi Biblia. Succes!

| Hombre a răspuns:

Cata cretinatate poate sa afirme EmaS;
"Daca doresti sa placi oamenilor nu vei fi placut Domnului."
Deci sa urasti oameni ca sa fii pe placul Domnului. Individa asta e un pericol real pentru copii.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Iti dau cel mai elocvent exemplu. Eu doresc sa plac Domnului si sa fac voia Sa si tocmai pentru acest motiv nu iti sunt pe plac. Nu pierzi nici o ocazie ca sa ma jignesti.

| Hombre a răspuns:

Pentru EmaS.
Reiterez; "Daca doresti sa placi oamenilor nu vei fi placut Domnului." Sunt cuvintele tale, nu mai interpreta ca nu ţine, de ce esti perversa, afirmatia e facuta in alt context care nu are legatura cu mine.
http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| danay72 a răspuns:

Conteaza sa faci parte din religia adevarata.

| Esperança a răspuns (pentru danay72):

Religie adevarata nu exista! Caci Hristos nu a lasat nici o religie, religiile sunt inventate de oameni, fiecare avand cate un interes!
Ceea ce conteaza este sa faci Voia lui Dumnezeu, sa traiesti Scriptura!

| danay72 a răspuns (pentru Esperança):

Asa e trebuie sa implinesti Scriptura. 1Ioan2:17.Dar in acelasi timp Isus a spus ca doar cei care sunt pe calea cea ingusta vor fi salvati, deci se identifica cu o forma de inchinare.Matei7:13,14

| Esperança a răspuns (pentru danay72):

Pe calea ingusta sunt toti acei care traiesc o viata placuta Domnului! Toti acei care nu traiesc in placerile lumii acesteia, acei care spun "NU" pacatului si "DA" Lui Dumnezeu!
Pe calea ingusta sunt acei care si-au curatit viata in Sangele lui Hristos si au devenit o faptura noua!

"2 Corinteni 5:17 Cãci, dacã este cineva în Hristos, este o fãpturã nouã; cele vechi s-au dus: iatã cã toate lucrurile s-au fãcut noi."

Deci cum o dai, cum o intorci tot la Scriptura ne intoarcem!
"deci se identifica cu o forma de inchinare" adevaratii inchinatori se inchina in Duh si Adevar! Ioan 4:23
Mai e nevoie de alta forma de inchinare? Biblia e clara pentru toti!

| Mihai_Andrei_1980 explică (pentru Esperança):

Daca pentru baptisti nu conteaza denominatiunea religioasa, de ce nu se fac anglicani sau iehovisti?

Daca religia nu chiar asa de importanta, cum se face ca exista institute teologice baptiste in care se preda notiunea baptista despre Crestinism?

De pilda, de ce nu invata studentii baptisti sa vorbeasca "in limbi"?

Fiecare sectă îşi are la origine propriul ei lider, care pretinde a fi beneficiarul unei noi revelaţii, că i s-a transmis o nouă interpretare.

| Mihai_Andrei_1980 explică (pentru Esperança):

Ingusta?laughing))

Crestinismul inseamna reuniune, nu segregare, asa cum faceti voi!
Din "reforma" s-au desprins mai multe madulare din care unele au putrezit de tot intre timp, altele incerca sa infecteze Biserica adevarata prin multiple metastaze. E cazul tuturor sectelor rezultate dupa "reforma": Lutherana, Presbiteriana, Metodista, Baptista, Adventista, Penticostala …
Cat de mult iubeste Domnul dezbinarile?
"Căci mai întâi aud că atunci când vă adunaţi în biserică, între voi sunt DEZBINARI, şi în parte cred."(1Cor.11,18)
Biblie nu spune ca dupa 1600 de ani dupa Hristos, va apare vreo denominatie noua(?) care va fi cea dreapta, ci dimpotriva, spune ca vor apare secte, propovaduitori si profeti falsi, asta e lucrarea satanei, de a DEZBINA crestinatatea si a zapaci oamenii pentru a-i conduce spre pieire.
"Iar oamenii răi şi amăgitori vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alţii şi rătăciţi fiind ei înşişi."(2 Timotei 3.13 )
Iar cei care produc dezbinari in Biserica, sunt denumiti "oameni firesti, care nu au Duhul" (Iuda 1, 19), iar scopul lor imediat si de perspectiva este atacul asupra unitatii credintei.
"Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra, între voi, LUPI îngrozitori, care nu vor cruţa turma."(Fapte 20, 29

| Esperança a răspuns (pentru Mihai_Andrei_1980):

Despre calea ingusta vorbeste Biblia, nu eu. Dar se vede cat de bine o cunosti. Dai versete a proasta, cred ca nici macar nu le citesti,ma rog, la cat de arogant esti, nici nu ma mir!
Tot in Biblie mai spune ca "dupa roade ii veti cunoaste" pe acei oameni falsi si mincinosi!
E de-ajuns sa privim in ortodoxie sa vedem ce traditii si obiceiuri "frumoase" are si ne dam seama imediat de unde se trage.
Voi mereu ati dat vina pe altii ca interpreteaza Biblia dupa ureche, cand de fapt voi sunteti acei "interpretori".
Voi sustineti sus si tare ca, chiar daca un om a murit si a ajuns in iad, datorita rugaciunilor oamenilor de pe pamant, mai are sanse sa ajunga in Rai.
Iar asta este doar UNA dintre ABERATIILE pe care le scoate-ti pe gura!
Asa ca poti sa memorezi versetul ce mi l-ai dat:""Iar oamenii răi şi amăgitori vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alţii şi rătăciţi fiind ei înşişi."(2 Timotei 3.13 )

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Da,ca oamenii te vor repinge din cauza ei ca exemplu sunt destui ortodocsi care nu suporta pocaiti sau invers
numai vb daca esti ateu e rau de tot

| milan9 a răspuns:

Contează, la fel de mult precum contează şi mântuirea sufletului!
Singura circumstanţă atenunată ar putea fi necunoaşterea (nu şi ignoranţa!).

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea doar o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| milan9 a răspuns:

Deși unele culte susțin că Mântuitorul Hristos n-ar fi lăsat nici o religie, nici o formă de credință clară și bine delimitată, bineînțeles că se înșeală. Scriptura vorbește clar despre Biserică și despre UNICITATEA ei!

Motivul înșelării: – îndepărtarea lor de acea Biserică Unică și fărâmițarea prin mii și mii de secte și grupări...

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

"nici o formă de credință clară" credinta este f clara - Isus Hristos-
Tu vorbesti despre biserica cladire, eu vorbesc despre om ca fiind biserica Lui Hristos!
Si care este acea biserica unica cea care s-a despartit in doua din cauza intereselor proprii si a neintelegerilor?

| Mihai_Andrei_1980 explică (pentru Esperança):

Cum poate sa fie vorba de "adevar revelat" in cadrul sectelor?
Voi care sunteti rezultatul impreunarii contra naturii dintre erezia papala si galceava lui Luther.

Pe voi neoprotestantii, nici macar Luther nu va suferea.
Printre primele miscari neoprotestante se numara cea a anabaptistilor.
In 1533, trupele protestante au pedepsit exemplar pe neoprotestanti.
Orasul Munster a fost deparazitat de paduchii anabaptisti.
Toti neoprotestantii prinsi au fost masacrati.
Hai, ia-ti galetusa si lopatica si zbugheste-o la joaca cu Nutzi White, Parham, Branham.

| EmaS a răspuns (pentru Mihai_Andrei_1980):

Tot nu inteleg pentru tine conteaza ceea ce cred oamenii sau doresti sa implinesti voia si Cuvantul lui Dumnezeu? Daca doresti sa placi oamenilor nu vei fi placut Domnului.

| milan9 a răspuns:

Este normal şi de bun simţ a crede faptul că doar o singură credinţă poartă mesajul "unui Singur Dumnezeu" în lume.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Schisma din 1054 nu a înlăturat niciuna din învăţăturile Bisericii primare apostolice!

Singura schimbare este aceea că în Apus, catolicii au mai "adăugat" nişte câteva învăţături, ce-i drept, nesusţinute de Scriptură:
1. papa devenea locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque;
3. introducerea credinţei în existenta purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor;

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Înainte de "Marea Schismă" (ruptura dintre apus şi răsărit, din iniţiativa apusenilor), cele care vor fi numite atunci Biserica Ortodoxă (în răsărit), respectiv Biserica Catolică(apus), au reprezentat împreună Biserica primară, Biserica care a continuat în mod neschimbat învăţăturile comunităţilor creştine din perioada apostolilor!

Cu toate că între cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) existau mici diferenţe chiar înainte de ruptură, important este că ele au păstrat neschimbate învăţăturile de bază (transmiterea harului iertării şi mântuirii prin ierarhia preoţească în Biserică, cele şapte sfinte taine, Sfânta Predanie ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Eu nu vorbesc de Biserică gândindu-mă la clădire, ci la comunitatea care formează trupul lui Hristos, al cărei cap este El însuşi:
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

Dar această comunitate lăsată de Hristos a avut un set clar de reguli şi învăţături, clare şi neinterpretabile, şi tot astfel ele s-au transmis şi păstrat în Biserică. Scrierile episcopilor din primele trei secole creştine confirmă această păstrare neschimbată.

| sublime89 a răspuns:

Nu

| kira30 a răspuns (pentru sublime89):

Eu zic ca depinde.

| sublime89 a răspuns (pentru kira30):

Si ce vina are un copil care se naste in jungla amazoniana ca va creste practicand religia acelui trib? Sau oricine altcineva.

| kira30 a răspuns (pentru sublime89):

Nu are nicio vina dar conteaza apartenenta religioasa fiindca va fi persecutat foarte mult din cauza asta. Oamenii isi persecuta semenii daca nu le convine apartenenta lor.

Acum fie ca crezi fie ca nu Dumnezeu nu trimite nici un copilas in iad pentru ca nu a auzit niciodata de EL. Exista legea constiitei dupa care ii va judeca pe acesti oameni adica dupa faptele si inima lor daca e curata sau nu.
Ipotetic pentru tine.

| sublime89 a răspuns (pentru kira30):

Inseamna ca apartenenta conteaza doar din perspectiva umana. Din ce zici tu putem spune ca pe d-zeu nu-l intereseaza prea mult ce religie au oamenii, sau daca nu au deloc. Gandeste-te ca unui om care a fost crescut si spalat pe creier intr-o religie ii va fi foarte greu sa isi mai schimbe vreodata parerea. Se pare ca religiile nu conteaza deloc atunci, ci doar sa fim oameni buni. Foarte bine, putem fi buni si fara religie. Adica si fara asteptari de rasplata.

| Mihai_Andrei_1980 explică (pentru sublime89):

Aham, zici ca nu conteaza religia.

Dar daca nu conteaza "religia" de ce penticostalii nu se fac adventisti si invers?
Cum asa?

De ce penticostalii nu platesc zeciuaiala la adventisti sau mormoni?
Nu ziceti voi ca nu conteaza apartenenta la un cult?
Cred ca ar fi frumos sa vedem pe tremuricii penticostali calculand parusia adventista, sub influenta lui Manitu, marele duh.

Ce zici, merge?

| sublime89 a răspuns (pentru Mihai_Andrei_1980):

Cat timp ai poza aia de profil nu am ce vorbi cu tine. Daca o schimbi, mai vorbim. Noapte buna.

| dracu14 a răspuns:

In Romania, da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e unul, diferentele sunt create de oameni. Zi buna.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Depinde de situatie. Eu zic ca da, deoarece iti poti da seama de om dupa apartenenta lui... Astfel ii poti descoperi o multitudine de slabiciuni!

| bloodyhell a răspuns:

Nu

| Mikhtarian a răspuns:

Atata timp cat omul iubeste natura si iubeste si face bine oricarui om, nu.

| IonutzWoW a răspuns:

Dumnezeu se bazeaza pe fapte, nu pe religie

| ada92 a răspuns:

Eu cred ca da, din moment ce biblia nu mentioneaza 2 cai care duc spre salvare ci una singura Matei 17:13. Biblia contine principii si porunci dupa care trebuie sa ne ghidam pentru ai fi placuti lui Dumnezeu, religia din care facem parte trebuie sa se bazeze intru-totul pe Scriptura.
(Efeseni 4:4, 5) Este un singur corp şi un singur spirit, aşa cum este şi o singură speranţă la care aţi fost chemaţi. 5 Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.

| Mihai_Andrei_1980 explică (pentru ada92):

Te inseli profund, Domnul protejaza religia si pe cei drepti, El are grija ca Biserica sa nu fie biruita nici macar de portile iadului (Matei 16:18).

RELIGIA este legătură dintre oameni şi Dumnezeu.

Daca Religia e lipsita de sens, oare de ce Ap Pavel ne spune ca..." Inţelepciunea lui Dumnezeu... se se facă cunoscută acum, PRIN BISERICA"(Efeseni 3, 10)

Daca Religia nu'i chiar asa de importanta, atunci de ce Hristos a poruncit...

"De-ti va gresi tie fratele tau, mergi, mustra-l pe el intre tine si el singur....de nu-i va asculta, SUPUNE-L BISERICII".(Matei 18, 15-17)?

Daca Religia e o chestiune pur formala, de ce primim indemnul... "Fără să părăsim BISERICA noastră, precum le este obiceiul unora."(Evrei 10, 25)?

| ada92 a răspuns:

Mai inteles gresit, eu nu am spus ca religia este ceva formal, ci din contra este ceva foarte important. am vrut sa spun ca religia din care facem parte ar trebui sa demonstreze ca se bazeaza pe cuvantul lui Dumnezeu si nu pe traditii, Dumnezeu pretinde doar o singura forma de inchinare deci ar trebui sa fie doar o singura religie adevarata iar noi ar trebui sa ne asiguram ca suntem pe calea cea buna, o singura cale

| Rainbowling a răspuns:

Da conteaza chiar foarte mult, dar numai la piata atunci cand vrei sa cumperi spanac!

| Cxena a răspuns:

In relatiile interumane nu ar trebui sa se tina cont de sex, varsta, religie, apartenenta de orice fel, pentru ca acestea sa fie de calitate.