| prizeFTW a întrebat:

Cred că devin ateu! Nu ştiu de ce,vă rog daţi-mi motive să cred în Dumnezeu. Încep să cred că Dumnezeu nu există pentru că niciodată nu ni s-au întâmplat minuni în viaţă, niciodată nu ni s-a arătat sau ne-a spus ceva. Ce credeţi? Adică nu o să-mi bat joc de ceea ce cred alţii dar devin ateu.

15 răspunsuri:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Dumnezeu nu ni s-a arătat. Fiul lui da, și l-am crucificat. L-am crucificat în timp ce el spunea „Iartă-i Doamne, că nu știu ce fac.". Chiar un general mare a armatei romane s-a șters pe mâini și a zis că nu e responsabil de ce fac ceilalți.
Minuni s-au întâmplat. Unele mai mici, unele mai mari. Uităte-n jur... uităte la Piramide, la Statuia lui Hristos de pe muntele Corcovado etc.
Nimeni nu te obligă să crezi. Dar dacă vrei să găsești răspunsuri citește Biblia. Acolo e tot ceea ce vrei să aflii. Doar dacă vrei să aflii, dacă nu îndepărtează-te, ignoră, neagă că există Dumnezeu.
(Oricum Dumnezeu e ca și Oxigenul... ai dovezi că există, dar nu-l vezi.)

| HolyPotato a răspuns:

Am inceput sa trec prin acelasi lucru, dar ma simt foarte vinovata. Continui sa ma rog in fiecare seara, dar simt ca nu are nici-un rost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HolyPotato):

Poate ar trebui sa te spovedesti.Nadejdea ta pune-o in Dumnezeu si nu in oameni.Nu inceta sa te rogi si insista in rugaciune sa intareasca Dumnezeu credinta ta si sa iti dea pace sufleteasca.Si spovedeste-te, spune acolo tot ce ai pe suflet si nu iti da pace ca te iarta Dumnezeu si nu te pierde, doar ai incredere.

| Jorah a răspuns:

Sa-ti spuna ceva? Vrei sa vina la tine la usa?, ***.

Exista, proprie experienta, trebuie sa crezi cu adevarat, nu. te rogi o zi si gata, ca degeaba o faci.

Si ca vorba aia. a lu spike :

". ca Dumnezeu ne da la toti, da nu ne baga pe card".

| Dragonfly6 a răspuns:

Bine faci, omule! Te va ajuta sa vezi lumea cum trebuie, fara sa mai fii condus din umbra.

| xesusn a răspuns:

Trebuie tu sa crezi.Pentru ca acolo Sus este Cineva care are grija de noi toti si ne iarta pacatele.si refer la minuni doar pentru ca nu s-au intamplat asta nu inseamna ca nu exista. Dumnezeu stie ce faca cu fiecare din noi si ne vina in ajutor cand Il cerem.
Minunile vin cand te astepti mai putin. Legat de biserica, acum sunt preotii nimeni nu mai are incredere.dar noi insine trebuie sa fim cei care vrem sa credem in Dumnezeu.
La creere nu a existat biserica, decat omul si vietuioarele.
Ai nadejde!

| SammiSchüler a răspuns:

Esti pe drumul cel bun. Dumnezeu asta e un ****. Oh stai, am uitat, nu exista!

| prizeFTW explică (pentru SammiSchüler):

Eh,nu o să-mi bat joc de Dumnezeu doar că nu cred.

| SammiSchüler a răspuns (pentru prizeFTW):

Nu ai e cine sa iti bati joc deci esti iertat laughing.

| prizeFTW explică (pentru SammiSchüler):

laughing. Eu cred că biserica este un pretext pentru a ţine populaţia sub control. Dacă nu ar fi chestia cu Dumnezeu şi astea îţi dai seama ăştia nu ar mai avea frică de nimic, ar intra în case la întâmplare şi ar omorî oameni.Hell on!

| SammiSchüler a răspuns (pentru prizeFTW):

Pai chiar asa e. oameni care merg pe apa? tipi care despart marea rosie? anonim care reinvie dupa ce e ingropat intr-o pestera si rastignit? frate, apostolii astia sau cum s-or numi care au scris biblia au fost blana rau laughing

| prizeFTW explică (pentru SammiSchüler):

Blană laughing

| prizeFTW explică (pentru SammiSchüler):

Şi cel mai rău e că am 15 ani şi sunt ateu laughing

| SammiSchüler a răspuns (pentru prizeFTW):

Nu am crezut nicio data in dumnezeu. cand eram mica ma duceau ai mei pe la manastiri prin tara, stii tu, bullshituri dintrastea. ma durea fix in **** de bisericile lor laughing. nu aveam niciun feeling mai special. oricum fiecare cum crede :/

| prizeFTW explică (pentru SammiSchüler):

laughing.