| CM_Cosmiina_1990 a întrebat:

Crede cineva dintre voi in spirite? confused Eu sunt prea confuza. Vreau un raspund corect si lung despre spirite. Dau funda :**

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Exista creaturi spirituale, ingeri, care traiesc alături de Dumnezeu, in cer.

| anonimg a răspuns:

Citeste cartea "Adevărul despre îngeri" de aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| RainmakerX a răspuns:

Nu cred pana la proba contrarie.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista nicio dovada ca exista spirite.

| raMLesS a răspuns:

Nimic nu e imposibil deci dacă există dumnezeu, e posibil să existe şi altele.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ai timp citeste cartea lui Scarlat Demetrescu.
Gasesti acolo toate raspunsurile.
http://ro.scribd.com/......Public-PDF

| suffarstar a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu crezi ca, mai degraba, raspunsurile le afli prin experimentare?

| sublime89 a răspuns (pentru suffarstar):

El e anti-experiment, anti-ratiune, anti-scepticism, si anti-realitate. Deci e cam mult ce-i ceri.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru suffarstar):

Ba da, dar ne-ar trebui prea mult timp.
Totul se poate invata experimental dar incercam sa scurtam din timp invatand si din experienta altora.

| suffarstar a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da,dar cunostintele veritabile le afli doar din experienta ta. La ce mi-ar folosi mie sa te cred pe cuvant ca exista suflet? Nu mai degraba trebuie sa ne uitam noi insine sa vedem daca avem suflet/spirit?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru suffarstar):

Unul care a strabatut o anumita tara sa zicem, stie mai multe decat cel care nu a facut-o inca.
O indicatie poate fi pretioasa pentru a evita anumite neplaceri.
Maestrii pentru asa ceva exista.
Dar se poate si fiecare de capul lui, mai ales in cazul in care nu se grabeste.

| suffarstar a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ai zis un adevar, dar discipolul nu trebuie sa considere sfaturile inteleptilor drept adevaruri irevocabile, asa consider.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru suffarstar):

Si cum putem sa vedem noi insine daca avem suflet/spirit?

| Chimied a răspuns:

Există "fantome, spirite". Se numesc draci. Doar că sunt mult mai rare manifestările lor decât zice lumea.

| wEeEk1d a răspuns:

O sa ma iau dupa data de nastere de la contul tau. Sa zicem ca ai 25 de ani. Eu cred ca poti sa faci si altceva decat sa cauti raspunsuri despre spirite/demoni/ingeri si ce o mai fi. De ce ai fi confuza? Este ceva care nu este dovedit ca ar exista, chiar daca vad ca cei de deasupra au dat link-uri etc. Poti citi 10 carti despre spirite si fiecare sa zica cu totul alte lucruri, asa cum fiecare scriitor si-a imaginat. Dar intr-un final o sa fi si mai confuza si o sa cauti si mai multe raspunsuri pe care normal ca nu le vei gasi. Parerea mea este ca ar trebui sa faci altceva cu timpu tau, decat sa cauti ceva ce nu vei gasi niciodata.

| MAnghelescu a răspuns:

Inainte de a raspunde, mentionez ca sunt ortodoxa, deci raspunsul meu va fi dat din acest punct de vedere.
In primul rand depinde prin ce te refri cand folosesti acest termen. Comform DEX(cu privire la religie) spirit se refera la o fiinta imatreiala, suparanaturala.
Daca te intrebi daca exista ingeri si diavoli, pot afirma ca da. Daca te referi la strigoi, fantome, moroi etc, aceste nu exista; sunt forme luate de diavoli pentru a amagii pe oamenii.
Legat de ingeri.
Dumnezeu a creat mai intai lumea nevazuta, adica ingerii(aici cateva informatii scurte http://oradereligie.weebly.com/crearea-lumii-nev259zute-icircngerii.html
si aici mai multe despre ingeri
ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/Dionisie%20Areopagitul%20-%20Opere%20complete.pdf). Acestia au fost creati cu constiinta propie si cu libertatea de a alege intre bine si rau. Astfel in momentul in care Lucifer, cel mai frumos dintre arhangheli, uitand de unde ii vine stralucirea si frumusetea, a intraznit sa se gandeasca ca poate fi ca Dumnezeu s-a departat de Acesta prin mandrie si odata cu el toti ceilalti ingeri care au fost deaccord cu el. Si precum o bucata de oglinda catre in lumina soarelui stralucesti si la randul ei imprastie lumina, o intepartezi de soare puandu-o intr-un loc intunecat, devine mai neagra ca intunericul, tot asa si Lucifer si cu cei care au fost de accord cu el din ingeri luminosi s-au facut diavoli intunecati. In momentul in care Sfantul Arhanghel Mihail a stricat"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte!" caderea ingerilor a incetat si fiecare unde era atunci cand Sfantul Arhanghel a strigat acolo au ramas ca diavoli. Dumnezeu in marea-I milostivire i-ar ptimii si pe acestia, daca s-ar pocai, dar ei nu doresc dupa cum reiese dintr-o intmplare a Sfantului Antonie cel mare(http://manastirea.petru-voda.ro/......caiasca/).
Despre caractristicile ingerilor si ale diavolior sunt multe de scris iar aici nu este loc. Daca vrei poti citi aceste doua carti, care nu sunt foarte lungi:
Aceasta predica de 30 de minute despre ingeri resuma cartea Sfantului Dionisie Pseudo -areopagitul(link-ul este mai sus) depre ierahiile ingeresti:http://www.popasduhovnicesc.ro/Links/PREDICI/42%20Sfintii%20Arhangheli.mp3
-legat de diavoli: poti descarca de aici cartea Razboiul crestinilor cu diavolii ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie_RO/
Cand Dumnezeu a creat omul i-a daruit acestuia si suflet. El are caracteristici asemanatoare cu ale ingerilor, si nu poate umbla dupa voia lui printre oameni ca fatome, strigoi sau alte astfel de personaje. Despre suflet este desemenea foarte mult de scris. Aici poti gasi despre Sflut si calatoria lui dupa moarte: https://www.youtube.com/watch?v=rPp1R7xSV5w

| Spinu_Alexantru_1999 a răspuns:

Spiritele sunt prezentate gresit din modul de vizionare al multimi,nu sunt strigoi sau ceva de genul,sunt proiectii ale energiei electromagnetice emanate de creier, care la cei care au probleme si sunt stresati, furiosi, tristi etc, sunt mai puternice si cand respectivi mor e posibil sa ramana o influenta a acestora