| Duhovnicul a întrebat:

Credeti ca daca barbatii occidentali isi vor obliga femeile sa isi acopere intregul trup, asa ca in tarile musulmane, acestia vor pacatui mai putin? Adica, se vor gandi mai putin la sex, probabil ar ajunge sa se masturbeze in mod obsesiv si sa devina depdendenti de pornografie, dar oare va scadea rata violurilor, a infidelitatii etc?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este sexist şi absurd să sileşti mai bine de jumătate a populaţiei Pământului să se îmbrace într-un fel anume, ca cealaltă jumătate, aparent fără autocontrol, să poată păcătui mai puţin. Asta da ar fi păcat...şi culmea prostiei şi nesimţirii.
...şi oricum, ceea ce este interzis/ascuns stârneşte un interes şi mai mare, iar o femeie subjugată (prin această lege) pare şi mai accesibilă (în minţile barbare şi înguste), vulnerabilă şi uşor de abuzat - fără drept la replică.

Nu, consider că fiecare este responsabil pentru faptele lui, cât timp are discernământ, indiferent de sex.

| danay72 a răspuns:

In Biblie Dumnezeu nu impune ca femeia sa fie imbracata cum impun musulmanii, ci cu judecata sanatoasa.

| mODIN a răspuns:

Eu sunt de parere ca nici o femeie nu ar trebui obligata sa faca asa ceva. Daca vrea bine, daca nu vrea, tot e bine.SI ce drept ai tu sa-i spui unei femei ce sa poarte? Daca vrea sa fie violata e problema ei.

| NOname a răspuns (pentru mODIN):

De acord, MetalheadSLAYER, dar numai până la "Daca vrea sa fie violata e problema ei".
Vrei să insinuezi că vestimentaţia unui om poate fi invitaţia la viol? Ce om întreg la cap ar vrea să fie violat? Să fim serioşi!
Mi se pare că bărbaţii în situaţii de genul prea sunt scutiţi de responsabilitate.
Nu sunt copii mici şi neştiutori. Dacă nu-şi pot ţine hormonii în pantaloni şi sar pe oameni ca nişte sălbatici, este numai şi numai vina lor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

"If I'm a woman, and I'm walking down the street naked, you still don't have a right to rape me."
Vai, saracii, ii provoaca vestimentatia, ca pe femei nu le provoaca fetele unora sa ii umple cu benzina si sa le dea foc.

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

: ))

"If I'm a woman, and I'm walking down the street naked, you still don't have a right to rape me."
Corect!

| Alphawolf a răspuns (pentru NOname):

Nu vestimentatia unui om poate fi o invitatie la viol, ci gesturile lui/ei. Sunt persoane care intrec masura, fac "in ciuda", orice pentru a baga in boala. Slabiciunile se cunosc, ele sunt atacate. Desi ele in general doar se distreaza( nu o fac pentru a fi violate), omul interpreteaza gresit sau considera ca ele merita o corectie... Odata bagat omul in calduri, animalul din el iasa la iveala intunecandu-i mintea.
Dar indiferent de caz violul nu are scuza.
Si eu nu exclud ca sunt persoane care vor sa fie violate(doar ca si aici conteaza gusturile).

| NOname a răspuns (pentru Alphawolf):

Am făcut abstracţie de interpretări bolnave (gen: arată senzual/provocător = înseamnă că vrea/am voie să o violez) şi dorinţe bolnave (ca cea de a fi violată la modul serios).

Ca o concluzie (quasi generală): violul este responsabilitatea/vina violatorului. Nuanţele şi scuzele cam sunt de prisos.

| NOname a răspuns (pentru Alphawolf):

Ca o paranteză (poate să răspundă oricine): cum crezi, care dintre cele două femei sunt şansele mai mari să fie violată (într-un context de împrejurări identic)?

http://youtu.be/Tm2HRG2w5XU

Deseori în atitudine stă totul, iar o femeie înrobită, tinde să aibă şi o atitudine de sclavă (sexuală) - vezi la musulmani - ceea ce lasă sălbaticilor idioţi impresia că o pot viola fără probleme, oricum nu se va opune.

| Alphawolf a răspuns (pentru NOname):

Faina melodia.

Nu stiu, probabil dansatoarea, insa pe mine ma lasa rece amandoua. O asfel de arta eu nu prea agreez, nu prea gasesc in ea "feminitate".

Adevarat ce spui privind femeia inrobita, dar eu m-am referit la altceva, la femeia care direct instiga, la cea care urmareste ceva...
Nu vreau sa scuz nici-un caz de viol, eu sunt constient ca nu exista motive pentru a viola, dar in acelasi timp sunt constient ca din doua parti intreaga vina nu o poarta doar una dintre ele(cel putin in unele cazuri).

| Lizzu a răspuns:

"Adica, se vor gandi mai putin la sex"
--nu, nicidecum. Ce e acoperit si ferit vederii devine si mai incitant.

"dar oare va scadea rata violurilor, a infidelitatii "
--nu. Lumea nu se schimba de pe o zi pe alta.
O data ce prinde "gustul" unui lucru si traieste cu el zeci de ani de zile sau chiar mai mult, o data ce acel lucru dispare el nu este uitat, ci poate este mai mult cautat pentru ca dependenta este inca acolo.

Nu e asta o rezolvare.

| W3R4 a răspuns:

Depinde. Unii nu ar mai fii interesaţi de o femeie care e acoperită total,sau din contră,cum au mai spus şi alţii,din cauza curiozităţii să acţioneze...
Dar în tot cazul,în ţările musulmane, femeile se acoperă în negru din cap până în picioare pentru a nu ispitii. Sau mai nou, unele doar îşi acoperă capul cu o basma, că na, s-au modernizat. laughing

| Duhovnicul explică:

Dar la prietena/nevasta, e okay daca i-ai spune sa se imbrace mai putin provocator atunci cand mergeti pe strada?

| NOname a răspuns (pentru Duhovnicul):

Eu n-aş constrânge-o.
Dar din atitudinea ta (un compliment când eşti mulţumit de felul în care s-a aranjat) va şti ce îţi place şi ce nu prea şi, dacă va considera de cuviinţă şi nu va fi prea complicat pentru ea, te va răsplăti în timp cu ceea ce îţi face plăcere mai mult, iar dacă nu, asta e, doar nu o s-o închizi în casă.
Dacă o iubeşti, o iubeşti şi o accepţi cu totul. Nu poţi să-i ceri să devină altcineva (mai ales dacă are un stil vestimentar bine definit, care o reprezintă şi îi reflectă personalitatea). Când nu-ţi convine la ea ceva de acest gen, problema este la tine, nu la ea şi, cel mult, poţi să o rogi să te ajute să-ţi rezolvi problema. Iar de modelat, de va fi cazul, vă veţi modela în timp, reciproc, în mod natural şi liber, fără crize şi presiuni.
Mă rog, aceasta ar fi varianta optimă şi, desigur, subiectivă.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Eu cred ca e invers. acolo unde ochiul nu vede, intervine imaginatia, incepi sa te gandesti ce e pe sub parpalacul aleia, daca nu oferi organismului ce are nevoie o ia razna, samd.
eu cred ca ar creste numarul violurilor din cauza curiozitatii. sigur, daca bagi pedeapsa capitala pentru viol atunci e de discutat, dar la cum sunt legile acum...ar iesi nasol.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Mi-am adus aminte de un articol din ziar, unu de prin kenya si-a luat 25 de ani de puscarie ca i-ar fi bagat-o la o capra. nu era nicio problema daca era capra lui, dar era capra vecinului...lucru inadmisibil pentru judecator. in fine, oricat de intelectual, de sfant ar fi omul, daca nu ii dai corpului ce are nevoie o iei razna.

| michael5813 a răspuns:

Ma indoiesc ca s-ar intampla asa ceva vreodata! occidetul nu isi va abandona de buna voie valorile consacrate...mai mult decat atat, de regula ceea ce e interzis, este dorit cu mai multa ardoare...

| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Tendinta este de dezbracare nicidecum de a acoperii trupul complet, asa ca intrebarea nu isi are sensul

| Marius511 a răspuns:

Esti barbat, iti dai seama si tu ca da.

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns:

Si pe femei nu le intreaba nimeni nimic? Doamne imi imaginez acum toate pitipoancele care umbla cu fuste pan' la fund si sanii pe afara infoflite in paturi negre.OMG.

Dar,tot noi suntem devina pentru pacatele lor? Adica ne infofoliti pe noi sa pacatuiti voi mai putin? Asta nu-i frumos.Si daca o fata e violata ea e de vina?