| Inferno a întrebat:

Credeti ca daca omul nu ar fi avut nevoie de un Dumnezeu ar mai fi inventat unul?
Nu ma refer la biserici si la ce s-a ajuns in prezent, ci la locul in care Dumnezeu a fost creat de creie pentru prima data. Daca Dumnezeu nu ar mai fi existat ar mai fi existat omul modern. Oare nu unul dintre principalele motive favorabile ce au dus la evolutia omului este Dumnezeu?
PS: Desigur presupunand ca Dumnezeu nu exista.

5 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Un zeu este pentru cei slabi. Un om slab are nevoie se sprijin moral iar dacă n-are de la cine să-l dobândească apelează la un zeu. Dacă o duci rău în viața asta îți rămâne să speri că o să o duci bine o eternitate. În zilele noastre nu prea mai este valabilă chestia asta (deși pentru unii se aplică) ci este mai mult un trend de genul este bine să crezi și de asta cred.

De existat ar fi existat omul modern și tind să cred că am fi dus-o chiar mai bine. Să nu uităm câte crime s-au făcut în numele divinității, câte persoane au fost ucise, câte lucruri au fost intrezise.

| Rapplex a răspuns:

Fara existenta lui D-zeu, revolutia tehnico stiintifica ar fi avut loc mai repede.Sa nu uitam ca in Evul Mediu nu aveai voie nici macar sa te gandesti la ceva ce apartinea de stiinta, dar mai sa faci experimente si studii.

| Filip23 a răspuns:

Avraam, cel considerat parintele neamului evreilor, era un om puternic si sanatos. La fel Ilie, restauratorul credintei. Iar Sf Ioan era un ascet, independent de confort si aproape independent de hrana pe care o avem noi azi. Deci nu aveau nevoie de ceva material de la o fiinta superioara si nu se justifica nevoia de "inovatie".

| soimos a răspuns:

Oamenilor le-ar fi ajuns si un singur Dumnezeu! mai ales dupa ce faraonul Akenathon a inventat monoteismul
Dar nu si sarlatanilor din cler, precum clerul crestin care au vrut si ei sa aiba un Dumnezeua l lor bineinteles tot Unic!
Asa ca l-au inventa pe Isus ca Dumnezeu!
Nu existenta lui Dumnezeu a dus la progres, ci aparitia francmasoneriei, care a adus laicizarea statelor, libertatea democratia si odata cu ele revolutia tehnico stiintifica!
Nu exista alt Dumnezeu decat societatea oamenilor rationali!

| DaliiLa a răspuns:

Dupa mine e invers, Dumnezeu a inventat omul!
Si rog ateii sa se abtina de la "Raspunde" pentru ca nu am chef de moralele voastre insignifiante pentru mine. Sau de certuriwinking