| Rainbowling a întrebat:

Credeti ca dogma crestina si-a propus blasfemierea lui Dumnezeu?
Atunci cum va explicati faptul ca toti crestinii il blasfemiaza pe Dumnezeu, punandu-i in cont faptul ca a umblat la femei cu posta Sfintei Treimi si a lasat gravida (bineinteles prin mijjloace bisericesti, adica ca si popii) o amarata de fecioare si asta impreuna cu Fiul si cu Duhul Sfant?
Si zau ca blasfemie mai mare ca asta nici ca se poate!

25 răspunsuri:
| ioana1988 a răspuns:

Te cam repeti.
Alzheimer?

| Rainbowling explică (pentru ioana1988):

Nici vorba! La varsta mea inca nu se poate!
Doar ca ma repet tot asa cum se repeta si aceia care de 2000 de ani repeta prosteste tot mereu acelasi lucru in fiecare zi de mai multe ori, si asta se cheama mimetism, nu Alzheimer!

| lpavel a răspuns:

E blasfemie ceia ce zici tu aici!
Chiar nu ti-e teama de mania lui D-zeu?
Cel cu aceste pacate, mai bine ar fi fost pentru el daca nu s-ar fi nascut!

| Rainbowling explică (pentru lpavel):

Nu imi este teama catusi de putin!
Odata ca religia crestina nu vine de la Dumnezeu, si doi la mana Dumnezeu in religia sa originala nu are copii nici macar astazi si nici n-a umblat la femei pentru ca probail stremeleaua Lui se intinde pe cateva miliarde de kilometrii si nici o femeie de pe pamant nu are o pipoasca atat de mare incat sa poata fi penetrata de Duhul Lui cel Sfant!
Probabil, si asta nu exclud, are relatii sexuale cu constelatia Casiopeia dar nici asta nu avem cum sa STIM, deci suntem nevoiti sa CREDEM!

| Mihai_Andrei_1980 a răspuns (pentru Rainbowling):

Pane Rumburaku…ce faci prichindel, incepi sa te dai intruchiparea intelepciuni?
Nu cumva ai imbracat roba alba, si-ti studiezi in fata oglinzii nimbul de "lumina " ce tocmai ti-a rasarit in jurul meclei?
Ai grija, cerceteaza cu atentie…sa nu fie de la neon. Puisor, tu te autosugestionezi, tu chiar crezi ca ortodocsii ar face bine sa te asculte. Tractorist cu basca, nu-ti primim cuvantul, ba chiar mai mult…iti spun ca e posibil sa ramai fara mot la basca.
Degeaba te zbuciumi sa zici si tu ceva, efortul gandirii e exhaustiv pentru tine.
De mai bine de 100 de ani, se face atat de multa propaganda agresiva unei teorii pretins stiintifica dar nedovedita in nici un fel.Prima celula apare doar in visele voastre, in rest numai speculatii.
In orice caz... ateismul tau, cred ca este doar de fatada.

| Rainbowling explică (pentru Mihai_Andrei_1980):

Nu bre, ma burakule rom!
Eu nu ma cred intelept si tocmai de aia pun atitea intrebari ca sa gasesc buraci romi ca tine care sa ma lumineze!
Intr-adevar, m-ai chitit, ateismul meu este doar o fatada pentru ca eu in sinea ma sunt unmare credincios, si cred, nu te minuna, exact ce a zis Dumnezeu si a confirmat apoi si rabinul Isus, si anume ca OMUL a ajuns Dumnezeu, si ca este omul este de fapt singurul Dumnezeu de pe planeta Terra de cand Dumnezeu ne-a parasit si s-a suit la cer
Deci poti sa iti asumi inca o victorie, ca uite m-ai chitit! Sa fie asta din cauza ca si tu esti un burak rom si romi buraci sunt cunoscuti pentru istetimea lor?

| Mihai_Andrei_1980 a răspuns (pentru Rainbowling):

Ce cunosti tu legat de "evreism"?
Faptul ca majoritatea evreilor l-au refuzat pe Iisus Hristos, nu inseamna ca El nu e Domn.

Practic flacaii taiati imprejur au uitat cele intamplate prin anul 70 dH, cand Bar-Kochba "Fiul Stelei" era superstarlaughing)

La anul 70 d.Hr., Vespasian fiind ales imparat al Romei, a lasat pe fiul sau Tit ca sa continue actiunea sa de cucerire a Ierusalimului.
Chinurile pe care le-au suportat iudeii sunt pe masura trufiei lor.

Hristos le-a zis profetic: "Adevarat graiesc voua: Nu va ramane aici piatra pe piatra care sa nu fie risipita" (Mt.24, 2), adica nu va ramane piatra pe piatra din toata aceasta stralucita cladire.

| Rainbowling explică (pentru Mihai_Andrei_1980):

1Isus este Domn pentru ca toti rabinii sunt niste Domni, motiv pentru care li se spune cu respect Domnul Rabin Itzic!
2 Simon Bar Kocba nu poate fi uitat pentru ca este primul Messiah al poporului evreu.
3 Este adevarat si asta cu daramarea Ierusalimului, dar nu se poate spune ca Dumnezeu nu s-a tinut de promisiune cand le-a promis nepotilor si stranepotilor lor o tara a lor, care iacata ca exista deja!
4 Pina la urma Isus s-a inselat si iata ca poporul evreu s-a adunat in propria lui Tara si din invataturile Rabinului Isus a ramas doar praful de pe toba, pentru ca invataturile lui au fost schimbate radical de "agentul de influenta" Pavel care avea misiunea sa distruga din interior SECTA lui Isus, ceea ce a si reusit, semn ca Isus nu a fost un profet la fel de bun si in cazul propriei sale cauze din care s-a ales praful si pulberea!

| Maxim96 a răspuns:

Tu ce spui e blasfemie!

| kira30 a răspuns:

Ma tu nu ai cum sa intelegi asta.Esti amagit sa amagesti...sti tu de cine...Iti spun ca n-ai sa reusesti sa ne dezbini. Daca erai in India auzit spunand asta te-ai fi rugat sa nu fi fost acolo.
Nu stiu de ce imi bat capul cu tine... Timoteidoi sau Rainbowliing....nu mai incerca frate ca doar ne calci pe corzi, cel putin pe mine.
Sper sa te pot ierta si sa te compatimesc ca de nu ajung ca si Contele de Monte-Cristo...

| Rainbowling explică (pentru kira30):

Fata draga, dar cine te obliga sa ma citesti daca nu iti convine ce postezi?
N-am nevoie de iertarea cuiva ca tine!
Monte Christo a ajuns multimiliardar, sa inteleg ca asta imi doresti?
Stai cuminte in banca ta si gandeste-te la faptul ca religia ta NU a pornit de la niciun Dumnezeu, deci nu are niciun Dumnezeu, asa ca te enervezi pe degeaba!
Intelege si tu ca nu este suficienta SA FURI Biblia altei religii si sa minti ca este a ta, ca sa il poti fura si pe Dumnezeul din cer al acelei religii!
Pricepi...sau preferi sa-ti desenez?

| kira30 a răspuns (pentru Rainbowling):

N-am cuvinte pentru tine omule...Am terminat convorbirile!

| Mihai_Andrei_1980 a răspuns (pentru Rainbowling):

Crestinii nu aveau cum sa fure religia mozaica, primii crestini, Apostolii daca nu ma insel eu, erau iudei.
Altceva s-a intamplat... Ana, Caiafa & co nu l-au perceput pe Iisus ca fiind Mesia cel promis. A mai intervenit si perceptia iudee precum ca au exclusivite in relatia cu Dumnezeu, restul fiind goymii, simpatici dar. goymi.
Ori de la Iisus porunca, s-a procedat la raspandirea Evangheliei si la alte neamuri.
De fapt stii bine ca Noul Testament incepe odata cu Iisus. "Şi de Iisus, Mijlocitorul noului testament."(Evrei 12, 24)

| Rainbowling explică (pentru kira30):

Te-a suprat cumva faptul ca ti-am spus un adevar pe care-l pot demonstra?
sa inteleg ca proverbul care spune ca nimic nu supara mai tare pe mincinos decat adevarul zis verde in fata, este adevarat si in cazul tau?
Adica sa inteleg ca Adevarul care este parte din Dumnezeu te supara pentru ca tu il ai ca Dumnezeu pe Tatal minciunii?
Zi-mi ce sa cred despre tine?

| kira30 a răspuns (pentru Rainbowling):

Adica sa intelegi ca cu tine nu se poate discuta. Orice as spune tot in ******* ta ramai.

| Rainbowling explică (pentru Mihai_Andrei_1980):

Caldut catre caliu, mai ai multa documentatie de parcurs pina ajungi la fierbinte!
Dar oricum vad ca ai ales macar drumul corect si ca ai facut primul pas pe el, si apreciez asta!
Apostolii nu numai ca erau iudei dar erau si de religie mozaica exact ca si Invatatorul lor pe nume Isus, care nu s-a dezis de religia sa nici pe cruce!
Ana si caiafa nu aveau motive sa-l perceapa pe Isus ca fiind un Messiah in acceptul religiei mozaice pentru ca un Messiah al acestei religii trebuia sa fie UNS ca rege providential, deci aici ai gresit pentru ca nu ai inteles acest lucru.
Ana si Caiafa s-au suparat pe rabinul Isus pentru ca a fscut o SECTA noua in cadrul religiei mozaice. Evident ca numai mozaicii (nu iudeii pentru ca mozaicii inseamna si alte neamuri care au trecut la religia lui Moise) au exclusivitatea la relatia cu Dumnezeu pentru ca ei au acceptat LEGAMANTUL propus de Dumnezeu lui Abraham.
Deci treaba cu "neamurile" este o minciuna prosteasca pentru ca orice om de orice natie putea accepta LEGANANTUL, si devenea religios mozaic!
Nou Testament nici din greseala nu a inceput cu Isus, desii Isus i-a loasat lui Petru mostenirea sa pentru a o continua, doar ca problema este ca Evanghelia lui Petru a fost aruncata la gunoi iar cel care si-a impus Evangheliile era ucigasul Pavel si gealatii sai.
Asa ca NT a inceput cu Pavel si nu cu Isus care a murit ramanand mozaic!

Deci mai ai de studiat, dar cum am spus, se pare ca esti pe calea corecta!

| Rainbowling explică (pentru kira30):

Nu trebuia sa pui stelute pentru a scrie cuvantul ADEVAR, pentru ca eu tot in adevarul documentat raman, tot asa cum probabil si tu ramai tot in minciuna ta nedovedibila in veci ca adevar.

| Mihai_Andrei_1980 a răspuns (pentru Rainbowling):

Nu-i asa stimabile ca: "Biblia se aseamana cu apa; Misna cu vinul iar Ghemara cu vinul care are o aroma parfumata"?

Iar: "cel ce citeste Biblia fara Misna si Ghemara este ca si cum n-ar avea Dumnezeu"

Sau: "cel ce dispretuieste cuvintele hahamilor merita moartea".

Nu-i asa ca Dumnezeu a masurat pamantul si v-a dat voua pe goymi cu toate avutiile lor?

Mare atentie, cei ce trateaza cu dispret ramura de maslin, posibil sa aiba parte de pax romana in cea mai pura varianta bizantina.
Mare grija ca nu cumva sa se reediteze intamplarea din anul 70 dH, atunci cand Bar–Kochba "Fiul Stelei" era superstar. S-a dovedit ca nu era stelist...era dinamovist 100%.

Problema e ca ei pleca de la numite premize, cele ale lui Ana, Caiafa & Co. Incerca sa-l relativizeze pe Iisus, facandu-l sa para eventual un tradator.
Deranjaza faptul ca de la Iisus porunca s-a procedat la raspandirea Cuvantului la restul neamurilor. Stiu ca nu va puteti impaca cu spargerea monopolului, nici pana in ziua de astazi.

PS:Ia-ti gandul ca vei avea vreodata castig de cauza.
Ciocu’ mic, taci si danseaza asa cum ai invata pe cand erai "taiat imprejur"...

http://www.youtube.com/watch?v=IyjBy19Mdmc

| Rainbowling explică (pentru Mihai_Andrei_1980):

Nici pe departe! Apa e buna de baut si la spalat, dar Biblia nu e buna nici macar la sters!
2 Cine-l face pe rabinul Isus un tradator nu poate fi decat un incult, care nu pricepe nimic, pentru ca Isus nu a venit sa tradeze Cuvantul lui Dumnezeu cu un Cuvant NOU (NT) ci sa IMPLINEASCA Cuvantul lui Dumnezeu,(adica Legea pe care crestinii o incalca fie constient fie inconstient)
3 Aia cu neamurile este o mare minciuna, iar acest lucru este demonstrat de faptul ca si alte neamuri de exemplu cel grec(elenistii care au tradus Tanachul si au numit aceasta traducere Septuaginta), au acceptat sa se converteasca la Mozaici deci neamurile aveau LIBER catre Dumnezeu si inainte ca apostolul Diavolului, ucigasul Pavel a infintat noua religie crestina, Nu bazandu-se pe Dumnezeu ci pe MINCIUNA!

| Mihai_Andrei_1980 a răspuns:

Dogma ateista presupune blasfemierea Crestinismului, iata un exemplu:

http://sclavii.blogspot.com/......estin.html

| Rainbowling explică (pentru Mihai_Andrei_1980):

Nu exista nicio dogma ateista si ce ne arati tu nu este o dogma ci o prostie a cuiva!
In plus de asta crestinismul nu poate fi blasfemiat pentru ca nu este un Dumnezeu ci doar o doctrina diabolica.
Adevarul este ca crestinii il blasfemiaza pe Dumnezeu Creatorul prin insusi credinta lor a proasta, adica bazata nu pe Stiinte, ci pe Irationalitate!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Rainbowling):

Ceea ce domnul de mai sus vrea sa prezinte ca argument se cheama satira, dar mintea lui ingusta nu poate percepe asta.

| Mihai_Andrei_1980 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Hai plangi in continuare ca un copil razgaiat.
Prichindel, mergi la curtea regala a marelui Richard Dawkins, depune plangere impotriva ortodocsilor, ca au zis despre brosura lu' darwin ca e o scriere pentru cocalari.

Pentru credibilitate jura solemn pe coarnele lui Marx si pe coada bifurcata a lui Engels. Cu siguranta regele tau o sa-ti aprecieze eforturile, te va recompensa cu o piranda "inaintata pe cale" care-ti va dezvalui tainele Big-Bangului. Arunca-i pirandei o privire tampa, asa cum numai tu esti in stare, poate ai noroc sa iti puna pile sa ajungi consilier regal.

P.S Nu uita sa-i spui lui Richard Dawkins ca iarasi ortodocsii calca in picioare cuvantul "iluminist".

| Rainbowling explică (pentru Mihai_Andrei_1980):

Nu cumva ai gresit si ai vrut sa spui ca Biblia este o carte pentru cocalari?
Ia vezi cine se imbraca in odajdii aurite asa cum se imbraca cocalarii?
Nu cumva preotii?
Exista cumva un cocalar mai mare ca Patriarhul Daniel care umbla numai in masini blindate locuieste intr-un Palat plin cu aur ca si pestera lui Ali Baba si umbla in straie grele cusute cu fir de aur?
Ia mai gandeste-te si la aspectul asta cand vorbesti de cocalari!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Mihai_Andrei_1980):

Asa am sa si fac.