| NugHond a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu este blestemat sa traiasca pentru o eternitate si a vrut sa impuna acest blestem si asupra creatiei lui?

10 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nu e blestemat. Cine sa-l blesteme? Dumnezeu exista din vesnicie.

| nesuferit a răspuns (pentru Elvina):

Daca dumnezeu exista din vesnicie, atunci si universul trebuie sa existe din vesnicie, nu poti trai o eternitate in nimic. dar asta se contrazice cu biblia

| Miauti a răspuns (pentru Elvina):

Omul

| Elvina a răspuns (pentru Miauti):

Adica omul l-a blestemat pe Dumnezeu sa fie vesnic? Ce prostie mai e si asta? Dumnezeu era vesnic cu mult timp inainte de a exista omul.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru nesuferit):

Se contrazice cu prostia si cu "santa ignoranta" din capul tau. Invata termenul ca Dumnezeu a creat "ex nihilo".

| nesuferit a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

De fapt viata pe pamant a aparut din nimic.

| Miauti a răspuns (pentru Elvina):

Ti am dat raspuns la intrebarea "Cine sa-l blesteme?"

| DyNo a răspuns:

De catre cine sa fie blestemat? Si acel care l-a blestemat este si el de-o eternitate, nu? Pe acela cine l-a blestemat?
Ma rog, nu prea are logica insa... buna intrebare!

| HighParadox a răspuns:

Dumnezeu e vesnic. Nu e ceva facut din materie ca omul, deci datorita acestui fapt, El poate sa fie vesnic pentru ca daca nu e materie nu are nevoie de materie ca sa existe.
Este intr-un fel 'abstract', ceva ce nu poti 'atinge' adica nu e materie, pe scurt, dupa cum am mai spus. El e Unul care Este din vesnicie si nimic nu e mai presus.

| Relaxatu a răspuns:

Iehova(IHWH-numele lui Dumezeu in Ebracaica) este din totdeuna nu are inceput sau sfarsit, chiar Biblia confirma acest lucru!