| Buresbista123 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu exista? religiile au dreptate?-http://www.youtube.com/watch?v=6z0G6sopNjE

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Interesant discurs. O să las aici traducerea.

"0:00 OK, lasa-mă sa vad.
0:02 Nu cred că va dura zece minute pentru a infirma existența lui Dumnezeu.
0:13 Propunerea este următoarea:
0:17 de cele mai multe ori, nu poate fi spus, că nu există nici un dumnezeu.
0:23 Se poate spune că nu există nici un motiv de a crede că există unul.
0:26 Aceasta a fost situația de după Lucrețiu și Democrit și primii gânditori antiteiști care au început să critice religia,
0:36 și v-aș cere tuturor, doamnelor și domnilor, să aveți în vedere o mică distincție în discuția ce o vom purta.
0:42 V-ați putea dori să vă considerați un deist, precum au fost eroii mei Thomas Jefferson și Thomas Paine.
0:49 Și este posibil să nu doriți să abandonați ideea că trebuie să existe un fel de primă cauză,
0:57 sau forţă primară a lumii și universului cunoscut și observabil.
1:03 Dar, chiar dacă puteți adopta această poziție, pe care noi cei necredincioși spunem că este întotdeauna
1:10 supusă unor explicații mai bune, mai perfecte, și mai elegante,
1:14 chiar dacă *puteți* adopta această poziție, toată munca dvs. abia începe.
1:18 Pentru a trece de la a fi un deist la un teist, cu alte cuvinte, de la cineva care spune: "Dumnezeu îi pasă de tine,
1:25 știe cine ești,
1:26 îi pasă ceea ce faci,
1:29 răspunde rugăciunilor tale,
1:31 îi pasă ce bucăți din penis sau clitoris vă tăiați sau vă sunt tăiate,
1:38 îi pasă cu cine te culci și în ce mod,
1:41 îi pasă ce zile sfinte observi,
1:44 îi pasă ceea ce mănânci,
1:45 îi pasă ce poziții folosești pentru plăcere..."
1:48 Toată munca dvs. abia începe. Mult succes.
1:51 Pentru că nu este nimeni, -chiar si Aquinas a trebuit să renunțe- nu este nimeni care poate trece de la prima poziție la a doua.
1:58 Asa ca aș putea, și sunt de fapt puternic tentat să mă pot opri chiar aici.
2:03 Dar nu este în natura mea să mmm... să dau drumul la un public captiv atât de ușor.
2:10 Deci, voi adăuga câteva lucruri.
2:13 Motivele pentru care mă bucur că acest lucru nu este adevărat, cred că au cea mai mare pondere in cazul meu.
2:20 Unii oameni pe care îi cunosc, care sunt atei, vor spune ca ar dori sa poată crede.
2:25 Unii oameni pe care îi știu care sunt foști credincioși spun că și-ar dori să aibă vechea lor credință înapoi.
2:29 Le este dor de ea.
2:30 Eu nu înțeleg acest lucru deloc.
2:32 Cred că este un lucru excelent, că nu există nici un motiv pentru a crede în propunerile absurde pe care vi le-am...
2:40 repetat.
2:43 Principalul motiv pentru aceasta cred că este faptul că este o credință totalitară.
2:48 Este dorința a fi un sclav.
2:51 Este dorința de a exista o autoritate tiranică, neschimbabilă și de necontestat,
2:58 care te poate condamna pentru crime de gândire, în timp ce dormi.
3:02 Care vă poate supune -care trebuie să vă supună într-adevăr-, unei monitorizări totale și permanente,
3:09 pentru fiecare clipă trăită din viața ta, treaz sau in somn, - si spun: * din viata ta * -
3:13 înainte de-a te naște, și chiar mai rău, și aici incepe adevarata distractie:
3:16 după ce ești mort.
3:20 Un Coreea de Nord ceresc.
3:25 Cine vrea ca aceasta să fie adevărat?!
3:29 Cine, înafară de un sclav, își poate dori o soarta atât de îngrozitoare?
3:34 Am fost în Coreea de Nord!
3:36 Ea are un om mort ca președinte!
3:40 Kim Jong-il este doar șef al partidului, și șef al armatei, el nu e șef de guvern sau de stat.
3:45 Această funcție îi aparține tatălui său decedat, Kim Il-sung.
3:51 Este o necrocrație.
3:54 O thanatocracy. E o trinitate mai mică, aș putea spune.
3:58 Fiul este reîncarnarea tatălui.
4:00 Aceasta este cea mai revoltătoare, totală, absolută și fără suflet tiranie pe care specia umană a creat-o vreodată,
4:10 dar cel puțin, poți dracului să mori și să pleci din Coreea de Nord.
4:23 Poate Coranul... Poate Coranul sau Biblia să vă ofere această libertate? Nu!
4:29 Nu! Tirania, mizeria, dreptul total de proprietate asupra personalitații tale,
4:34 zdrobirea individualității, doar începe în momentul morții.
4:40 Acest lucru este rău. Aceasta este propovăduirea răului.
4:42 Așa. Asta e primul lucru.
4:46 În al doilea rând: ea ne atacă cea mai profundă, mai adâncă și mai esențială integritate.
4:51 E o insultă pentru noi, cu alte cuvinte.
4:53 Se spune că noi -tu și eu- nu am putea, în mod individual sau colectiv, decide cu privire la o acțiune dreaptă sau la un lucru bun,
5:01 fără permisiune cerească, divină.
5:04 Noi n-am putea distinge binele de rău, dacă nu am avea permisiunea Cerului pentru a face acest lucru.
5:10 Unde altundeva, cum altfel am putea ști? Simțul nostru de solidaritate umană, cunoștințele noastre înnăscute de bine și rău,
5:16 conștiința noastră acută despre ceea ce este corect și ceea ce este nedrept, despre ceea ce este just... nu ne este folositoare.
5:21 Acestea vin la noi, de asemenea, ca daruri de la inatacabilul, Mare Dictator, întronat.
5:30 Ce ar putea desființa integritatea noastră, ce ar putea desființa onestitatea noastră, decență noastră, demnitatea noastră mai mult decât atât?
5:36 În al doilea, pardon, al treia! rând,
5:40... într-un mod mai pragmatic,
5:42 Religia este prima noastră -de aceea sunt atât de fascinat de ea- versiune a adevărului.
5:48 Acesta este prima noastră încercare ca și specie.
5:50 E ceea ce am încercat atunci când nu știam nimic.
5:53 Noi nu știam că am trăit pe o planetă sferică, nu știam că planeta noastră se învârte în jurul Soarelui.
6:01 Nu am știut că au fost micro-organisme care explică boala.
6:04 Ne-am gândit că bolile provin din blesteme sau vrăjitorii, sau doriri de rău, sau draci, "diavolii de praf".
6:13 Noi nu știam nimic despre originile noastre copilărești, îngrozitoare, ignorante și animalice.
6:21 Acesta a fost, de asemenea, încercarea noastră de a face filosofie, prima încercare de moralitate, prima încercarea a noastră de îngrijire și sănătate, de fapt, dar,
6:28 pentru că a fost prima nostră încercare, a fost și cea mai proastă. Avem acum explicații mai bune pentru toate aceste lucruri.
6:35 Și am clarificat toate aceste mistere, dar încă contemplăm aceste lucruri, iar în unele țări,
6:42 nu doar le contemplăm dar le și trăim sub un regim totalitar care ne interzice
6:49 să ne gândim la progresele care au fost realizate sau ne refuză dreptul de a ști că aceste progrese au avut într-adevăr loc.
6:59 Și deci, aceasta a devenit, în cazul în care a fost odată, probabil, un ajutor pentru noi, Biblia,
7:06 un pericol foarte mare pentru capacitatea noastră de a continua să trăim ca o specie civilizată.
7:13 Astfel, mi se pare că propune o soluție totalitară la ceea ce este la urma urmei o problemă reală,
7:24 la dependența groaznică de supranatural, înloc de mult mai miraculoasa, mult mai frumoasa,
7:33 mult mai eleganta, mai divina, mult mai armonioasa explicație naturală...
7:39 Gândiți-vă cât mai frumoși Einstein și Darwin sunt.
7:43 Gândiți-vă cât mai elegant și mai convingători sunt decât ideea de foc arzând,
7:52 sau ideii că, fără circumcizie nu poți fi salvat.
7:59 Doar imaginați-vă.
8:00 Și apoi vă voi da un ultim experiment la care să vă gândiți.
8:03 Aceasta este ceea ce trebuie să crezi acum, dacă ești monoteist, pentru că știm acum lucruri pe care nu le cunoașteam în trecut:
8:10 Știm că specia umană... ar avea acum cam 200.000 de ani, de cand s-a separat
8:18 de la Cro-Magnon și de primii pre-oameni.
8:25 Ar putea fi la fel de puțin ca și o sută. Richard Dawkins crede 200.000, Francis Collins, care a făcut Proiectul Genomului Uman
8:30 -Care este la fel de creștin ca și C.S. Lewis, crede 100.000
8:34 Bine, voi lua o sută.
8:35 Voi lua o sută.
8:36 Iată ce trebuie să crezi:
8:38 Pentru o 100.000 de ani, oamenii se nasc ca o specie de primate.
8:44 Speranța de viață: cât, 25 de ani? Pentru primii zeci de mii de ani?
8:51 Mortalitatea infantilă: în floare.
8:55 Boli cauzate de micro-organisme: terifiante.
8:57 Cutremure, vulcani: extraordinar.
9:04 Și lupte asupra terenurilor, asupra teritoriului, pentru alimente, asupra femeilor, pentru tribalism: prea înfricoșătoare.
9:13 Pentru 95, 96 de mii de ani Cerul privește acesta... Cu indiferență. Cu răceală. Cu detașare.
9:24 Și apoi cu aproximativ trei sau patru mii de ani în urmă, dar numai în zone foarte barbare și analfabete din Orientul Mijlociu...
9:33 -Nu in China! Nu în China sau în alte locuri în care oamenii pot citi, sau gândi, sau pot face știință. Nu, nu, nu! -
9:40...în zone barbare, analfabețe, înapoiate ale Orientului Mijlociu este decis: "Nu putem lăsa asta să meargă mai departe, ar trebui mai bine să intervenim."
9:47 "Și prin ce modalități mai bune decât prin sacrificii umane și plăgi, și ucidere în masă?"
9:53 "Și dacă asta nu îi face să se comporte moral? nu știm ce ar putea să-i facă. "
10:00 Dacă există o singură persoană în această cameră care se poate convinge să creadă așa ceva,
10:07 ei înșiși se condamna a fi în primul rând: foarte proști. Și în al doilea rând: foarte imorali.
10:11 Și astfel mi se pare că acest caz de intervenție divină a divinității supranaturale cade,
10:16 și că ar trebui să fim bucuroși că aceasta este în scădere! Și vă mulțumesc."

| Azµre a răspuns:

Dumnezeu nu există. Este un concept creat de om, este acel ceva la care omul se adresează, se refugiază atunci când numai are soluții sau capacitatea de a duce ceva la bun sfârșit.
Este un concept nimic mai mult.

| Mădă0611 a răspuns:

Exista, in mintea celor care cred.

| Lizzu a răspuns:

NU stiu... happy

| Ben00 a răspuns:

Bai, sa stii si tu ca Burebista a fost un barbat. Schimba-ti si tu ID-ul. Burebizda ar da mai bine pentru tine.

| Buresbista123 explică (pentru Ben00):

Bai retardule daca nu esti in stare sa raspunzi la intrebare si incepi sa ataci oamenii atunci cand nu te duce capul la mai mult, mai bine te ai duce sa faci o vizita pe la 9, stii la ce ma refer, te asteapta cu bratele deschise!

| Kabuto79 a răspuns (pentru Ben00):

LoLrolling on the floor)))))

| Ben00 a răspuns (pentru Ben00):

Se poate sa fi facut o confuziune cu personajul poli ID soimos/dorugard/... Personaj pentru care loviturile si assbite-ngul sunt o obisnuinta. Eu nu-s aici nici ca sa atac nici ca sa lovesc.

| Kabuto79 a răspuns:

Bineinteles ca exista si ca au dreptate... cum poti spune ca nu exista dumnezeu si ai biblia in fata ochilor tai? biblia fratee sti ce e biblia carte scrisa de oameni care lau vazut O.o

| Buresbista123 explică (pentru Kabuto79):

Cum asa?

| Kabuto79 a răspuns (pentru Buresbista123):

Adica vreau sa spun ca singura dovada a crestinilor in existenta acelui om imaginar este o carte scrisa de niste oamenii care sustin ca lau vazut si ca au vorbit cu el
Daca un om crede in ceva imaginar se numeste nebun
Daca un grup crede in ceva imaginar se numeste religie

| Azµre a răspuns (pentru Kabuto79):

Corectă afirmație!

| Lizzu a răspuns (pentru Kabuto79):

De Eminescu laughing

| Kabuto79 a răspuns (pentru Azµre):

Sa sti ca ma bucur nespus de mult ca mai sunt oameni de acord cu mine. Uite, merita sa ne zbatem si sa luptam, merita

| AndraDea a răspuns:

Oameni buni! Dumnezeu exista! Voi nu faceti religie la scoala? Ati auzit macar de o carte scrisa de oameni care l-au vazut si care au si vorbit cu el. Adica ar fi culmea ca atatia oameni sa scrie minciuni intr-o carte, nu-i asa?

| Buresbista123 explică (pentru AndraDea):

Nu din contra cand ai peste 2400 de religii la ora actuala si toti zic ca ei detin adevarul nu mi se pare culmea deloc, cand tu indoctrinezi manipulezi, speli pe creieri oamenii care de mici sunt facuti sa creada in basme si la scoala sunt invatati ca pamantul are 6000 de ani si soarele se invarte in jurul lui nu mai e nimic de zis...e de plans!

| Florin354 a răspuns:

Nu exista si religiile n-au dreptate.Asta e parerea mea.