| anonim_4396 a întrebat:

Credeţi că există Raiul şi iadul?
Dacă da, care sunt dovezile?

28 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Dacă ești creștin există, dacă nu, nu.
Totul e în capul nostru.
Baftă!

| mona a răspuns:

Chiar daca nu s a intors nimeni de dincolo sa ne dovedeasca ca exista rai sau iad, eu tot cred ca un sambure de adevar exista...

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. Nu exista suflet, nu exista zei.

| milan9 a răspuns:

Necinstită judecată: atunci când sectanţii în ipocrizia lor vor să lovească în biserica Mântuitorului, de fapt lovesc în Scriptura-Biblia Bisericii (pe care se laudă în mod fals că o cinstesc). De fapt o calcă în picioare:

Veşnicia este o REALITATE pentru TOATE SUFLETELE!

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE!
Nu vrea nimeni varianta a doua, happy a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii, dar în CREŞTINISM, SCRIPTURA este cea LĂSATĂ SĂ SE PRONUNŢE, nu iniţiativele unuia sau altuia:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Deşi Biblia insistă în descrierea iadului numai pe cuvântul "foc" sau "iezer de foc", Sfinţii Bisericii iau în calcul şi o valoare metaforică asupra acestor cuvinte, care ar semifica că cei ce L-au părăsit e Dumnezeu în viaţa aceasta, vor resimţi iubirea Lui ca pe un "foc", o aspră mustrare pentru conştiinţa lor…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

SCRIPTURA SPUNE...
Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău:...

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

| Wøodenpints a răspuns (pentru milan9):

Tu mai ai și alt scop în viață în afară de acela de a înșirui pe net cuvinte fără logică?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Wøodenpints):

Asta ma intrebam si eu!
Bravo!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Locul de suferinţă nu e decât un LOC DE ÎNDEPĂRTARE DE DUMNEZEU.

Îndepărtarea de căldură aduce stare de frig iar îndepărtarea de Dumnezeu aduce starea de suferinţă, multiple forme... a trupului din cauza suferinţelor viciilor, a sufletului din cauza lipsei oricărui bine spiritual!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu Dumnezeu a lăsat LOCUL DE SUFERINŢĂ, nu El a inventat ÎNDEPĂRTAREA! Omul a făcut-o! Întrebarea e de ce Dumnezeu nu-l OBLIGĂ pe om să intre în "zona de siguranţă", de fericire?

Pentru că omul este liber, atât de liber să ofere simpatie sau dispreţ lui Dumnezeu încât Fiul lui Dumnezeu se răstigneşte pe cruce continuu pentru această "libertate", pentru păcatele oamenilor... sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

De ce "de durată"? Pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului?
În primul rand, Dumnezeu respectă continuu libertatea omului. Dar omul, ar putea el păstra continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii să-şi folosească libertatea pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc".

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfidezi pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce "îndepărtare" de "Sursă" (de Dumnezeu) se ţine aprinsă lumânarea, pierzând din vedere că aceasta are un "fitil" limitat!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu ştiu ce să cred. Eu zic că nu, dar acum o să vedem când murim.
Pe curând!

| Alyra a răspuns:

Nu există dovezi cum că ar exista şi nici dovezi cum că n-ar exista.
Aşadar, prefer să nu cred nimic.
Nu zic nici da nici nu.
Nimic nu e sigur.

| KristalPop a răspuns:

Eu nu cred.

| HDeNiSaR a răspuns:

Pământul a fost făcut pentru ca oameni să trăiască pe el nu să plece în Rai.

Şi Iadul nu există.O minciună a bisericii.
Cine nu a ascultat niciodată de Dumnezeu? Satan! daca vointa lui Dumnezeu este să-i chinuie pe oameni, Satan s-ar supune lui Dumnezeu?
nu!
apoi Dumnezeu a spus că nu doreste moarte păcătosului. inseamna că ar construi un loc in care sa-i chinuie mereu pe oameni, şi sa-i vada cum sunt arsi o eternitate în foc?

| Măcină_Emanuel_Elisei_1997 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Wow...cine te-a invatat teologie? apropo esti praf la capitolul asta!
1) Satan nu a ascultat de Dumnezeu, asa ca a fost alungat din rai, el lundusi o parte din ingeri.
2) Voia lui Dumnezeu nu a fost, nu este, nici nu va fi sa ii chinuie pe oameni, intrucat Satan ii chinuie mintind ca nu ma e scapare pentru ei!
3) Dumnezeu, intr-adevar a zis ca nu doreste moartea pacatosului, ci vrea sa se intoarca de la faradelegile sale!
4) iadul nu a fost construit pentru oameni, ci pentru Satana! oamenii care ajung acolo, o fac pentru ca nu au ascultat de Dumnezeu, si pentru ca nu au acceptat sansa de rascumparare!
mai deschide si tu biblia aia din cand in cand, citeste-o, si eventual traieste-o!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Măcină_Emanuel_Elisei_1997):

Frumosule -

nu ma învăţat nimeni teologie! ceea ce am scris nu este teologie! este din Biblie... bine că esti tu "as" în capitolul asta laughing

"oamenii care ajung acolo, o fac pentru ca nu au ascultat de Dumnezeu, si pentru ca nu au acceptat sansa de rascumparare!"

dar parca nu era pentru oameni!

asta e plata păcatului:
Rom. 6:23: „Plata păcatului este moartea".

Rom. 6:7: „Cine a murit a fost absolvit de păcat".

Ier. 7:31: au construit locurile înalte de la Tofet, care este în valea fiului lui Hinom, ca să-şi ardă fiii şi fiicele în foc, lucru pe care nu-l poruncisem şi nici nu mi se suise în inimă".

Ce ai crede despre un părinte care ar ţine mâna copilului său deasupra focului ca să-l pedepsească pentru o greşeală?

"Dumnezeu este iubire" (1 Ioan 4:8).
Ar putea face el ceea ce niciun părinte uman cu mintea sănătoasă n-ar face vreodată? nop!

stai liniştit citesc, studiez si trăiesc ceea ce este scris in Biblie!
toate cele bune!

| JoeTPU a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cred ca exista.

| Stitch92 a răspuns:

Nu.

| SirGilbert a răspuns:

O sa-mi incep raspunsul destul de elegant si cu respect!
Prietene, tu pui intrebarea asta destul de ciudat. Daca vei citi Biblia(desi nu cred ca o vei face) iti vei da singur raspunsul.Refuz sa-ti dau un raspuns deoarece nu ar insemna nimic, atat timp cat tu pui problema asa.

Te rog sa-mi raspunzi la urmatoarea intrebare:
Crezi ca exista creierul tau? Daca da, care sunt dovezile?

Daca vrei sa purtam o conversatie normala, nu ar trebui sa stergi raspunsul!

| RAY a răspuns (pentru SirGilbert):

Exista tomograf din fericire

| SirGilbert a răspuns (pentru RAY):

Cum dovada clara a existentei creerului este tomograful, pentru existenta Raiului si a Iadului dovada clara este prezentata in scrierile Sfintilor parinti!

| RAY a răspuns (pentru SirGilbert):

Ce gluma buna si pentru alba ca zapada cartea nu

| RichardCezar a răspuns:

100% nu exista. Stai calm.

| punktum a răspuns:

Bine. Raiul: gandeste-te la cele mai frumoase si bune si fericite momente din viata ta. Te-ai gandit? Bine, acum inmulteste momentele astea cu infinit. Ok, acum Iadul: ia cele mai triste, inspaimantatoare momente din viata ta si inmulteste cu infinit. Care e mai bun? Si daca cred in rai, atunci ce? Daca mor voi ajunge in rai. Si daca nu exista, atunci practic nu am pierdut nimic. Dar daca intr-adevar exista, si eu nu cred, atunci unde voi ajunge dupa moarte? In iad. Eu zic, ca avem doar de castigat, si nimic pierdut in faptul ca credem in asa ceva. Si da nu exista zeii, doar unul: Dumnezeu.

| 9l1nd3st3pt0l a răspuns:

Da, exista. Dovezile sunt: dupa ce va veni sfarsitul lumii, Iisus Hristos va veni si va judeca fiecare om dupa faptele sale. Daca ai facut fapte rele, te trimit in Iad si daca ai facut fapte bune, te trimit in Rai. Asta e singura dovada.