| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca introducerea Religiei ca proba optionala la bacalaureat ar avea un impact pozitiv sau negativ?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia nu are ce cauta in scoala, fie ea materie optionala sau
obligatorie, dapai la bac

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

Corect! Hai să ținem masele ignorante în tot ceea ce înseamnă creștinism și, implicit, cultură europeană. De ce nu?

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

De ce te referi doar la creștinism? De ce in loc sa se predea doar ortodoxism sa nu existe un obiect al istoriei religiilor? De ce?

Și ce bine ar fi să ținem masele ignorante la religie. Câte vieți ar fi fost curmate in istorie.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

De ce? Pentru că e nevoie de formarea duhovnicească a copiilor, de-aia. Dacă nu vrei nu participi! În plus, nu e doar ortodoxismul - baptiștii fac și eu oră de religie separat, la fel fac și penticostalii și catolicii și mahomedanii (în special în orașele mari).

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

" Pentru că e nevoie de formarea duhovnicească a copiilor"
sa se ocupe popii si biserica de aia care au nevoie de asa ceva, nu scoala.

| Holiday a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

"Pentru că e nevoie de formarea duhovnicească a copiilor, de-aia."

Imbecilitatea asta nu are ce cauta in scoala. In plus, ar trebui ca statul roman sa opreasca total sponsorizarea misticismului. Daca ai un hobby, fa-l pe banii tai, in cluburile special dedicate, nu in scoli.

| sierra1 a răspuns:

Orice mizerie suplimentră la bac = stres inutil

(și in plus mai e și religia!)

| sierra1 a răspuns:

De ce nu s-ar da ca probă de bac și făcutul de tumbe? Că tot "E perfect.Nu este o materie grea" - după cum spun unii

| Holiday a răspuns:

Misticismul nu are ce cauta in scoli.

| Mayhem666 a răspuns:

Religia este optionala la scoala, dar din punctul meu de vedere, nici nu ar trebuie sa fie materie, pentru ca indoctrineaza copiii si nu ii lasa sa gandeasca liberi. Sa o mai bage si la bac acum? O mare prostie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu cred că ar avea un impact pozitiv. Elevii sunt si asa suficient de stresati pentru bac si pe multi i-ar face sa ureasca si mai mult religia.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Depinde.De regula proba la alegere la bac(cel putin la uman)este usoara.Religia ar insemna o marire de medie la bac.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

E perfect.Nu este o materie grea si ar insemna ca unii sa aiba o medie marita la bacalaureat.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pozitiv, pentru cei carora le place religia ortodoxa si vor avea optiune in plus pentru examenul de maturitate. Mi-ar fi placut ca in loc de sport si filosofie, sa fi avut optiunea de religie ca proba, dar pe vremea mea nici nu se preda religia in scoala, din pacate, in afara de seminarul teologic.

| BlackOldSun a răspuns:

Motivația fundamentală a cultelor rel! gioase pentru intruziunea tupeistă în școlile publice este că vor să asigure o societate morală în România. Vo-mit!
Păi, bine, mă, boofnițe cocoțate pe piedestalul imaginar al neprihănirii, de unde țineți prelegeri emoționale și fonfăite despre moralitate tuturor muritorilor de rând, ce ați făcut, mă, în ultimii 33 de ani de când vi s-a permis în timpul domniei liber cugetătorului Ion Iliescu să reveniți oficial în spațiul public și să vă inserați ideologia în școli? Care sunt rezultatele voastre? Că nu numai că aveți religie în școli de peste trei decenii, dar ați împânzit țara de lăcașuri de cult, aveți posturi de radio și TV, sunteți invitați la emisiuni, la tăieri de panglici, aveți inclusiv site-uri și pagini pe rețelele de socializare deși, inițial, ați demonizat internetul așa cum știți voi să faceți cu orice e nou și greu de înțeles pentru voi, aveți influență politică și sunteți printre cele mai bogate instituții din țară. După 33 de ani de religie pe toate gardurile și la toate colțurile, România, "Grădina Maicii Domnului", cum vă place să-i spuneți, este în continuare una dintre cele mai problematice țări din Europa. Suntem campioni la avorturi, mame minore, copii abandonați, corupție, emigrare, sărăcie, analfabetism științific și funcțional, prostituție și proxenetism.
Și nici să nu îndrăzniți să trădați și să mușcați mâinile care vă hrănesc pe îndestulate de mai bine de trei decenii, spunând că voi nu aveți nicio vină, și că vinovații sunt cei aflați la cârma statului. Inclusiv voi sunteți la cârma statului. Sunteți o rotiță importantă din acest mecanism defect și găunos.
Cum, cum să îndrăzniți să spuneți că asigurați o societate morală când buruienile imoralității ies la iveală pe zi ce trece din grădinile voastre cu garduri poleite în aur? Nu numai că ați eșuat lamentabil să faceți din acest popor unul mai bun, mai educat, mai onest, mai curat, mai moral, dar tindeți să realizați opusul. Avem astăzi baroni politici și oameni de afaceri condamnați pentru fapte de corupție în ale căror birouri se găsesc icoane și alte simboluri religioase sau care apar pictați pe pereții bisericilor. Avem mașini la bordul cărora atârnă iconițe și cruciulițe din care se aud înjurături, blesteme și amenințări în fiecare zi în trafic. Spuneți că insuflați iubirea și toleranța, dar ura și intoleranța, sub formă de psihoze în masă față de diverși semeni, domină spațiul public, iar de multe ori, voi le alimentați. Ce ați reușit? Să învățați oamenii să vă bage bani în buzunare și in cutia milei pentru a le intra în history și a le da delete la păcate. I-ați învățat să compatibilizeze credința religioasă cu faptele negative ce aduc prejudicii societății. Pentru că asta faceți și voi.
Și cu ce soluție veniți? Mai multă religie! E ca și cum i-ați oferi unui copil abuzat de un preot mai multă asistență duhovnicească... la același preot. E ca și cum te-ai înscrie la raliu cu aceeași căruță, crezând că de data asta vei învinge bolizii cu 300 de cai putere. Nu! Gata! Ați avut timp să arătați ce puteți și ați eșuat. E cazul să încercăm alte metode care s-au dovedit mult mai eficiente în țări care sunt la ani lumină de noi, metode ce nu constau în concepte depășite și lipsite de fundament care descurajează gândirea critică și liberă și alimentează frica, vina, închistarea și prejudecățile. Hai, valea, pentru că voi nu vreți o societate morală, ci voi vreți să vă asigurați că aveți sponsori naivi, bolnavi și disperați și pe viitor!

| Foxglove13 a răspuns:

Buna! Religia este o materie foarte subiectiva, personala. Nu toti elevii sunt crestini ortodocsi, sau catolici ceea ce ar insemna ca numai elevii ortodocsi sau catoloci ar beneficia de proba optionala? Pe langa asta, nu mi se pare corect ca in Romania sa fie o proba optionala la bacalaureat din religie cand majoritatea tarilor vestice nu propun examene din religie la nivelul de bacalaureat numai in cazul in care elevii au terminat la profil teologic, desi majoritatea tarilor incurajaza si promoveaza diversitatea culturala (oameni diferiti, credinte/ practici diferite).
Personal, mie nu mi se pare corecta propunerea in conditiile in care bacalaureatul e deja in de-ajuns de stresant, profesorii de religie sunt in de-ajuns de superficiali (recomand materialul celor de la recorder "toate sunteti ale mele: arhidiaconul si elevele de la seminar" pentru cei convinsi ca profesorii de religie fac o treaba excelenta).

Ar fi mult de vorbit pe tema asta, dar ca sa inchei, nu ar fi timpul ca Romania sa accepte diversitatea, si sa nu imbratiseze toate practicile si mentalitatile comuniste si sovietice? laughing

| SintulescuFlorinMarian a răspuns:

Total dezacord.Religia nici macar nu are ce cauta in scoli.Viata,viitorul si supravietuirea omului se bazeaza pe stiiintele exacte si demonstrate.Cine vrea sa aiba o cariera in domeniu, exista scoli si licee specializate, ca si medicina, dreptul si economia Consider ca cele mai importante materii pentru bacalaureat sunt romana ca limba materna, matematica, fizica si chimia. Optionale pot fi geografia si istoria.Nici sportul sau latina nu au ce cauta la bacalaureat. Un ex : daca baaiatul meu are un handicap si nu poate da bac din sport (unde crede ca e mai usor), se simte dezavantajat pentru ca trebuie sa invete fizica. Colegul lui (de ex.)nu cred ca are nici un handicap sa invete fizica.