| IISUSHRISTOSesteCALEAceamaibuna a întrebat:

Credeți că Isus a existat vreodată? Credeți în Dumnezeu? Eu da cred și am așa o curiozitate dacă Credeți și voi?

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, cred.

| Seba2013 a răspuns:

Bravo bre, ai descoperit ca a existat Iisus. Acuma trebuie sa ii descoperi numele ca si disvolii stiu ca exista insa nu cred. Numele la evrei nu se considera numele de bateríe asa ca la englezo-americani-new egezisti ci numele ca nominalism nu ca terminism. Limba romana nu iti explica numele lui Iisus ci doar limba cuvantului. Limbajul religios nu este tot una cu limbajul unui popor creat superficial. In limba romana exista termenul Iisus la vreo einspe mii de religii. Toti ii folosesc termenul dar nu ii stiu numele. Fiti mai maturi, lasati limbajul copilaresc.

Asta cu numele de bateríe este o materie pentru oamenii care beau lapte desnatat. Exista si lapte tare pentru cei care cauta CUNOASTEREA personalitatii nu doar a numelui

| EestiSodalane a răspuns:

Da și da

| pacatosulBogdan a răspuns:

Din ce secta esti, taică?

| T0Teu a răspuns:

Da, nu doar ca eu cred ca a existat, ci stiu ca a existat si inca exista pentru ca a inviat si e viu in vecii vecilor! Cine nu crede, nu crede, dar necredinta nu poate impiedica existenta unui lucru. Eu daca nu as crede ca a existat un domnitor oarecare, inseamna ca acel domnitor chiar nu a existat? Nu, ci doar n as crede eu in el. Asa e si cu Dumnezeu. Fiecare e liber sa aleagă, nu te obliga Dumnezeu sa crezi in El. Dar sa fii ateu si sa ii inveti pe toti ca Dumnezeu e inventat de oameni... vei fi tras la raspundere ptc minti. Daca nu crezi, nu crede, dar nu minti si pe altii

| 6QuasaR6 a răspuns:

Isus cel istoric a existat, presupun. desi mentiunile istorice sunt foarte vagi. In dumnezeu nu cred, nici nu am motive sa o fac, dar sunt curios, tu de ce crezi?