| navarre a întrebat:

Credeti ca o asemenea,, descriere"poate fi atribuita Divinitatii?
http://www.youtube.com/watch?v=tpwebTenCR4

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Evident că nu are nici o treabă cu nici un fel de Dumnezeu, ci este o porcăria a prelaților mozaici, care voiau ascultare orbească.

Să cauți leme acolo unde nu sunt nici copaci și nici alți arbori este ceva foarte firesc, (pentru una dintre cele mai inepțiile scrieri produsă de mintea omenească,) pentru Biblia iudeo- creștină.

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

vezi
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/numeri/15/
Numeri 15
1. Domnul a vorbit lui Moise si a zis:
2. "Vorbeste copiilor lui Israel si spune-le: "Cand veti intra in tara pe care v-o dau ca sa va asezati locuintele in ea,
3. si veti aduce Domnului o jertfa mistuita de foc, fie o ardere de tot, fie o jertfa adusa pentru implinirea unei juruinte, sau ca dar de bunavoie, sau la sarbatorile voastre, ca sa faceti din cirezile sau turmele voastre un miros placut Domnului,
4. cel ce isi va aduce darul sau Domnului, sa aduca Domnului ca dar de mancare a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn;
5. iar vin pentru jertfa de bautura la arderea de tot sau la jertfa, sa aduca un sfert de hin de fiecare miel.
6. Pentru un berbec sa aduci ca dar de mancare doua zecimi de efa din floarea fainii framantata intr-o treime de hin de untdelemn
7. si sa faci o jertfa de bautura de o treime de hin de vin, ca dar de mancare de un miros placut Domnului.
8. Daca aduci un vitel, fie ca ardere de tot, fie ca jertfa pentru implinirea unei juruinte, sau ca jertfa de multumire Domnului,
9. sa aduci ca dar de mancare, impreuna cu vitelul, trei zecimi de efa din floarea fainii framantata intr-o jumatate de hin de untdelemn
10. si sa faci o jertfa de bautura de o jumatate de hin de vin: aceasta este o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului.
11. Asa sa se faca pentru fiecare bou, pentru fiecare berbec, pentru fiecare miel sau ied.
12. Dupa numarul vitelor, asa sa faceti pentru fiecare, dupa numarul lor.
13. Asa sa faca lucrurile acestea orice bastinas, cand va aduce o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului.
14. Daca un strain, care locuieste la voi sau care se va gasi in viitor in mijlocul vostru, aduce o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului, s-o aduca in acelasi fel ca voi.
15. Sa fie o singura lege pentru toata adunarea, atat pentru voi, cat si pentru strainul care locuieste in mijlocul vostru; aceasta sa fie o lege necurmata printre urmasii vostri: cu strainul sa fie ca si cu voi, inaintea Domnului.
16. O singura lege si o singura porunca sa fie atat pentru voi, cat si pentru strainul care locuieste printre voi."
17. Domnul a vorbit lui Moise si a zis:
18. "Vorbeste copiilor lui Israel si spune-le: "Cand veti intra in tara in care va voi duce
19. si cand veti manca paine din tara aceea, sa luati intai un dar ridicat pentru Domnul.
20. Ca dar ridicat sa aduceti o turta din parga plamadelii voastre; s-o aduceti cum aduceti darul care se ia intai din arie.
21. Din parga plamadelii voastre sa luati intai un dar ridicat pentru Domnul, din neam in neam.
22. Daca pacatuiti fara voie si nu paziti toate poruncile pe care le-a facut cunoscut lui Moise, Domnul,
23. tot ce v-a poruncit Domnul prin Moise, din ziua cand a dat Domnul porunci si mai tarziu din neam in neam;
24. daca pacatul a fost facut fara voie si fara sa stie adunarea, toata adunarea sa aduca un vitel ca ardere de tot de un miros placut Domnului, impreuna cu darul sau de mancare si cu jertfa sa de bautura, dupa randuielile asezate; sa mai aduca si un tap ca jertfa de ispasire.
25. Preotul sa faca ispasire pentru toata adunarea copiilor lui Israel si li se va ierta; caci au pacatuit fara voie si si-au adus darul lor, o jertfa mistuita de foc in cinstea Domnului si o jertfa de ispasire inaintea Domnului, pentru pacatul pe care l-au savarsit fara voie.
26. Se va ierta intregii adunari a copiilor lui Israel si strainului care locuieste in mijlocul lor, caci tot poporul a pacatuit fara voie.
27. Daca unul singur a pacatuit fara voie, sa aduca o capra de un an ca jertfa pentru pacat.
28. Preotul sa faca ispasire pentru cel ce a pacatuit fara voie inaintea Domnului; cand va face ispasire pentru el, i se va ierta.
29. Atat pentru bastinasul dintre copiii lui Israel, cat si pentru strainul care locuieste in mijlocul lor, sa fie aceeasi lege; cand va pacatui fara voie.
30. Dar daca cineva, fie bastinas, fie strain, pacatuieste cu voie, huleste pe Domnul: acela va fi nimicit din mijlocul poporului sau,
31. caci a nesocotit cuvantul Domnului si a calcat porunca Lui; va fi nimicit si isi va lua astfel pedeapsa pentru nelegiuirea lui.
32. Cand erau copiii lui Israel in pustiu, au gasit pe un om strangand lemne in ziua Sabatului.
33. Cei ce-l gasisera strangand lemne, l-au adus la Moise, la Aaron si la toata adunarea.
34. L-au aruncat in temnita, caci nu se spusese ce trebuiau sa-i faca.
35. Domnul a zis lui Moise: "Omul acesta sa fie pedepsit cu moartea, toata adunarea sa-l ucida cu pietre afara din tabara."
36. Toata adunarea l-a scos afara din tabara si l-a ucis cu pietre; si a murit, cum poruncise lui Moise, Domnul.
37. Domnul a zis lui Moise:
38. "Vorbeste copiilor lui Israel si spune-le sa-si faca, din neam in neam, un ciucure la colturile vesmintelor lor si sa puna un fir albastru peste ciucurele acesta din colturile vesmintelor.
39. Cand veti avea ciucurele acesta, sa va uitati la el si sa va aduceti aminte de toate poruncile Domnului, ca sa le impliniti si sa nu urmati dupa poftele inimilor voastre si dupa poftele ochilor vostri, ca sa va lasati tarati la curvie.
40. Sa va aduceti astfel aminte de poruncile Mele, sa le impliniti si sa fiti sfinti pentru Dumnezeul vostru.
41. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru care v-am scos din tara Egiptului, ca sa fiu Dumnezeul vostru."
De fapt toată biblia, dacă o analizezi bucată cu bucată, te revoltă, prin prostie sau imbecilitate.

| MMihai a răspuns:

Http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=15
32. Când se aflau fiii lui Israel în pustiu, au găsit un om adunând lemne în ziua odihnei;
33. Şi cei ce l-au găsit adunând lemne în ziua odihnei l-au adus la Moise şi Aaron şi la toată obştea fiilor lui Israel;
34. Şi l-au pus sub pază, pentru că nu era încă hotărât ce să facă cu el.
35. Atunci a zis Domnul către Moise: "Omul acesta să moară; să fie ucis cu pietre de către toată obştea fiilor lui Israel, afară din tabără!"
36. L-au scos deci toată obştea fiilor lui Israel afară din tabără şi l-au ucis cu pietre toată obştea, afară din tabără, cum poruncise Domnul lui Moise.

| MMihai a răspuns:

Când eram copil am întrebat un evreu de ce Moise i-a plimbat aiurea pe evreii lui prin pustiu și pe aiurea, în loc să îi ducă, din Egipt direct în Israel și el mi-a spus ca să dispară natural cei învățați să fie sclavi / robi în țara Egiptului, și să între în țara Canaanului cu oameni învățați să fie oameni liberi.

| MMihai a răspuns:

Unul atât de cretin, care să se apuce să caute să caute lemne tocmai în ziua de sabat, într-o zonă unde nu avea cum să găsească nici o dată nici un fel de lemn, poate își merita soarta de a fi omorât cu pietre!

| wales a răspuns:

Ce simplu judecă un om, atunci când este în necunoștință de cauză. În primul rând, trebuie cunoscută starea reală în care se afla poporul în acel moment. 2. Evreii erau după 430 de ani de robie, iar în toți acești ani prin batiale crunte, munca silnică și tot ce ține de sclavie, i-au adus pe evrei la limita umanului. 3. Când s-au văzut însfârșit liberi, evreii au dorit anarhie, dar anarhia după cum știm nu duce la nimic bun, poți omora un om și nu te judecă nimeni, pentru că e anarhie, Așa că, primele legi au fost foarte dure, pentru a-i putea stăpânii pe acești '' sălbatici ''. Sabatul, pe lângă latura spirituală, are mai multă conotație decât l-ai prezentat tu. De exemplu, evreii erau obișnuiți să muncească zi lumină, 7 zile din 7 și asta datorită robiei în care au fost timp de 430 de ani. Gândește-te, dacă un singur om ar fi fost lăsat să muncească în ziua când toți știau că nu au voie să muncească, nu s-ar fi răsculat tot poporul, robindu-se singur? Acest popor putea falimenta înainte de vreme fără o lege aspră. Câte legi nu sunt astăzi care nu ne convin, dar pe care trebuie și suntem obligați să le respectăm? Sincer, îți lipsește obiectivitatea atunci când prezinți anumite subiecte biblice și în primul rând, le prezinți dintr-o totală necunoștință de cauză. Tu raportezi totul la confortul și prezentul tău, mai exact, dacă soarele este pe strada ta astăzi, crezi că toată lumea are la fel, nu, nu, nu! Trebuie să înțelegi exact starea evreilor din acele vremuri, pentru a prezenta o idee obiectivă. Îți lipsește responsabilitatea și crezi că toate lucrurile sunt roz.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

Nu dragă, asta înseamnă că tu nu ai înțeles nimic! Dacă eu îți spun să nu bagi degetele în priză că te vei curenta și tu nesocotești vorbele mele și te curentezi, cine e de vină, eu care te-am avertizat sau tu pentru că nu ai ascultat? Tu știi că există o lege în ziua de azi, în care poți fi condamnat la moarte dacă nu te prezinți într-un loc anume, în anumite situații de urgență? În concluzie, cine nu se prezintă riscă condamnarea la moarte, doar pentru simplul motiv că nu s-a prezentat unde a fost chemat, În acest caz, cine e de vină, cel care nu a ascultat, cel care îl condamnă sau legea?

Nu Dumnezeu la condamnat pe acel om, ci el singur a ales să fie condamnat încălcând legea. Cine încălca o lege cu bună știință își asumă întreaga responsabilitate și vină, indiferent cum sună legea aceea. Știi că la noi este o vorbă '' unde-i lege, nu-i tocmeală ''.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

" Ba nene, despre ce avertizare este vorba?
Nu stii sa citesti? "

Halal mod de adresare?! Eu știu să citesc, dar tu nu știi să pricepi! De fapt, anumite persoane care au o părere prea înaltă despre ele, când se văd lipsite de argumente apelează la fel și fel de invective, în fine. Pentru cultura ta generală, Biblia nu începe cu cartea Numeri capitolul 15, versetul 32, ci începe cu cartea Genesei cap.1, vers.1. Dacă ai fi avut puțin curiozitatea ai fi citit cel puțin, câteva versete mai sus " 22-31 ":

" Dacă unul singur a păcătuit fără voie, să aducă o capră de un an ca jertfă pentru păcat." Num.15:27.

" Atât pentru băştinaşul dintre copiii lui Israel, cât şi pentru străinul care locuieşte în mijlocul lor, să fie aceeaşi lege; când va păcătui fără voie." Num.15:29.

" Dar dacă cineva, fie băştinaş, fie străin, păcătuieşte cu voie, huleşte pe Domnul: acela va fi nimicit din mijlocul poporului său, căci a nesocotit cuvântul Domnului şi a călcat porunca Lui; va fi nimicit şi îşi va lua astfel pedeapsa pentru NELEGIUIREA LUI " Num.15:30,31.

Aceste versete ne demonstrează că, oamenii care greșeau erau judecați diferit, în funcție de lege.

Mai departe: Legea cu privire la încălcarea Sabatului, a fost dată cu mult înainte " vezi; Exod 31:12-17 ''. LA AVERTIZAREA ASTA MĂ REFEREAM!

" Domnul a vorbit lui Moise şi a zis: Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: „Să nu care cumva să nu ţineţi Sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi şi urmaşii voştri un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc. Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său. Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea. Copiii lui Israel să păzească Sabatul, prăznuindu-l, ei şi urmaşii lor, ca un legământ necurmat. Acesta va fi între Mine şi copiii lui Israel un semn veşnic; căci în şase zile a făcut Domnul cerurile şi pământul, iar în ziua a şaptea S-a odihnit şi a răsuflat." Exod 31:12-17.

Prin urmare, respectivul a încălcat o lege voit și astfel prin neascultarea lui s-a poziționat în afara legii. Acel om dorea anarhie, iar anarhia aduce haos.

Orice judecător pune în aplicare litera legii, iar evreii aveau și ei legi pe care trebuiau să le respecte. În consecință, nu Dumnezeu la condamnat pe acel om, ci decizia lui de a încălca o lege la condamnat, dacă ar fi respectat legea, nu ar fi avut nimeni nimic cu el, ce nu pricepi? Dumnezeu doar a aplicat litera legii. Învață mai întâi ce înseamnă o lege organică într-un stat de drept și după aceea vino și dă-ți cu presupusul pe TPU. Nu citi selectiv, altfel, riști să înțelegi greșit totul. Ce faci tu aici, scoți textele din contextul lor și le răstălmăcești cum îți convine ție. Orice text scos din context se numește pretext.

Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns (pentru navarre):

- Problema nu e la mine, ci tu ești grea de cap! Ai adus în discuție un subiect din trecut și trebuie analizat din perspectiva vremurilor trecute. Eu nu am rămas la " ochi pentru ochi si dinte pentru dinte"ai ramas? ", prezintă evenimente din ziua de azi și le discutăm în spiritul zilelor de azi. Orice lucru a avut un început, așa și legea și dacă vrei să înțelegi ceva din trecut, trebuie să cunoști cum era viața în vremurile acelea.

`` Scoala nenica ``: Ți se pare cumva că ai școală mai multă? De vreme ce nu ești capabilă să înțelegi un lucru elementar, de fapt, ce să înțelegi?!

- Tu nu ești în stare să deosebești un un stil literal de un stil figurat, pentru tine e tot una! Dacă nu crezi, citește singurică ce aberații ai scris într-o singură zi: În data de 4 nov. 2011, un utilizator a dat următorul răspuns la una din întrebările tale:

`` Nu tot ce citesti din biblie e cu sens propriu, de fapt, majoritatea pasajelor sunt cu sens figurat. ``

- Iar replica ta nu a întârziat să apară, contrazicându-l, că înțelesul textului respectiv nu ar fi în sens figurat, ci ar fi în sens literal. Te citez:

`` CobraLeon, speeder96:, dezvoltati (daca sunteti in stare) ceea ce vedeti voi sens figurat!
Concret fara tertipuri popesti! `` - Săracii, ei erau în stare să dezvolte, dar tu nu erai în stare să pricepi!

- Tot în aceeași zi, 4 nov. 2011, te dădeai mare învățat, spunându-mi că; toată Biblia este o figură de stil; te citez:

`` Toata biblia este, o figura de stil"si ce-i mai grav ca din pacate indoctrinatii o iau ca atare, reala si o cred fara sa cerceteze! ``

- Deșteapt-o! Singurică te-ai făcut îndoctrinată " 'si ce-i mai grav ca din pacate indoctrinatii o iau ca atare ", mai exact, tu le spuneai celor doi utilizatori, că textul respectiv trebuie înțeles " CA ATARE ", exact ce îmi spuneai mie " CĂ DOAR ÎNDOCTRINAȚII O IAU CA ATARE ". Ai prins ideea!

- Alo! Tu vorbești de școală? După cele prezentate, cred că nici nu știi că ți s-au schimbat băncile în clasă.
Dacă vrei să ți pasul cu realitatea, e vremea să te trezești!

Răspuns utilizator avertizat