| Maxim96 a întrebat:

Credeti ca vine sfarsitul veacului acestuia sau sunt doar niste iluzii?(Cu referire la toate prorociile din Apocalipsa si de alti sfinti Parinti). Astept pareri!

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Cuvantul lui Dumnezeu nu da niciodata gres. Sa aiba mila de noi in acele zile mai ales ca pacatele noastre devin din ce-n ce mai abundente.

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Problema nu se pune daca vine sau nu sfirsitul, ca vine sigur, problemele apar cind e vorba de cind vine. Oricum, poate fi oricind!

| OOOLEOOO a răspuns:

Ne ingrijoram atat de mult de sfarsitul lumi, incat ne trece viata inainte si pe cand ne dam seama este deja sfarsitul existentei noastre!

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Asa e trebuie sa ne ingrijoram de prezent nu de viitor deoarece daca nu traim in prezent viitorul nu va exista.

| danay72 a răspuns:

Cu siguranta sfarsitul va veni.Toate semnele din Biblie se implinesc.Matei24:3-14

| sublime89 a răspuns:

Fiecare generatie crede ca va fi ultima, si ca sfarsitul e "dupa colt". Dar Apocalipsa n-are nicio legatura cu vremurile in care traim noi. Aia a fost scrisa pentru vremurile alea, cand Imperiul Roman era "diavolul". Putem cauta oricat vrem noi asemanari intre ce se intampla acum si ce scrie in biblie. Si alea care apar sunt doar din coincidente. Si-n plus n-ar fi niciun motiv de ce acum ar veni sfarsitul. Omenirea n-a dus-o niciodata asa de bine ca si acum. Si se zice ca inainte de sfarsit vor fi razboaie, boli, greutati de tot felul. Daca era sa vina sfarsitul venea in evul mediu, ca atunci s-ar fi potrivit previziunile astea. Bineinteles, sunt doar povesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Viitorul e intotdeauna o supriza, oricum cele mai grave plagii ale razboaielor a fost in sec. XX, iar viitorul va fi mereu nesigur, nu am crezut si nici nu cred vreo profetie moderna ci ma bazez pe cele care prefestesc acum inca suntem cum s-ar zice in linistea dinaitea furtuni din punctul meu de vedere viitorul nu ne e sigur iar ziua de maine s-ar putea sa nu mai fie asa "pacifica".

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

In secolul 20 au avut loc conflictele cu cele mai multe victime, dar asta nu inseamna ca a fost cel mai rau secol din istoria omenirii. Dimpotriva, a fost cel mai bun, pentru ca populatia globului n-a crescut niciodata asa ca atunci, medicina si stiinta n-au fost niciodata mai mari, speranta de viata n-a fost niciodata mai mare. Iar tendinta asta se pastreaza si pentru secolul asta. Dar probleme pot sa apara din cauza incalzirii globale si a altor probleme de mediu, sau suprapopularea.

| OoBunnyoO a răspuns:

Oamenii credeau ca vine sfarsitul veacului inca din secolul al XIV-lea si din cate vad inca suntem aici.
Nici macar nu le-as numi iluzii pentru ca "iluzie" este un cuvant care are conotatii pozitive si nu cred ca isi doreste nimeni sa vina sfarsitul lumii.
Sfarsitul lumii poate veni oricand si nu cred ca poate prezice cineva acest lucru.

| Dandanache a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Si mai repede de secolul XIV. Inainte de anul 1000 a fost panica maxima. Caderea Romei in fata lui Alaric, 5 secole mai devreme, i-a facut pe unii sa creada ca vine sfarsitul lumii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia spune clar că Creatorul nostru va interveni în treburile oamenilor pentru a-şi îndeplini scopul cu privire la pământ şi omenire. Când se va întâmpla acest lucru? Iată ce a spus Isus: "Iar ziua şi ora aceea nimeni nu le ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl" (Matei 24:36). Dar în acelaşi timp el a profeţit anumite stări de lucruri care aveau să indice că timpul este aproape (Matei 24:3, 14). Situaţia din prezent corespunde foarte bine semnelor despre care a vorbit Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ve veni, dar toate la timpul potrivit.

| BlackSulphur a răspuns:

Nu, nu cred, stii de ce? Deoarece mereu va exista un iaurt care sa expire anul viitor!

| marinelpop a răspuns:

Este sfârşitul lumii într-adevăr aproape?

RĂSPUNSUL BIBLIEI: „Când veţi vedea aceste lucruri întâmplându-se, să ştiţi că regatul lui Dumnezeu este aproape" (LUCA 21:31).

În cartea sa The Last Days Are Here Again (Zilele din urmă s-au întors), profesorul Richard Kyle a spus că „schimbările bruşte şi haosul social creează o atmosferă favorabilă previziunilor despre sfârşitul lumii". Acest lucru se întâmplă în special când schimbările şi haosul par greu de explicat.

Totuşi, profeţii din Biblie care au vorbit despre sfârşit n-au făcut lucrul acesta în încercarea de a explica unele evenimente tulburătoare din vremea lor. Dimpotrivă, ei au fost inspiraţi de Dumnezeu să descrie condiţiile care aveau să indice apropierea sfârşitului lumii. Vă invităm să analizaţi câteva dintre aceste profeţii şi să vedeţi dacă ele se împlinesc sau nu în timpul nostru.
Războaie, foamete, cutremure de pământ şi epidemii (Matei 24:7; Luca 21:11).
Creşterea semnificativă a criminalităţii (Matei 24:12).
Distrugerea pământului de către om (Revelaţia 11:18).
Oamenii se iubesc pe ei înşişi, iubesc banii şi plăcerile, dar nu-l iubesc pe Dumnezeu (2 Timotei 3:2, 4).
Destrămarea familiei (2 Timotei 3:2, 3).
Indiferenţă faţă de dovezile care arată că sfârşitul este aproape (Matei 24:37–39).
Predicarea veştii bune despre Regatul lui Dumnezeu pe tot pământul (Matei 24:14).

Aşa cum a spus Isus, faptul că vedem întâmplându-se „toate aceste lucruri" înseamnă că sfârşitul lumii este aproape (Matei 24:33).