| Gabryel123 a întrebat:

Credeti in a doua viata dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| vnvrgvskjdv a răspuns:

Da char daca nu a fost dovetita.Si asa nu avem cum s-o descoperim si sa fim si vii in acelasi timp.Nu am reusim sa aflam de extraterestri, care, se afla (daca exista)in timp si spatiu cu noi.Dar mie imi place sa cred ca nu se va termina totul in viata asta.

| AlexDrHouse a răspuns (pentru vnvrgvskjdv):

Sa stii ca a fost dovedita o alta viata, si daca nu era vorba de o viata, era vorba despre o alta lume, de fapt mai multe lumi. Noi practic traim intr'o lume paralela cu multe altele iar yoga te ajuta sa descoperi acest lucru. In timpul unei sedinte yoga, sufletul se detaseaza de trup si paseste intr'o alta lume, pe o alta frecventa.

17 răspunsuri:
| JnY a răspuns:

Cred intr-o singura viata si aceea nu este cu siguranta asta! happy

| RAY a răspuns:

Nu pentru ca nu exista dovezi dar daca doresti te poti minti singur cu toti facem asta de asta o ducem asa bine ca nu suntem capabili sa vedem adevarul preferam minciuna

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia,cartea pe care creştinii îşi bazează convingerile, arată că odată cu moartea omul încetează să existe. În legătură cu starea morţilor, Eclesiastulul 9:5 declară-...cei vii ştiu că vor muri, dar cei morţi nu ştiu nimic (sunt inconştienţi-o altă traducere). Aceasta este doar una dintre dovezi care arată că ideia potrivit căreia există un suflet care supravieţuieşte morţii, nu este biblică. Adevărata speranţă de viitor prezentată în biblie este speranţa învierii. În Ioan 5:28, 29 spune: nu vă miraţi de lucrul acesta, toţi cei din morminte vor auzi glasul său şi vor ieşi afară.

| Tmcn a răspuns:

Eu, contrat celor de aici, nu cred. Trăiesc după principiul " o viaţă ai, trăieşte-o ". Şi să spunem că ar exista, a doua viaţă nu e pe pământ, ci în alte dimensiuni, deci eu nu o pot numi " viaţă ".

| bObby123 a răspuns:

Eu nu cred ca in viata de apoi..., adica am murit si o sa fie ca inainte sa ne nastem adica inexistenti o sa devenim una cu pamantul si cam asta e.
asa ca din asta e bine sa traim viata la maxim sa ne distram si sa ne simtim bine!
BFT

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Biblia vorbeste clar ca dupa moarte nu exista viata, omul nu este constient de nimic sadEclesiastul 9:5, 6) Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.
Biblia spune ca omul dupa moarte nu mai rtaieste.Omul ramane in memoria lui Dumnezeu pentru a fi inviat atunci cand va fi timpul fixat dupa cu mspunesadIoan 5:28, 29) Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său 29 şi vor ieşi afară: cei care au făcut lucruri bune, pentru o înviere a vieţii, iar cei care au practicat lucruri rele, pentru o înviere a judecăţii.
Asadaar cand cei morti vor fi inviatai vom avea ocazia sa traim din nou, vesnic nu doar 70-80 de ani in cele mai bune cazuri.Insa in present pentru ca cei ce vor trai pe pamant sa poata invia s-a luat masuri ca un grup descries in Biblie ca fiind 144 de mi de oameni sa fie inviati in cer.Ei vor realiza din nou starea de perfectiunea a oamenilor ce vor fi inviati sa traiasca vesnic pe pamantsadRevelaţia 21:3, 4) Atunci am auzit un glas puternic de la tron care zicea: „Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va locui cu ei şi ei vor fi popoarele sale. Şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. 4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".
apocalipsa 21:3-4
Asadar totul va fi bine pentru cine ajunga sa-l cunoasca pe Dumnezeu asa cum este el descries Iin Biblie si nu dupa cum auzim prin tot felul de canale.

| AstroAlex59 a răspuns:

Bazandu-ne pe principiul reincarnarii, exista 9 vieti existentiale, si da cred in ele. Au fost si doveditewinking

| AdytzaSweet16 a răspuns (pentru AstroAlex59):

Nu te supara pe mine ok eu cred ca au fost dovedide dar cum
A venit ala spiritu din cer si le-a spus oamenilor? Nu ele nu au fost dovedide inca poate o sa fie cineva care o sa le dovedeasca momentan mergem doar pe incredere si principi

| IonutRonaldo7 a răspuns (pentru AstroAlex59):

Reincarnarea e o prostie laughing

| AstroAlex59 a răspuns (pentru IonutRonaldo7):

Da? dar a fost dovededita stintific... asta cum explici?

| HoTSaucE a răspuns:

Da, sunt de parere ca toti ajungem ori in Rai, ori Iad.Nu cred in purgatoriu, reincarnare si chestii de genul...

| AlexDrHouse a răspuns:

Da, exista a doua viata dupa moarte, dar diferita de asta de acum. In cea de-a doua viata nu vom mai avea trup, ci doar sufletul care va trai ori in Rai ori in Iad. Mie asta mi-a zis profa de religie big grin. Funda?! puppy dog eyes

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru AlexDrHouse):

Pe ce dovezi de bazezi spunand "Da, exista a doua viata dupa moarte"?

| AlexDrHouse a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Am si citit o carte, pe parcurs. Nu are cum ca sufletul sa se duca in neant; trupul da, ramane in pamant, de unde a si venit dealtfel dar si sufletul trebuie sa aiba un loc.

| AdytzaSweet16 a răspuns:

Da eu unu cred. In a doua viata ne petrecem ori in Rai ori in Iad si nu stiu dupa cat timp te reincarnezi ori in animal ori in alt om:X

| stacey01 a răspuns:

Totul e posibil, de ce nu? happy