| Alesandraas a întrebat:

Credeţi în ceea ce este dincolo de viaţă, în vrăji? etc.
Aş vrea să ştiu părerile voastre, ce credeţi despre asta big grin
Şi acum vă rog, nu mă luaţi că sunt nebună sau altele. Pur şi simplu sunt o persoană deschisă şi chiar vreau să aflu şi părerea altora despre asta. happy
Vă mulţumesc şi o duminică frumoasă! :*

9 răspunsuri:
| AndreiSaigo a răspuns:

Despre vraji:Cei care practica vrajitoria lucreaza cu Satana(deci exista oameni care fac vraji si chestii dinastea.Doar ca ei fac asta su ajutorul lui Satan)cea ce Dumnezeu condamna.
Despre viata dupa moarte:In biblie scrie ca omul a fost creat din tarana si in tarana se va intoarce sau ca cei morti nu au constiinta.
Iti doresc o duminica frumoasa

| SaveTheNature a răspuns:

Cred in rai si in iad.
Nu cred in vrajotorii, in ghiciotori si clarvazatori sau magii.
Binele si raul sunt vizibili cu ochiul liber in lumea intreaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In vraji nu cred.
Dincolo de viata este paradisul asta daca credem si il acultam pe Dumnezeu. Altfel nu exista un "dincolo de viata".
Si multumesc la fel :*

| Alesandraas explică:

Mersi la toţi de răspunsuri. happy

| Mădă0611 a răspuns:

Nup si nup. Dupa moarte tot ce esti se sterge, asa cum o boala psihica sterge amintiri/sentimente, deci nu exista suflet, iar daca nu exista suflet, pe ce se fac vrajile?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In vraji nu, in viata viitoare da

| suffarstar a răspuns:

Sunt magi si vrajitori. Magii se ocupau cu cititrea astrelor.(sa nu uitam ca ei sunt cei care au adus aur, smirna si tamaie copilului Isus ) Nu-mi este 100% clar cu ce se ocupau magii pe langa citirea stelelor, am impresia ca unii cunosteau arta tamaduirii, cunosteau anumite lucruri metafizice.
Vrajitorii erau anumite persoane ce lucrau cu puterea Diavolului. Cartea lui Enoh spune ca Ingerii cazuti au invatat pe oameni vrajitorie, dar nu bag mana-n foc ca e adevarat.
Vrajitoria e un lucru periculos si nu trebuie folosita sub nicio forma.
Despre magie stiu foarte putine, nu sunt sigur daca e in contradictie cu Voia lui Dumnezeu. Cred ca multi crestini afirma despre lucruri pe care nu le inteleg ca apartin Diavolului.
Sunt multe lucruri pe care nu le intelegem si nici nu le vom putea explica.

| RAY a răspuns:

Nu cred in nimic, omul care crede in ceva mereu va pierde in fata a ceva nou

| fightBack a răspuns:

Natura omului, psihicul uman vrea sa creda ca exista ceva dincolo de moarte, un fel de instinct de supravietuire, ca poate sa faca ceva acuma ca sa traiasca dupa moarte.
Omul mai crede si in vraji pentru ca vrea tot timpul sa creada ca exista puteri mai presus de ce poate face el care ar putea indeplinii la un moment dat ceva imposibil de infaptuit omeneste!

Din aceste motive omul a creat in mintea lui zeii si toate religile care se cunosc acuma pe pamant. Mi-as dori si eu enorm de mult sa mai existe ceva dupa sfarsitul biologic insa din pacate nu exista nici o viata dupa moarte.

Ceea ce ii impiedica pe oameni sa vada stiinta si sa inteleaga ca totul are o logica si ca nu exista un zeu cu puteri supranaturale este FRICA, frica de a realiza ca nu e nimeni in spatele tau, ca tot ce vrei sa faci trebuie sa faci pe propriile tale puteri, ca nu mai poti sa speri in momentul cand nu reusesti sa faci ceva intr-o minune de sus.