| Daisukee a întrebat:

Credeti in nde? (near death experiences) da, nu motivati raspunsul

Răspuns Câştigător
| rocco09 a răspuns:

Pai atunci limiteaza-te la ce stii, nu ce crezi, si nu poti dovedi!

33 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pe mine era sa ma calce masina de multe ori, ma mir ca am scapat.

| Zenicide a răspuns:

Desigur. Ce fel de intrebare stupida e asta? Folosesti nde de parca ar fi vorba despre viata dupa moarte sau ceva supernatural.
Si asta e tot nde: http://www.youtube.com/watch?v=GJhAx3834qg sunt sute si mii de feluri de nde dar tu le prezinti doar pe cele care iti convin. Sunt care au vazut clovni imbracati in roz, fete facand baie in bere si gramada de alte chestii random.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

In de-astea?
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
Da.Si in zona mea cred ca au fost vreo doua experiente de acest gen, numai ca una nu a fost chiar dusa pana la... aproape de capat.Adica,era cat pe ce sa se intample ceva.

| Daisukee explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Am vazut mai demult acel filmulet, insa youtubeul este plin de astfel de marturii.
uitate si la http://www.youtube.com/watch?v=2EtPTyC9LlQ

| Thunderstruck a răspuns:

Nu.

| Mădă0611 a răspuns:

"Da? Nu? Motivati raspunsul"? laughing
Nu. Toate acele experiente, au fost cumva sugerate, fara *in* nu exista *out*, niciodata. O persoana care nu are ideea de rai, iad, duhuri, nu o sa "traiasca" asa ceva, de exemplu.

| Daisukee explică (pentru Mădă0611):

Si totusi ele se intampla chiar daca noi nu avem credinta

| Mădă0611 a răspuns (pentru Daisukee):

Nu l-ai visat niciodata pe Mos Craciun desi stii ca nu exista si nu crezi in el?
Sunt produse ale subconstientului, nu sunt reale, e un fel de vis, pe care il percepi ca real mai mult decat visele normale, pentru ca acea moarte clinica e mai mult decat un simplu somn, insa asa cum un vis de cateva secunde (cam atat dureaza unul) iti poate parea n ore (o noapte intreaga), tot asa o redare de cateva secunde inainte sa "mori", iti poate parea n ore, cat ai fost in moarte clinica. Nu stiu cum sa explic pe intelesul tau fara a ma foarte repeta.

| Daisukee explică (pentru Mădă0611):

Stai linistit eu inteleg mai bine decat crezi.
Cand esti in moarte clinica organele inclusiv creierul inceteaza sa mai munceasca.iar un vis,ar fi imposibil in aceste conditii.
in plus is foarte interesat de acest subiect, aproape toate relatarile despre nde, au acelasi subiect, o calatorie in iad si apoi in rai.
I-mi amintesc ca mama i-mi povestea ca bunica ei a avut o intamplare de genul, vreau sa precizez ca se intampla si la oamenii necredinciosi si de obicei cei care trec prin asa ceva se indreapta spre Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Daisukee):

Creierul se stinge la cateva zeci de ore dupa deces...Mai incearca.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Daisukee):

Pe langa ca e ce zice Thunderstruck, eu am zis "tot asa o redare de cateva secunde inainte sa "mori", iti poate parea n ore, cat ai fost in moarte clinica.". Nu m-am prea interesat despre asta, spun din ce stiu referitor la creier, subconstient, vis, sugestie, autosugestie...
Probabil oamenii simt cand mor, si atunci le vine in minte ce stiu ca e posibil sa urmeze, asa ca subconstientul le arata ce cer, informatii intrate in creier prin sugestie (relatarile altora, in cazul tau, ale mamei tale referitor la bunica ei). Repet, doar oamenii care au avut tangente cu invatatura crestina (rai/iad) au astfel de experiente, asta spune multe.

| rocco09 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hai ca ai umflat-o data asta! De unde ai scos-o?

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Poti sa si dovedesti?

| Hash001 a răspuns (pentru Daisukee):

Stai linistit, visul e o descarcare de substante a creierului si da; cei care intra in moarte clinica au o stare de visare. Multi viseaza o pasune verde si ei sunt pacaliti, cred ca e Raiul sau iadul; nimeni nu stie daca e adevarat sau nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

rolling on the floor uite cine umbla cu cersitul de dovezi, si daca va cerem noi, "nu poti dovedi ca ceva nu exista", "suntem prigoniti puppy dog eyes".
Singura dovada e ca doar crestinii au astfel de experiente (pentru a 3-a oara o spun la intrebarea asta), sunt sanse mai mari pentru cei cu mustrari de constiinta, autonumitii "atei", de fapt, antiteisti, in cazul nostru, antideisti, ei chiar daca neaga existenta lui dumnezeu, cred in el si cred in viata dupa moarte.
Daca ar exista dumnezeu - satan, rai - iad, ar trebui ca si celor care nu au auzit de ei sa li se arate unde o sa mearga, pentru ca judecata e pentru toata lumea, dar nu, repet: fara "*in* nu exista *out*.

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Multumesc de dovezi, asta pot sa scriu si eu! Sa inteleg ca parerea ta e singura dovada, ieftin! "singura dovada e ca doar crestinii au"? Cine ti-a zis asta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

Ei, se pare ca nu poti s-o scrii, din moment ce ai cerut dovezi.
Nu trebuie sa imi zica cineva, sau sa citesc undeva, trebuie sa stii cum functioneaza creierul. Unele chestii sunt simple, asta e printre cele mai simple, pentru cine gandeste, bineinteles. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

Am zis ce stiu, prietene, stiu cum functioneaza creierul, insa oamenii sunt diferiti, asa ca stiu de unde le vin ideile, stiu cum functioneaza sugestia - autosugestia, insa trebuie sa presupun (cred) ce legaturi se fac in creier, ca n-ai cum sa cunosti persoana, sa stii ce informatii detine, poti doar sa presupui, in functie de ce gasesti la *out*.
Uite cine vorbeste de credinta si de dovezi rolling on the floor

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar ma mir de ce imi pierd timpul cu tine, ai trimis 3 mesaje si ai spus doar "stiu" cum functioneaza creierul
cine a avut asemenea experiente
cum funtioneaza autosugestia
si nu ai lamurit nimic...ce ma intereseaza pe mine ce stii. daca vrei sa convingi pe cineva vii cu date nu cu "stiu"

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

De ce sa incerc sa conving un crestin de ceva ce vine in contradictie cu credinta lui? E pierdere de timp + ca voi umblati cu convinsul. Dupa primul raspuns, daca se mai cer dovezi, tot ce fac e sa reformulez ideea, asa fac cu voi, ca oricum nu o sa acceptati ceva, chiar daca vi se aduc dovezi, confortul psihic e mai important decat cunoasterea, asta stiu sigur laughing Si da, "stiu" ala e mai valoros decat un copy-paste cu niste citate din biblie.

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa spune prietene, de ce nu ai zis de la inceput ca la atat se limiteaza stiinta ta? Nu te mai bagam in seama.
Acuma mi-am dat seama, ai mai pierdut un rival laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru rocco09):

Stiinta mea nu are limite, evolueaza odata cu descoperirile stiintifice, insa cu cineva care nu vrea sa asculte, nu are rost sa iti racesti gura (e expresie, aci e vorba de citit si scris, logic).
Daca la cum am explicat n-ai inteles si ti-a fost lene sa dai un sărci pe google, sa cauti o sursa necrestina (unde se abereaza continuu, fara vreun suport stiintific), nu e vina mea. Lenea e a lenesului.

| Daisukee explică (pentru Mădă0611):

Sunt foarte multe dovezi si stiintifice Nde este foarte real, ca refuzi sa crezi asta e partea a doua.va rog nu mai comentati aiurea daca nu stiti, cum face thunderstuck, aceste intamplari nu sunt simtite sub forma de vise, ei traiesc momentul si simt durerea, lucru imposibil de dovedit stiintific.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Daisukee):

Lovendal...
Nu e comentat aiurea, ca sa existe asa ceva, trebuie sa existe dumnezeu, si daca ar exista, le-ar arata si celor de alta credinta ca el e "adevarul", dar nu e asa. Nenea asta din articol, poate sa fie ce om de stiinta vrea, multi aleg confortul psihic in detrimentul cunoasterii + ca fiind american, e usor de ghicit cum a fost crescut, si informatiile din subconstient nu dispar. Daca tu nu crezi, e partea a 2-a.
Nu ti se pare ciudat ca toti "traiesc" cam aceleasi chestii, lucruri inventate de unii? E doar sugestie devenita autosugestie. Raiul si iadul nu sunt locuri fizice, ar fi stari suflestesti, cu asta si teologii sunt de acord, si daca e stare sufleteasca nu ai sa vezi nori si ce mai vedea personajul. oh go on

| Daisukee explică (pentru Mădă0611):

Un crestin adevarat are o discutie continua cu Dumnezeu, stiu ca este greu de inteles, dar asa este, orice om care crede il poate simti pe Dumnezeu in sufletul sau.insa daca tu negi din prima existenta lui exact cum i-si doreste diavolul, nu vei avea niciodata vreun semn de la Dumnezeu, crestini au semne pentru a se intarii in credinta, stiu ca suna ciudat dar trebuie sa fi un crestin ca sa intelegi.

| rocco09 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai atunci limiteaza-te la ce stii, nu ce crezi, si nu poti dovedi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pana nu traiesc eu acele momente, nu am cum sa cred ca le-au trait altii.

| victorandrei a răspuns:

In momente critice probabil si creierasul nostru inteligent trece putin pe campie si incurca putin evenimentele. Si asa incepem sa "visam" diverse lucruri.

| 3xfemeie a răspuns:

Da.
Stiu pe cineva (precizez pentru unii ca este inginer chimist si era ateu ) care a trecut printr-o astfel de experienta, iar despre asta discuta cu foarte putine persoane. Oare de ce? big grin

| PotatoMustDie a răspuns:

Viata dupa moarte? Nu prea cred, dar orice e posibil.

| victorandrei a răspuns (pentru PotatoMustDie):

"near death experiences" inseamna viata dupa moarte?

| IncorrectUsername a răspuns:

Da.Nu motivez raspunsul.

| Daisukee explică:

Dar ce zic eu, cand cineva si-a impus sa nu creada, nu mai cerceteaza pentru ca el este convins ca este asa cum crede el, asta zic eu ca inseamna minte constransa.