| Inferno a întrebat:

Crestini, cum explicati faptul ca de-a lungul evoluției fetale, embrionii diferitelor vertebrate seamana intre ei?

18 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Tocmai prin concepţia proprie a Creatorului asupra lumii. Aceste asemănări te duc cu gândul la o unicitate a gândirii şi exclude întâmplarea.

| Inferno explică (pentru Arthur):

Nu. De fapt te duce cu gandul la evolutie si la faptul ca fiecare animal a evoluat din altul.

| Arthur a răspuns (pentru Inferno):

Nu, mă duce cu gândul la faptul că fiecare firmă îşi pune amprenta pe propriile creaţii.

| Inferno explică (pentru Arthur):

A,da scuza-ma. un om normal s-ar duce cu gandul la evolutie si la faptul ca fiecare animal a evoluat din altul.
Tu, nu stiu la ce te duci cu gandul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Desi la o prima citire raspunsul tau mi s-a parut stupid, la o analiza mai atenta am ajuns la concluzia ca tu desi te declari un creationist, in subconstient esti un evolutionist get-beget.Cred ca nu trebuie sa-ti explic ce este subconstientul si cum si cand influenteaza el constientul.Deci plecand de la aceasta premiza,,adica confirmarea afirmatiei din intrebare,pe care o explici prin uncitatea gandirii divine,inseamna ca D-zeu a creeat initial o celula din care ulterior,din aproape in aproape a creeat celelalte vetuitoare, pana la om, dorind ca aeast evolutionism divin sa se repete cu fiecare noua vietuitate apruta.Foarte interesanta concluzia ce se poate trage din uncitatea gandirii lui D-zeu, ea putand diminua mult conflictul dintre creationisti si evolutionisti.Mai ramane sa cadem la pace si in cat timp a facut D-zeu aceste operatiuni evolutioniste.Deja am citit unele pareri religioas autorizate care spun ca zilele din Facerea nu ar fi chiar zile ci perioade mult mai mari. Daca reusesti sa-ti convigi si coreligionarii ca ideile tale nu contravin credintei lor, ai toate sansele sa ajungi mare, Succes.

| FerLin a răspuns:

Asta intreaba un biolog nu un crestin. Si schimba si categoria intrebarii.
Asta daca nu vrei sa fi si tu etichetat ca fiind ateu artagos.

| CupY a răspuns:

Este o vorbă cică natura ne aseamănă iar educația ne deosebește.
Poate nu are nici o legătură și îți spun sincer că nu știu răspunsul la întrebarea ta, însă ceea ce știu este că știință explică foarte bine lucruruile care au loc în lumea fizică însă ceea ce o face incompletă este conștiința. Când se întâmplă lucrurile? iar asta se leagă mult de spirit, suflet, Dumnezeu, etc.

Einstein însuși are un vers despre știință și religie ce privește interdependența dintre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno crestini ignora cunosterea

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi ateii ignorati credinta.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

O ignora deoarece cunoasterea le distruge singurul refugiu si anume religia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Amicul imaginar eu n-am nimic cu el dar nu sa spuna ca teoriile stintifice sunt minciuni ele pot fi probate oriunde nu ca crestini in cartea lor vechie

| Inferno explică (pentru DragosConstantin):

Nu poti sa ignori credinta pentru ca ea nu exista.
Poti sa ai credinta sau nu, dar nu poti sa o ignori. Definestemi credinta si ai sa vezi ca ajungi la acelasi rezultat.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru DragosConstantin):

Ce-mi place că te simţi mândru că eşti creştin, da fac pariu că o să fii mult mai mândru când obţii buletinul.

| DragosConstantin a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Am deja buletin, dar mna ce sa zic si de fiul lui helios.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru DragosConstantin):

Nu ştiam că ai 18 ani. Eu nu mă refeream la primul buletin de 14 ani. Cu ăla nu votezi, dacă nu ai observat, ăla nu-ţi dă ţie dreptul să te duci în cluburi şi să bei şi să fumezi.

| DragosConstantin a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Pai precizeaza si tu.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru DragosConstantin):

Având în vedere că la nickul tău scrie 1994, înseammnă că eşti trecut cu mult PESTe vârsta de 14 ani, şi logic mă refeream la buletinul de 18 ani, pe care nu-l ai încă.
Dar tu eşti la fel de inteligent ca un ac de cactus.

| Dobra_Grigore_1985 a răspuns:

E voia domnului, fiule.