| Inferno a întrebat:

Crestini, cum explicati faptul ca multe animale prezintă structuri osoase și musculare similare, și toate au ADN similar.

13 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

M-am gandit si mai am sa va spun ceva dovezi ca Biblia e Cuvantul Lui Dumnezeu:
1Stiati ca Biblia afirma faptul ca Pamantul e rotund?
Acest verset e unul care spune asta:
El şade deasupra cercului pământului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o maramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.
Mai e si acest verset :"jucând pe rotocolul pământului Său şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor."

Mai e si asta luata de pe net :
"Va spun ca in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat si altul va fi lasat. Doua femei vor macina impreuna: una va fi luata si alta va fi lasata. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat."
Aparent, cuvintele Mantuitorului nu ne spun nimic cu privire la subiectul de care ne ocupam. Si totusi, privind mai atent continutul textului, vom observa ceva interesant. Aducand in discutie momentul revenirii Sale pe pamant, Mantuitorul aminteste trei activitati umane care se desfoasoara in acelasi moment:
- odihna prin somn, care apartine noptii
- macinatul cerealelor, care in Orient se face dimineata devreme, pe racoare
- lucrul la camp, activitate ce se desfasoara in cursul zilei
Domnul vorbeste despre "noaptea aceea" in care unii oameni vor dormi, altii vor macina grane ( deci pentru ei este dimineata devreme ), iar altii vor lucra la camp, fiind zi. Avem aici un indiciu cu privire la faptul ca Pamantul este rotund.

Biblia spune si ca corpurile ceresti se misca dupa niste legi
Isaia 40, 26: "Ridicati-va ochii in sus si priviti! Cine a facut aceste lucruri? Cine a facut sa mearga, dupa numar, in sir, ostirea lor? El le cheama pe toate pe nume; asa de mare este puterea si taria Lui, ca una nu lipseste."

Si multi spun ca cele mai multe genii sunt atee dar totusi adevaruri ca Biblia niciunul nu a spus
Erau oameni destepti de stiinta care spuneau ca Pamantul e plat si un om simplu ca isaia spunea ca e rotund dar ce a vorbit a fost de la Dumnezeu nu de la el

si sti ca scrie in Biblie ca iosua parca s-a rugat si a spus Lui Dz sa opreasca soarele si Dz la ascultat?
stiti ce spun unii cercetatori? spun ca e adevarat
profesorul Totten din America a făcut calcule astronomice pe care le-a publicat. Luând echinocţiile, eclipsele, tranzitele şi mergând cu calculele de la prezent înapoi la solistiţiul de iarna a zilei lui Iosua, a găsit că acţiunea s-a petrecut într-o zi de miercuri, iar calculând invers, de la creaţie spre Iosua, acţiunea a căzut într-o zi de marţi. El a demonstrat că în istoria lumii a fost introdusă a zi, care nu este alta decât ziua dublă a lui Iosua. Cercetătorul W.Maunders de la Observatorul Regal Greenwich, de asemenea a publicat un studiu asupra aceluiaşi subiect; şi prin calcule a stabilit nu numai data, ci şi timpul zilei când senzaţionalul fenomen a avut loc.
O a treia confirmarea electronică. În 1970, ziarul "Evening World" din Spencer, Indiana, U.S.A. a fost primul care a publicat ştirea. Revista "The Sword of the Lord" redă ştirea după cum urmează:

"Dl.Harold Hill, preşedintele Companiei Curtis Engine din Baltimore, Md. şi consultant în programul spaţial, a relatat următoarele: "Cred că unul din cele mai uimitoare lucruri pe care le are Dumnezeu pentru noi azi, s-a petrecut recent cu astronauţii şi bărbaţii de ştiinţă spaţială la Green Belt, Maryland. Ei controlează cum va fi poziţia soarelui, a lunii, a planetelor în spaţiu peste o sută de ani, peste o mie de ani. Noi trebuie să cunoaştem aceste date, ca să nu lansăm un satelit şi să se izbească de ceva şi astfel să fie scos din orbită. Noi trebuie să fixăm orbita în funcţie de viaţa satelitului şi de poziţia planetelor, ca să nu fie dată peste cap lucrarea. Cu ajutorul calculatorului electronic măsurau veacurile înainte şi înapoi. Deodată s-au oprit. Calculatorul a stopat şi a dat un semnal roşu, ceea ce însemna că e o greşală, ori la informaţiile introduse în el, ori la rezultatele comparate cu standardele. Au fost chemaţi specialiştii să vadă dacă e bun calculatorul. Aceştia l-au controlat şi au spus: "E perfect". Şeful operaţiunilor I.B.M. a întrebat: "Care-i necazul?" - "Am găsit că e o zi lipsă în scurgerea vremii". Toţi au dat din cap. Tăcere.
ce puteti spune aveti argumente sa spuneti ca nu e adevarat, cand chiar oamenii de stiinta au confirmat?
daca da spuneti

| CristiB93 a răspuns:

Este o dovada ca toti am fost facuti de acelasi creator adica de Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru CristiB93):

Nu. Acest lucru ne conduce la ideea unui strămoș comun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiB93):

Poti demonstra ce ai afirmat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar animalele si noi oamenii avem un adn asemanator cu toate animalele

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai prin concepţia proprie a Creatorului asupra lumii. Aceste asemănări te duc cu gândul la o unicitate a gândirii şi exclude întâmplarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Dar un purec este personificarea lui?

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Creaţia lui ai vrut să spui. Eşti foarte naiv dacă crezi că un purec este o creaţie minoră. Un purec, aşa micuţ este de o complexitate uriaşă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arthur):

Acest personaj invizibil a creat purici ca sa demonstreze ca transmite ciuma?

| monstrulet a răspuns (pentru Arthur):

Esti frate cu dzeu de stii tu cat de complex e? sau dai cu banu' de argint?
Ce ar fi sa te incui intr-un beci o luna? Daca mai traiesti dupa aia, a fost vointa lui dzeu. Daca nu, tot vointa lui dzeu. Sau nu ai curaj sa-ti pui viata in mainile domnului?

| anonim4565 a răspuns (pentru monstrulet):

Stii ceva de genu a spus si satana Lui Isus pe munte

| Arthur a răspuns (pentru monstrulet):

A răspuns emanuel în locul meu.
Pe de altă parte, aşa, cu niţică şcoală şi studiu mai afli de o celulă, mai afli de subparticule, mai afli de una de alta şi nu trebuie să fiu frate cu Creatorul ci doar să-i admiri realizările începând cu firul de iarbă şi terminând cu nebuloasele sau orice altceva.
Particula lui Dumnezeu va fi "vânată" până în 2012
Cel mai puternic accelerator de particule subatomice din lume, Large Hadron Collider (LHC), va continua să funcţioneze neîncetat până la [...]
http://ro.wikipedia.org/wiki/Purice