| OctavianDanielMaria a întrebat:

Crestinii se inchina la Satana? Ca Satana e Lucifer(Luceafarul diminetii) si in Apocalipsa Iisus zice ca e Luceafarul diminetii

28 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, creștinii nu se închină la satana.

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns:

Oare cate babe au citit biblia. Satana a fost cel mai puternic si frumos inger creat de Dumnezeu din cate stiu eu, care s-a razvratit si a fost alungat din rai.
I-a fost dat ca pedeapsa sa ii tortureze vesnic pe cei care nu-l asculta pe Dumnezeu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Ineys):

Deci ne'a Satan este bun, ca pedepseste raul, corect? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asa reiese din ceea ce face. Acum nu stiu care e treaba cu "ispita". Ca te ispiteste diavolu sa pacatuiesti. Nu cred ca babele care injura ca la usa cortului dupa ce au venit de la slujba sunt impinse de diavol. laughing

| Ineys a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma, nu stiu. Iubire, atotputernic, atotstiutor, astea se cam bat cap in cap. Eu nici acum nu inteleg de ce le-a spus lui Adam si Eva sa nu manance din pomul cunoasterii cand el deja stia ca ei or sa manance. Atotstiutor inseamna ca stie tot ce s-a intamplat, se intampla sau urmeaza sa se intample.
E ca si cand i-ai spune fiului tau "Ma, nu mananca ciocolata", dar tu stii ca va manca ciocolata si cand il vezi c-o face te superi in loc sa te duci si sa ascunzi ciocolata ca sa n-o manance.rolling on the floor

| RKBlue a răspuns:

Satanistii il prefera pe Satana.
Crestinii pe Dumnezeu.
Ateii stau si rad de pe margine de toti.
Agnosticii nu prea inteleg ce trebuie sa faca.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar eu stau si nu inteleg ce vor crestinii sau ateii de la mine. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adica, noi agnosticii in general, nu avem treaba nici cu ateii, nici cu crestinii(sau alti religiosi)
Cand nu iti pasa, nu iti pasa.
Dar se gaseste de obicei cate cineva care sa zica ca nu poti sa fii indiferent (de parca trebuie sa alegi o tabara) laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

"Ateii stau si rad de pe margine de toti."

Bine că sunteți voi cei mai deștepți, tu, Dany și alți câțiva.

Ciudat însă că râsul nu a fost niciodată asociat cu deșteptăciunea, ba încă mai e și vorba românească "Râzi ca..."

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow.
Cineva e prost dispus.
E ceva rau in a rade?

https://www.mentalfloss.com/article/539632/scientific-benefits-having-laugh
https://www.gaiam.com/blogs/discover/7-health-benefits-of-laughter
https://www.mayoclinic.org/......t-20044456
Dar ai dreptate.Ar trebui sa fim toti seriosi.Pana la urma stim ca proverbele si sfaturile din trecut au facut numai bine.

Sa se noteze ca nu am avut o clipa treaba cu tine sau vreo persoana atee.
P.s. Rasul este asociat si cu inteligenta ridicata.
Depinde cum vezi lucrurile, ca sa vezi latura amuzanta a lucrurilor.
Dar cand stai tot timpul gata de atac, nu e un semn de inteligenta.

| Nilsson a răspuns (pentru RKBlue):

Proverbe 17:10
O mustrare pătrunde mai mult pe omul priceput decât o sută de lovituri pe cel nebun.

Batjocura nu este același lucru cu râsul inocent, îmi pare rău că îl iei ca model pe acest user care își bate joc încontinuu de credința altora și îi ții partea, cu o astfel de mentalitate nu o să creați o lume mai bună.
Dacă îți fac observații înseamnă că de la tine am pretenții spre deosebire de acest Dany care pare un caz pierdut.

Iar dacă ar fi să mă pronunț în mod imparțial care categorie e mai luminată la minte, aș zice că agnosticii, fiindcă ei știu că nu au descoperit toate tainele Universului și există o șansă ca ei să se înșele în privința existenței lui Dumnezeu, astfel că nu pariază totul pe o singură carte ruinandu-si șansa mântuirii.
Totuși nu îmbrățișez agnosticismul pentru că dintr-o anumită perspectivă poate părea oportunist iar Dumnezeu vrea oameni care îl urmează cu toată inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petru descrie luceafărul de dimineață ca „cuvântul prorociei… ca o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre." (2 Petru 1:19)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar a fost luceafăr.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oho, câți oameni intelectuali aici! Numai răspunsuri bazate pe studii și înțelegere. Nu mă pot compara cu aceste răspunsuri incredibile ce nu au absolut nici o legătură cu învățătura Biblică sau etimologică.
Dar, cu rușine pentru că nu mă pot compara cu acest nivel de intelectualitate, voi spune: atât Isus cât și Satan au învățătura lor. Învățătura este simbolizată prin lumină în termeni rabinici.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te impaci cu tine insuti si apoi sa cauti sa arunci cu noroi in crestini. Vezi pe careva sa arunce cu noroi in tine? Crestinii cred in Dumnezeu si nu in Satana care e doar un tolerat. Nu este o putere. Trebuie sa ne ferim de rau si nu sa ne inchinam lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Michaeel a răspuns:

Creștinii se închina la Isus, Dumnezeu și diferiți sfinții. Majoritatea îl "evita" pe satana și îl întruchipează ca pe un diavol ce reprezinta raul.