| GRs a întrebat:

Crestinii spun ca ei au ales credinta in Dumnezeu.Dar daca va nastea-ti in India unde religia este hindusa? Erati crescuti de mici sa credeti in zeii hindusi la fel cum ati fost crescuti acum sa credeti in Dumnezeu.Mai credeti ca religia voastra tine de ce crezi, sau de religia parintiilor tai, locul in care te-ai nascut si cum ai fost educat de mic?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Religia tine adeseori de cultura si locul nasteri, Putin suntem aia care ne ''desprindem'' pentru a descoperii lucruri noi.

12 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

S-o crezi tu, in religia nordica se zice ca daca mori in lupta ajungi in Valhalla. In religia crestina se zice ca ajungi in iad daca omori, si ca ajungi in rai daca te pocaiesti.Toate religiile au povesti diferite, nu au cum sa aiba acelasi Dumnezei.

| Mădă0611 a răspuns:

Geografie toata ziua oh go on

| martzian a răspuns:

Buna intrebare. Ai citit cartea "Moartea unui guru"? Este marturia unui brahman - guru indian - Rabi Maharaj - care s-a convertit la crestinism. O gasesti pe scribd. Sunt multi in situatia asta, in ciuda persecutiei crunte.

In alta ordine de idei, nimeni nu "se naste" crestin, mulsulman, ateu, etc. Fiecare trebuie sa decida, dar ajuta enorm sa te nasti intr-o familie crestina, ce e drept.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Majoritatea oamenilor acceptă religia ca pe o moştenire de la părinţi şi posibil nu-şi fac niciodată timp să analizeze de ce au anumite convingeri. Şi cei mai mulţi dintre ei în realitate nu sunt aşa de religioşi cum vor să lase impresia. Părerea mea e că religia nu este o moştenire ci o concluzie care trebuie să ţi-o faci personal despre felul cum trebuie să te închini lui Dumnezeu.

| GRs explică:

Macar religia budhista te invata sa iubesti natura si animalele, ca fiecare fiinta de pe planeta are sentimente si traieste, pe cand crestinismul te invata ca doar omul are suflet iar planeta ne-a fost data sa ne folosim de ea.Care ti se pare mai corecta?

| Qinz a răspuns:

Parintii mei is atei, sau nu stiu. nu prea isi bat capu cu credinta, eu am ales singur sa fiu crestin, nu m-a invatat nimeni nimic, nici macar nu sunt botezat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Qinz):

Pai da, dar tu cand ti-ai ales o religie ai ales-o pe aia de care stiai cele mai multe lucruri, care ti s-a zis cel putin la scoala ca e una buna, pe care toata lumea o are.

| Qinz a răspuns (pentru Thunderstruck):

Poi normal, doar nu era sa ma duc la Budha...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Qinz):

Asta vroiam sa arat, religia tine de geografie, nu ca ai vrea tu sa alegi singur. Oricum, dupa umila mea parere, Budismul e cea mai buna "religie".

| comandamente a răspuns:

Nimeni niciodata nu s-a nascut an credinta indiferent de tara sau cultul din care face parte
credinta autentica si adevarata este numai an Isus Cristos, si aceasta nu se mosteneste de la parinti

| Serafim333 a răspuns:

Trebuie sa credem in Sfanta Scriptura. Apostolul Pavel scrie in Epistola catre Efensi(4, 5) ca este '' un Domn, o credinta, un botez'', nu o singura credinta si 35000 de marturisiri de credinta\confesiuni care exista la ora actuala in lume. Multe dintre acestea se numesc crestine,vorbesc in numele lui Iisus Hristos,predica Evanghelia. Ortodoxia,Catolicismul si Ptestantismul sunt confesiunile crestine principale, fiecare din acestea propunand calea propie spre mantuire.Dar Domnul nu a creat mai multe confesiuni, El ne-a dat doar o credinta si o singura Biserica! Celelalte Biserici nu au fost intemeiate de Domnul, ci de oameni, ele fiind rodul autonomiei umane.Pana la Nasterea lui Hristos, pastorul credintei adevarate era poporul lui Israel, dar iata ca, de 2000 de ani, acesta nu mai are dreptul sa se numeasca '' ales de Dumnezeu'', deoarece nu L-a primit pe Hristos, ci si.a dat acordul pentru rastignirea Lui, asumandu-si responsabilitatea pentru sangele Acestuia, responsabilitate transmisa asupra copiilor lor.De aceea,credinta adevarata este doar una,aceea pe care ne-a lasat-o Iisus hristos. Musulmanii au aparut cu sase secole dupa Nasterea lui Iisus Hristos. Islamul reprezinta o mixtura intre iudaism,paganism si crestinism. Musulmanii cred in Alah,in proroci si il divinizeaza pe profetul lor, Mohamed. Pe Iisus Hristos Il considera un simplu profet, mai mic decat Mohamed, iar Maica Domnului, mama profetului. Niciun profet musulman nu a fost rastignit pe cruce, si nu si0a varsat sangele, luandpacatle lumii asupra sa, nu a inviat a 3 zi. Niciunul dintre profetii lor nu le-a prommmis oamenilor Imparatia Cerurilor.

| GRs explică (pentru Serafim333):

Asta nu-mi raspunde la intrebare.Esti de acord ca religia pe care o ai tine de parintii tai, locul in care te-ai nascut si cum ai fost educat?