| Zenit313 a întrebat:

Crestinilor : Considerati ca invataturile budiste sunt de provenienta divina?
Sustineti ca moralitatea o avem de la Dumnezeu.Invataturile budiste au acelasi mesaj universal de pace, prosperitate si iubire ca si crestinismul.
Doresc argumentarea raspunsurilor!
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Papillon09 a răspuns:

Pot spune ca orice invatatura morala si buna este de la Dumnezeu. Nu conteaza de cine este rostita, atata timp cat se incadreaza in limitele moralitatii. Este adevarat ca budistii nu il recunosc pe Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca ei nu au invataturi bune. Cred ca toate invataturile bune, pasnice si morale sunt de ordin divin. Tot ce este rau, tot ce este facut din ura nu poate fi de ordin divin. Isus a venit pe pamant sa ne invete despre moralitate, despre comportamentul pe care trebuie sa il adoptam pentru a ne fi bine noua si celor din jur, nu pentru a intemeia religii si ramuri ale acestora. Pe Dumnezeu nu Il intereseaza numele religiei ( ramurii religiei) tale, pentru El conteaza stilul de viata pe care il adopti, ceea ce faci pe acest pamant, cum te comporti cu cei din jur. happy

12 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Buddha a atins iluminarea, sau cu alte cuvinte contactul permanent cu inteligenta universala, Dumnezeu, Allah, Brahm
a etc.
Un Buddha nu mai este sclavul reincarnarii, poate ajuta si pe altii sa iasa din roata samsarei.

| ania a răspuns:

Convingerea mea.Tot adevărul e adevărul lui Dumnezeu, indiferent cine îl afirmă. Dumnezeul Bibliei, Creatorul universului a creat toți oamenii cu conștiință ca un radar intern al moralității.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Stii etica? Atunci explica-ne asemanarile si diferentele intre Rawls si Nozick.

| ErrorFound a răspuns:

Sunt la fel de "divine" amandoua, dar mai "divina" decat ele este o baba cu mustata.

Orice crestin sau preot iti va spune ca doar crestinismul este cel adevarat si vor desconsidera budismul, desi are aceleasi dogme.

| Maxim96 a răspuns:

Nu poate fi de provenienta divina.Da ei tot aceste valori le cultiva, dar daca nu-L recunosc pe Dumnezeul Cel Adevarat, toata osteneala lor e zadarnica!

| Zenit313 explică (pentru Maxim96):

Din moment ce cultiva aceleasi valori care nu sunt de provenienta divina asta inseamna ca moralitatea nu este de la Dumnezeu?!
Multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu se intelega gresit respect invatatura sanatoasa, dar nu cred ca are o provenienta divina.
De ce?
Pentru ca Dumnezeu a trimis un singur MESAJ omeniri nu o mie. Alfel spus ar fi culmea ca Dumnezeu sa trimita mesaje contradictori (ar suferi de boala dublei personalitati), deci consider ca invatatura budhista este una sanatoasa dar nu ii atribui provenienta divina deoarece exista singura cale, alfel si budhisti ar avea dreptate, si atunci ce rost ar mai avea Isus si religia instituita de El?

| Zenit313 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu daca iubeste oamenii crezi ca nu a trimis mesajul in mai multe locuri?
Ai dreptate, a trimis un singur mesaj universal, dar nu numai intr-un loc!

Iisus nu s-a referit la propria persoana cand a spus:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata"! S-a referit la mesajul pe care l-a transmis!
A vorbit "codificat", tocmai de asta a spus:" De aceea le vorbesc în pilde, pentru ca ei, cu toate ca vad, nu vad, şi cu toate ca aud, nu aud, nici nu înteleg."
"Cine are urechi de auzit, sa auda."
Religia lui Iisus a fost bunatatea...nu a venit sa intemeieze biserici sau o alta religie, numita crestinism!
Toate religiie au dreptate! Au acelasi mesaj universal de pace, iubire si prosperitate! Dar oamenii au cenzurat asta delungul secolelor pentru manipulare, putere!
Si asa au aparut diferentele in religii si atrocitatile care au urmat! sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Asa e, Isus a indemnat sa facem bine oameniilor (practica religiosa este o exteriorizare a credintei), iar Isus a impartit invatatura in 2 credinta si faptele. Credinta e de asemenea importanta, poate multe lucruri s-ar putea sa le facem numai pe baza credintei nu pe a stiintei. Chiar si planurile de a doua zi le facem pe baza credintei deoarece nu stim ce timp avem in viata.

| Mikhtarian a răspuns:

Consider ca budismul este calea de a te simti din alta lume,de a lasa toate rele la o parte si de a trai momentul, de a simti viata.
Iisus nu ne-a spus nimic / invatat despre budism, de aceea nu are nici-o treaba cu vreo divinitate.
Admir, si respect oamenii care fac budism, caci ei iti pot oferii linistea vietii.

Răspuns utilizator avertizat