| navarre a întrebat:

Crestinismul si,, efectele"sale!
http://www.youtube.com/watch?v=Pc4chvRAg2g http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/620054f5ceb489
http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/4f8af4fc9d9df9
Elibereaza-te de frica, ca doar prin frica te pot controla,, ceilalti"

31 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Bine daca intr-adevar au facut asta sunt sigur ca nu au facut un bine si vor avea rasplata pentru faptele lor caci lui Dz nu i-a placut acest lucru
in adevar omul singur alege ce vrea sa fie si unde sa ajunga dupa moarte daca au facut-o nu stiu ce motiv au avut
dar sa nu uitam ca daca ati facut logica la scoala spune ca e irational sa caracterizezi o categorie de lucruri in cazul acesta crestiini dupa doar o mica parte din acele lucruri.
ex:nu poti sa spui ca mamutele sunt chele daca ai vazut o maimuta ce a patit ceva si nu mai are par

| EmaS a răspuns:

Frica de Domul este inceputul intelepciunii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lumea asta ca oameni nu ar trebui sa ne fie frica de nimic. Atat sa ne fie frica doar cand comitem ceva rau, sa ne fie frica de Dumnezeu insa daca nu gresim cu nimic nu trebuie sa ne fie frica de el.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

7 Bărbaţilor, purtaţi-vă şi voi, la rândul vostru, cu înţelepciune cu nevestele voastre, dând cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unele care vor moşteni împreună cu voi harul vieţii, ca să nu fie împiedicate rugăciunile voastre.
continuarea
deci dumnezeu a spus si acest lucru deci daca barbatii se poarta cuvincios cu nevestele lor la randul lor si femeile trebuie sa fie supuse
binenteles sa nu se inteleaga ca barbati spun cata nevasta ba du-te fami mancare ca daca nu to bat
ci trebuie sa spuna draga imi faci te rog ceva de mancare?
ca sa se poarte cum trebuie
aici e egalitatea

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Mma fa ce vrei ti-am raspuns
numa stii care e treaba dupa cum vad ateii mai mult il urasc pe dz nu ca nu stiu ca exista

| shadovv a răspuns:

Cred ca nu realizezi dar multi sfinti din acea perioada erau filozofi! Crestinismul nu a atacat filozofia ci i a dat material de studiu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Da ai dreptate
Dumnezeu nu e religie,religia doar iti spune ce sa faci ca sa fi mantuit, sunt multe religii si tot asa multe feluri in care fiecare percepe mantuirea
religia nu mantuieste... Dupa parerea mea poti sa te numesti ateu in acte ca tot ajungi in rai daca faci ce spune biblia si il iubesti Pe Dumnezeu.
Dumnezeu este acel ce a dat porunci si sunt bune si pentru trup si pentru suflet, ele mai degraba sunt lectii de viata lucruri morale educative care te invata cum sa traiesti in buna armonie cu toti oamenii

| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Nu mai tin minte exact ce idei sustineau unii dintre ei dar uite cateva nume:
Sfantul Justin Martirul si Filozoful, Origen, Clement Alexandrinul, etc. sa nu uitam ca catolicii il au pe Thomas Aquinas iar daca vrei ceva mai contemporan si romanesc Petre Tutea este exemplul supream.

Daca vrei mai multe informatii poti citii "Vederea lui Dumnezeu in primele trei veacuri crestine - coordonatele religioase si filozofice" de Pr. Dr. Vasile Sorescu.

Mai citeste si tu carti nu numai articole profane de pe net si trolling imatur.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Da intr-adevar barbatul e poate mai "favorizat"ca nu stiu cum sa ma exprim
dar sa stii ca eu nu am vazut crestin adevarat sasi trateze sotia cu dispret si cu superioritate
caci Dz a poruncit ca el sa se comporte cuvincios cu femeia
si astazi Isus a spus sa ne iubim unii pe alti
nu mai e vorba de ucidere asta a fost in vechiul testament.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru navarre):

O prima greseala a videoului este ca sustine existenta "crizei economice". De unde are el date numerice gen 1, 5 miliarde? Care e treaba cu catedrala? Ea va fi un important monument cultural. Vrei sa lasam la nepoti numai malluri si cubismul blocurilor?

Banii care trebuiau sa ajunga la saraci nu sunt bagati in biserici ci in vile, masini, etc. Realizez ca si Bor este o institutie probabil corupta dar nu se compara cu mafia ce are loc de la magazinul din colt pana la politica externa a Romaniei.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Mintea ta este complet bulversata. Daca tot te plangi de conditia grava in care se afla poporul atunci de ce nu dai tu jumate din averea ta" la saraci?

| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Da poporul roman piere din cauza lipsei de cunoastere de Dumnezeu.
A uitat de Dz a uitat ca Biblia spune caci daca da pasarilor de mancare sa nu ne dea si noua?
a uitat ca mai are Dz, a lasat credinta totul este materialist striga catre basescu distrug uitand ca Biblia spune caci orice domnie orice vine doar prin voia Lui, a uitat de tot ce inseamna Dz. Oamenii se sinucid in speranta ca vor scapa de suferinta uitand ca dincolo de viata exista un iad si rai.
Nu spun ca pe banii statului trebuie facuta catedrala sau despre ce e vorba
Nus ortodox dar iti zic ca biserrica mea nu a fost construita din bani publici ci din banii nostri si e o biserica frumoasa si mare de aprox 500 de scaune.si da intr-adevar unii profita din religie
nimeni nu te obliga sa dai bani la popa
si sa stii ca daca un "slujitor a Lui Dz "va cere bani pentru botez inmormantare acela va platii pentru ca nu e drept acest lucru
Romania considerata o tara crestina nu seamana deloc cu una crestina
sunt violuri crime droguri prostitutie furt de organe bautura tigari etnobotanice ...si altele cum ar fi casatoria nu se mai bazeaza pe iubire ci pe bani, rata avorturilor a crescut cu si cea a divorturilor, furturi
pacate peste pacate...cum sa ne mai asculte Dumnezeu?!
cand Israel facea astfel de lucruri si nici chiar asa ceva era avertizata de Dz si daca nu se pocaiau stiti ce pateau ca veneau alte popoare si castigau lupte
Caci daca acest popor se fa intoarce cu fata catre Dz El nu va ramane indiferent
stiti prea bine ce a facut Dz cu unele popoare cand Israel s-a intors la Dz
caci filisteni s-au inspaimantat cand au auzit zgomotul puterni ca sunetul unei mari multimi de soldati

Pocaiti-va daca vreti sa vedeti bunatatea Lui

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Nu deavolul e cel ce arunca oamenii in iad ci Dumnezeu.
deavolul doar distruge oamenii si le ia atentia de la Dumnezeu si ii provoaca sa faca pacate asta ducand la iad dar nu el duce oamenii in iad.
ce frica? noi nu il iubim pe Dumnezeu pentru ca sa nu ajungem un iad ci pentru ca ne-a creeat si ne-a dat tot ca sa traim si ne-a iubit trimitand pe Isus Fil Lui sa moara pentru noi ca sa putem sa fim salvati de iadul cel vesnic
poate vei zice :"daca e asa atotputernic si bun de ce a mai trimis pe Fiul Sau, de ce nu a iertat pur si simplu pacatele?"
in caz ca te intrebi asta eu iti raspund:da El e bun atotputernic dar si drept si in vechime se aduceau jertfe pentru iertare deci a trebuit sa se aduca o jertfa cu o valoare inestimabila, jertfa Lui Isus.
poate vei zice ca ne-a creeat ca sa ajungem in iad dar sa stii ca El nea creeat ca sa ajungem in rai...El nu ne vrea raul dar el e si drept si nu poate sa lase pacatul de care nu s-a cait omul si la care nu a renuntat si pacatul duce la iad
dar precum si Petru sa cait plangand pentru ca a spus ca nu-L cunostea pe Isus el a fost iertat dar si noi daca ne caim si nu mai facem un pacat suntem iertati

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Ce copii?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Ma refeream ce copii ucisi?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns (pentru navarre):

Da aice e adevarat dar intr-adevar copii nu au avut nici o vina
Dumnezeu e drept si acei oameni au pacatuit mult facand lucrurile care le facea si sodoma si gomora care de altfel le face si lumea de azi
dar care era diferenta daca omora pe toti si lasa copii in viata? nu mureau de foame?
atunci era os pentru os si dinte pentru dinte
astazi e diferit :iubeste pe cel ce te iubeste, iubeste pe cel ce te uraste

Răspuns utilizator avertizat