| Inferno a întrebat:

Crestinul are numai credinta in timp ce ratiunea este rezervata numai oamenilor inteligenti?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Sa spui ca ratiunea e rezervata numai oamenilor inteligenti e un truism. Sa spui despre crestini ca au doar credinta e o generalizare si un afront. Credinta nu e a prostilor, la fel cum ateismul nu e al celor inteligenti.

| Dorugar a răspuns (pentru Dandanache):

Nu credinta nu este a prostilor, desi ea este facuta pentru prosti!
Dar asta nu inseamna ca oamenii inteligenti nu cred, dar cine e inteligent crede doar lucruri bine cunoscute si dovedite ca reale!
Sa crezi de ex in Mos Craciun care aduce oamenilor mantuirea si viata vesnica exact cand nu mai traiesti, este o culme inalta a prostiei!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Are el si ratiunea ea spune-i ca exista zeus sa vezi ca o i se trezeasca ratiunea din el faza e ca asa a fost invatat de mic sa creada in zeii si e greu sa te declari ateu in Romania frica asta de a te declara plus recunoasterea propiei greseli doar oamenii maturi pot sa le recunoasca si sa aiba curajul sa se declare ateu, ratiunea e pentru toata lumea dar rational dumnezeu nu exista asa ca doar irational el exista asa ca credinta este un apel la ignoranta fata de ratiune

| Dorugar a răspuns:

Da credinta multa, poate avea si cel mai zapacit nebun de la casa de glumeti sau orice baba proasta si analfabeta!
Dar de ratiune numai acele persoane care s-au pregatit pentru viata luand invatatura in serios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.dupa cum vezi pe la religie bantuiti numai voi inteligentii mai rar cate un credincios crestin, cum e Ema.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai iadule? ai dat fundita ezact cum as fi dat-o si eu.e suficient.e un raspuns bun. celelalte sant dooar barfe.

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu.

| Pufuletica98 a răspuns:

Ratiunea este rezervata cumai oamenilor incuiati care nu vor sa se uite dincolo de teoriile lor, ca ateii.(Nu am nimic cu ei, eu doar raspund la intrebare).

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Icredibil... Esti sigura ca ai 13 ani?

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Inferno):

13 ani si 9 luni de ce?

| Inferno explică (pentru Pufuletica98):

Cum de ce? Ai spus ca ratiunea apartine numai ateilor?