| Morphines a întrebat:

Crezi în Dumnezeu?
[DA] / [NU]

Dacă alegi [DA], atunci ești de acord că există și Satana?
[DA] / [NU]

Dacă nu crezi în Satana, atunci de ce ești convins să crezi în Dumnezeu?

>- În ce moment al vieții ai simțit ajutorul divin?
>- În ce moment al vieții ai simțit povara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă eu cred? Cred în Zeu, dar în Dumnezeu nu cred.
Normal că Satan există... voiam să fac o glumă despre diavolul ăla, dar mă abținhee hee. Ce-i drept, când stau lângă tine și e Diavolul în apropiere, mereu își bagă coada între noi.
Acum serios, Biserica ar trebui să mulțumească Satanei că există, altfel cine te-ar fi constrâns să crezi și să nu faci păcate în afară de lege? Deși Dumnezeu vrea să promoveze imoralitatea, a clacat și el uneori. Putem spune că Dumnezeu l-a creat pe Lucifer să ne constrângă pe noi, să ne dea saci de păcate de cărat pentru a deveni mai puternici. Și nu e un lucru rău.
Când am simțit ajutor divin? Când eram în școala cealaltă mă gândeam întruna la asta. Eram foarte credincioasă, umilă și... naivă. Credeam și executam totul fără să mă gândesc dacă e bine sau nu, știam că sfatul vine de la persoane (și divinități) apropiate, deci mă conformam. Știu că mă rugam mereu și mă simțeam bine, împlinită. Știu că eram în culmea fericirii când mă rugasem pentru mama să ia un examen, eram sigură că era doar meritul lui Dumnezeu, nu al ei că se pregătise... cum explici că există atei care au creat lucruri mari? Dumnezeu i-a ajutat și pe ei, nu?
Oare e meritul nostru sau al unei divinități? Greu de zis.
În ce moment al vieții am simțit povara? Când eram prea obosită să mă pot concentra, când mă gândeam că diavolul mă face să păcătuiesc și să fiu leneșă. Am avut o perioadă înainte să îmi fac cont aici când eram disperată și începusem să cred iar (unii oameni îl folosesc ca pe un refugiu), dar degeaba. Tot am revenit la vechiile credințe. De fapt, toată viața mea s-a ruinat de când nu mai cred. Dar pur și simplu, nu mă pot pocăi!
Sau cine știe... nu pot să zic că nu cred în Dumnezeu. Nu. Sunt deistă, nu teistă.

Acum aș fi curioasă, dacă nu e vreun secret, tu crezi în Dumnezeu? Dacă da, ce te face să crezi? Și când ai simțit intervenția diavolului, a lui Dumnezeu, sau absența?

68 răspunsuri:
| Epigonul a răspuns:

Am obosit de aceste teme, nu voi participa de aceasta data cu un raspuns valid, dar abia astept sa-mi incant ochii cu raspunsurile dragilor useri TPU! Presimt ca va fi un topic cu multe pagini si multe contraziceri...sau nu!

| L4500 a răspuns:

Da cred ca exista Dumnezeu, cred ca exista si Satana. Din momentul in care ti se intampla un accident si ai scapat teafareste clar ca cuiva acolo sus te pazeste. Povara o simti in anumite momente si situatii cand se intampla ceva rau sau faci ceva rau...etc

| Morphines explică (pentru Epigonul):

Pe bune? Am zis si eu ca am pus o intrebare atractiva cu [DA]/[NU] (sunt doar asa esthetic) laughing In fine, vom vedea. Amiiiiin

| mona a răspuns:

Cred in D-zeu, exista si satana[cine crezi ca ne indeamna sa facem lucruri rele?]am simtit si ajutor divin dar am simtit si povara

| Epigonul a răspuns (pentru Morphines):

Stai,nu ma intelege gresit,subiectul intrebarii era banal,dar modul cum ai formulat-o cu [DA]/[NU],variante de raspuns,chestii, socoteli, m-a atras intr-adevar, sa nu mai vorbim de spatiu dintre randuri si diacritice, absolut GENIAL!

| Morphines explică (pentru Epigonul):

Hai nu ma umfla laughing Inteleg totusi ca epigonul din tine crede in Dumnezeu?

| suffarstar a răspuns:

Da cred.Pentru ca nu merit un scuipat si El totusi a dat mai mult pentru mine.

| Epigonul a răspuns (pentru Morphines):

Este o intrebare mult prea mare pusa cu mult prea multa usurinta.Cand sunt intrebat asa ceva, zambesc si raspund "e discutabil". Oricum, am propria-mi lege, ma aflu undeva intre un crestin si un ateu.Pana la proba contrarie cand poate ma voi trezi la realitate, daca nu este deja asta realiteata in care traiesc, am decis sa fiu ignorant la acest subiect, chiar daca pe TPU ma mai bag in seama si mai arunc cateva randuri la plictiseala.Deci ca un raspuns decisiv la intrebarea ta, ar fi ca NU STIUlaughing! Noroc!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Ce sa faci si tu; ca baietii.Te vulturesti si mai scapi un part.

| Guildo a răspuns:

Eu cred doar in Rama, Buddha, Zeus, Jupiter, Ashur, Ra, Huitzilopochtli, Kukulkan si Kukulkan, de Dumnezeu si de Satan nu am auzit... fiecare cu zeii lui!

| Epigonul a răspuns (pentru Guildo):

Stiai ca numele de "Huitzilopochtli" inseamna de fapt "sufletul războinicului din paradis"?

| Guildo a răspuns (pentru Epigonul):

Stiu doar ca e zeul aztec al razboiului, soarelui si sacrificilor umane, nu este de ajuns?

| Morphines explică (pentru Epigonul):

Hai noroc si sanatate!winking

| Morphines explică (pentru Neagu_Fanica_1980):

Are you talking with me? laughing

| Epigonul a răspuns (pentru Guildo):

Practic,conform relatarilor prea maritului site wikipedia a fost simultan un zeu al războiului, un zeu soare, unul al bărbaților tineri, războinicilor, furtunilor și un ghid al călătoriilor. Oricum este de ajuns ce stiai, eu nici atat nu stiam, am dat doar copy paste de pe wikipedia, incercand sa ma dau rotund pe langa tinelaughing ma-ntelegi? Sigur ca ma intelegi.Noroc!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru Morphines):

I tupping you.

| Guildo a răspuns (pentru Epigonul):

Tu nu intelegi ce am vrut sa spun cu raspunsul meu, eram satul de tema asta si am vrut sa amuz putin lucrurile, dar noh trebuie sa apara si un observator ca si tine... ma rog.

| MarianWLF a răspuns:

Da cred, la fel si despre Satana cred ca exista, nu am simtit ajutor divin pana de curand, povara am simtit-o cu putin timp in urma cand era sa trec de partea diavolului dar am fost tras de pe acea cale.

| Papillon09 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu automat trebuie sa crezi si in existenta lui satan.
Eu cred in Dumnezeu si cred si in existenta lui Satan. Dumnezeu l-a creat pe satan, insa nu l-a creat diavol, ci inger de lumina, Lucifer, cel mai mare dintre ingeri, insa datorita mandriei a devenit diavol, s-a razvratit a vrut sa fie mai mare decat Dumnezeu si ......nu a fost prea bine pentru el. sad
In fiecare zi a vietii mele simt ajutorul divin, insa nici poverile nu ma ocolesc, traiesc intr-o lume in care existenta raului isi face simtita prezenta, insa Dumnezeu ma ajuta sa trec cu bine peste consecintele alegerilor noastre rele. happy
Tu crezi in existenta lui Dumnezeu si a lui Satan?

| Jackul336 a răspuns:

Eu zic ca exista o forta creatoare insa felul cum e descrisa e pur basm
gen cete ingeresti raiul poleit cu aur samd

daca e sa cauti acea forta o gasesti in tine si o utilizezi

o gasesti in inteligenta, in sentimente domenii evoluabile

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Crezi în Dumnezeu?

[DA] ==cred că există un Dumnezeu

Dacă alegi [DA], atunci ești de acord că există și Satana?

[NU]

Dacă nu crezi în Satana, atunci de ce ești convins să crezi în Dumnezeu?==nu văd legătura!

>- În ce moment al vieții ai simțit ajutorul divin?== în nici unul

>- În ce moment al vieții ai simțit povara?==în multe

| RAY a răspuns:

Nu vorba de a crede isi dau un exemplu
crezi in alba ca zapada ca ce, ca exista, ca a fost un personaj bun, ca a inviat din morti?
da cred ca fost un personaj bun
nu cred ca a existat nu sunt dovezi nici ca a inviat
la fel si cu iahve nu cred ca exista de ce lipsa dovezilor, nu exista nici o dovada ca exista vreun creator, satana etc
>- În ce moment al vieții ai simțit ajutorul divin?
niciodata
- În ce moment al vieții ai simțit povara?
nu e treaba ta

| Morphines explică (pentru RAY):

"Nu e treaba ta"? Puteai pur si simplu sa nu raspunzi...

| Morphines explică:

Tu ai probleme, sau ce? Nu inteleg aparitia ta aici?!

| RAY a răspuns (pentru Morphines):

ce isi pasa tie ce probleme am eu

| Morphines explică (pentru Papillon09):

Cred in ceva metafizic, eu unul fiindca pot sa gandesc fata de profesorii de religie carora oricat de multe lucruri le-ai spune, ei tot pe a lor o tin cu Dumnezeu... deci, nu exista o dovada concreta ca Dumnezeu exista. Daca ar exista, de ce sunt atatea si atatea catastrofe naturale, de ce mor atatia oameni si copii nevinovatii, de ce sunt atat de multi oameni saraci si bolnavi? Bineinteles ca profii de religie vor spune ca asa ii incearca Dumnezeu, ca au pacatuit ca nu stiu ce, ca ii va intari, dar de ce mafiotii sunt liberi si ucigasi de asemenea? Nu stiu daca exista Satana. CU atat mai mult el. Dar exista ceva in lumea asta care-si baga coada si creaza discordie si rau... happy

| Morphines explică (pentru RAY):

Pai nu-mi pasa, dar daca tot n-ai raspuns la acea intrebare, puteai sa n-o mai scrii...

| ania a răspuns:

Am fost agnostică câțiva ani și la propunerea cuiva L-am provocat pe Creator dacă există să mi se arate, să mă convingă.Am venit la El fără să pun nici un fel de condiții și gata să-i dăruiesc toată viața mea dacă îmi răspunde.Cel ce mi-a răspuns m-a convins că e Dumnezeul Bibliei, m-a ajutat să-mi văd toate păcatele și să mă pocăiesc de ele și a risipit negura necredinței din sufletul meu.

| Epigonul a răspuns (pentru Guildo):

Exact acelasi lucru am incercat si eu sa fac, tot din acelasi motiv, dar se pare ca nici tu nu m-ai inteles pe mine, se pare ca mai greu se subintelege o situatie amuzanta daca nu este prezent "laughing". Data viitoare cand voi incerca sa-mi mai exprim amuzamentul fata de un subiect voi pune si "laughing" pentru a nu produce neintelegeri.Big up!