| Inferno a întrebat:

Crima nu este crima daca este savarsita in numele divinitatii?

28 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Ce crima in folosul divinitatii? Sa obligi pe cineva sa treaca la credinta ta, daca nu il omori? Nu, nu as face asa ceva niciodata, si cred ca niciun alt crestin.E o foarte mare prostie.Imparatul ne invata sa ne iubim intre noi cum El ne iubeste pe noi.

Zi tu alt fel de crime in "folosul" Divinitatii.

| Inferno explică (pentru robby212):

Pai da, sa ne iubim asa cum El ne iubeste pe noi si cum i-a iubit si pe toti acei sodomisti.

| Mădă0611 a răspuns:

Din punct de vedere legal, e crima, din punct de vedere moral, nu.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Mădă0611):

Gresit, si din punct de vedere religios crima, exercitata pe o fiinta umana cel putin, este considerat ca fiind un pacat si deci blamata si ca fiind o actiune imorala.Ori nici macar cele 10 porunci Dumnezeiesti nu le cunosti?

| Mădă0611 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Pai daca dumnezeu cere sa omori, cum sa fie imoral? Crestinii au omorat cat au vrut pentru dumnezeu, mai nou exista legi, dar musulmanii inca fac ce vor, tot pentru divinitate, pentra ca, ghici ce? categoria asta nu se numeste crestinism.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Mădă0611):

„Pai daca dumnezeu cere sa omori, cum sa fie imoral?(...)"
Cand vreodata te intreb eu pe tine...prin intermediul cui ca parca acesta, d-zeu, nu avea glas pentru noi, muritorii de rand, sa-l putem auzi?
Iti spun eu, ca dupa parerea mea destul de sigur pe ea, singurii care au ucis si (inca) ucid in numele Divinitatii sunt teistii fanatici (credinta dusa la extrem si toate anomaliile specifice acestei mentalitati) si ar mai fi o categorie de oameni, acea categorie, ipocrita, care foloseste Numele Domnului drept scuza pentru cu totul si cu totul alte interese, precum resurse (pamant bogat), interese politice, de stat, inrobirea poporului in cauza etc.
Din egoismul si lacomia unor oameni bolnavi au murit pana acum milioane de oameni si inca mor.Cat despre musulmuna n-am sa ma precizez caci nu le cunosc nici Coranul nici stitul de viata, un singur lucru stiu si anume ca tarile Arabe sunt destul de periculoase insa n-am fost, si nici nu cred c-o sa mi se poata demonstra vreodata contrariul astfel incat sa nu mai fiu, niciodata de acord cu ideea ca acestia ar fi adevaratii teroristi in toata povestea asta cu ei si S.U.A.

| Mădă0611 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Ce conteaza ca dumnezeu nu exista? Oamenii cred ca exista si cred ca el le cere sa-i omoare pe necredinciosi, deci e foarte moral, asa cum, zic iar de musulmani, pentru ei e moral sa ai 4 neveste, unele minore.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Mădă0611):

Desigur, inrobirea maselor o realizam prin impunerea idei de frica.
„Daca NU esti cu mine (cu religia mea, in acest caz) atunci esti impotriva mea."
Dar, "sa-i omoare?"Poftim? Din cate imi amintesc eu religia noastra (cea mai numeroasa d.p.d.v. al celor ce o practica), cea ortodoxa, nu indeamna nicidecum la crima. Poate tu ti-au facut temele mai bine ca mine si atunci ai putea sa-mi arati si mie pasajul unde ne indeamna la violenta severa, cel putin.Eu stiam asa, ca daca dai peste o pers. necredincioasa vei face tot ce-ti sta in putinta (tortura e exclusa) sa incerci s-o `ajuti` sa se intoarca din nou cu fata spre Dumnezeu... eu asa stiu cel putin.
Cat despre musulmani (din nou) ce pot spune decat ca ti-ai gasit si tu subiect de discutie...o tara inrobita de violenta si religie, totusi eu nu condamn pe nimeni.

| Mădă0611 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Eu nu mi-am gasit subiect de discutie, tu mi-ai raspuns la raspuns. Era vorba de divinitate, deci orice zeu, orice religie.
In Romania, Grecia, Rusia, o fi ortodoxismul majoritar, in rest e cam inexistent.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma refeream strict la tara noastra, in Romanica.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine a zis? adu-l la mine in dinti

| dragos9234 a răspuns:

Crima este crima indiferent de "beneficiar''

| PorumbRodica1965 a răspuns:

NUMAI O MINTE BOLNAVA, poate face asa ceva,, in primul rand, nu cunoaste< Numele Divinitatii creatoare>, apoi crima, ramane crima, dar Dumnezeu azi nu porunceste nimanui sa ucida, ba din potriva El spune c-a sa ne fie noua oamenilor pe inteles ca NU VREA MOARTEA pacatosului ci intoarcerea lui la El.

| reihiuke a răspuns:

Ba da. Dar nu are nicio relevanta. Tine de constiinta omului. Daca analizezi obiectiv, o tara nu exista. Este doar un teritoriu marcat pe o harta. Ceea ce ne uneste ca romani; faptul ca vorbim aceeasi limba, avem niste sarbatori si avem un steag... practic nu exista. In interiorul unei tari sunt oameni prosti, oameni destepti, oameni handicapati, etc. Asa cum sunt si in alte tari. Deci, nu e nimic obiectiv care sa ne diferentieze de ceilalati oameni, decat niste CONVENTII. Cand pleci la razboi ca te simti tu mai cu bulan ca esti roman si omori pe altii, e acelasi lucru ca si cand ai pleca la razboi in numele divinitatii sau ai omori un ungur pentru simplul fapt ca el e ungur.

Acum, din punct de vedere al nivelului de constiinta, un om care pleaca la razboi sau omoara pentru religie, e la acelasi nivel cu altul care omoara pentru tara. Deci, nu-i nicio diferenta intre unul care zice ca trebuie sa plecam la razboi pentru ca suntem romani, dar a omori in numele divinitatii e o prostie. si unul care spune ca nu conteaza tara, eu lupt pentru credinta happy Sunt 2 chestii, in esenta aceleasi, dar la poli diferiti. Deci, daca-ti inchipui ca o sa scada razboaiele si crimele daca dispare religia, te inseli, pentru ca astea sunt doar justificari ca sa isi manifeste nivelul constiintei. Daca dispare religia, or sa gaseasca altele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru reihiuke):

App de constiinta. Spoiler: a se observa cum il musta constiinta doar cand omoara pe cineva care nu e pe lista. http://www.cinemagia.ro/filme/frailty-minte-diabolica-3693/

Nationalistii nu fac pe sfintii, cum fac tesitii care omoara "pacatosi", ca de aia ii omoara, ca nu sunt "sfinti" ca ei.

| reihiuke a răspuns (pentru Mădă0611):

Nationalistii nu fac pe sfintii, cum fac tesitii care omoara "pacatosi", ca de aia ii omoara, ca nu sunt "sfinti" ca ei.

O, ba chiar la fel se intampla. Numai ca nu se numesc sfinti. E ca si cum ai zice "Eu nu te omor pentru ca eu sunt sfant si tu nu esti, eu te omor pentru ca eu sunt nationalist si tu nu esti la fel ca mine. Ba chiar imi esti inferior, deci dispari happy Dar nu e tot una. Eu nu te omor ca sunt sfant, ce nu intelegi? rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor"

| Mădă0611 a răspuns (pentru reihiuke):

Mda... foarte logic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand savarsesti o crima in numele divinitatii nu poti sa spui ca ucizi. E cam exact acelasi lucru ca si la avort. Nu te duci la doctor sa spui ca vrei sa-ti omori copilul, spui ca vrei sa avortezi. In conceptia crestinilor de acum cateva sute de ani, crima savarsita in numele divinitatii nu era crima. Mai degraba era o eliberare a necredinciosului, sau nu stiu, nu-mi vine in minte alt ''sinonim''.

Imi place foarte mult definitia pe care a dat-o Dostoievski:
''Crima este protestul individului împotriva unei proaste orânduiri sociale''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ucizi.este o porunca.din decalog.iar pentru neamuri a fost scrisa in inima lor.asta face diferenta intre cei ce au ucis si neaga, fiindca nu le face cinste si nici nu vor sa creada, in timp ce neamurile au primit jertfa de bunavoie a mantuitorului, dupa cum bine spunea dansul; mai fericit cel ce NU a vazut dar a crezut.asta nu ne face pe noi mai sfinti, care facem zilnic ce au facut ei cand au ucis pe cruce. lovit, jignit, injurat blasfemiat, scuipat ..etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Pai,du-te in tarile musulmane,spune ceva de Mohamed,si ai sa simti un cutit in gat, eh ba?
Nimeni n-are voie sa ii ia viata cuiva necontand contextul, daca te referi la Biblie, atunci erau alte vremuri, in care Israelul chiar avea nevoie de lupte ( cerceteaza ). parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| OhGodWhy a răspuns:

Nu suport sa aud prostii din astea cica uci in numele Lui Dumnezeu
. Oamenii pot fi asa usor influentati
Credet ca Dumnezeu ar vrea sa ucideti pentru El
Nu cei care au zis asa ceva au ucis numai pentru propriile interese!

| Calininio a răspuns:

Ba bineinteles ca este.

| traiescdeciexist a răspuns:

Nu conteaza ca aceasta a fost savarsita in numele ''divinitati'' tot crima se numeste.

| olgun a răspuns:

Crima este crima.Dar sunt absolviti aceia care omoara fara intentie, ori in nevoia de a se apara, si situatii similare. Dumnezeu porunceste sa nu ucizi, dar daca se intampla, ''criminalul''este judecat dupa intentie, si situatie. Unul care ucide un suflet nevinovat cu intentie, trebuie pedepsit cu moartea. Daca se aplica aceasta Lege din Tora, si Coran, nu mai existau criminali in serie ..nu mai ramanea nici un bolnav care sa mai arda oameni de stiinta pe rug pentru erezie. Dumnezeu nu porunceste nedreptatea.Credinta nu trebuie impusa, Dumnezeu nu porunceste asa ceva, El spune :'' Silirea la necredinta este cu neputinta '', dar au stalcit Cartea, Cartile ..au permis ce este rau spunand ca este bine, si au interzis ce este rau numindu-l bine. Asta au facut ''sfintii'' care se imbatau si se imbata si care mananca ei bucate necurate, cu toate astea asi zic ca sunt sfinti (Isaia 65)

| olgun a răspuns (pentru olgun):

Un alt ''sfant '' mare imparat roman si-a ucis atat sotia cat si copilul, cu toate astea ignorantii il sarbatoresc si-l numesc sfant.ei sunt la fel, cine se aseamana se aduna. Daca ar avea ei putere ar da foc omenerii pentru erezie, ar ramane numai ei, intre ei fara de altii, si atunci s-ar rapune unii pe altii caci sunt in stare, asa cum s-au si rapus, si s-au impartit in zeci de secte, si zeci de Biserici, si fiecare secta, Biserica si-a facut Biblia sa, ce mai sfintenie, ce mai credinta, si ce mai slujitori ..si mai zic ei ca il urmeaza pe Christos, nici pe departe.Ei nu au auzit ca schisma este mai rea decat crima, cine sa le spuna, Dracu care a vrut sa-i dezbine, si sa-i indeparteze de la Dumnezeu ca dupa aceea sa-i conduca in actele lor criminale? nicidecum.Dar le-au vorbit profetii, invatatii, oamenii de stiinta(care erau profetii zilelor noastre), ei ce au facut? au fost ignoranti si necredinciosi, I-au invinuit de minciuna, erezie si altele, pe unii I-au rapus pe altii I-au batjocorit.Dar au noroc ca printer ei sunt unii care se roaga atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte, si postesc, pentru acea mana de oameni ai mai tine Dumnezeu.dar daca vor continua in aceeasi stare, nu are cine sa-i mai scape de al negru si cu coarne happy

| Vale111 a răspuns:

Bineinteles,poti faci absolut orice porcarie pe fata pamantului sa violezi, sa furi, sa omori absolut ce vrei si daca cu cateva minute inainte sa mori te rogi si spovedesti in fata bunului domn toate ti se iarta i o sa ajungi in rai!---ca asa e facuta religie pentru oameni care nu gandesc prea mult...