| koji567 a întrebat:

Cu ce ora credeti ca ar trebui inlocuita ora de religie? (exemplu: Astronomie). Argumentati

23 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu spun ca ar trebui inlocuita cu o ora in care pe copilasi ii invata istoria pe care evident ca nu o stiu, ci spun ca religia ar trebui inlocuita cu Religie.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Cu Istoria Religiilor. Astronomia cred c-ar putea fi studiata in cadrul orelor de geografie.

| Lawliet14 a răspuns:

Cu capul vostru cel sec! Ar trebui incluse in scoala si materii gen gastronomie, gradinarit si alte treburi casnice pentru viitori barbati si femei. Sunt prea multe ore de altele poate. Sau trebuie regandit orarul oricum. Religia trebuie mentinuta, asa cum e ea, cu taine si traditii. Ma refer la cea ortodoxa, la fel si religia celorlalti. Nealterata. Nicio istorie a religiilor pentru ca atunci mai ramane doar istorie. Daca ar fi dupa mine, religia ar fi obligatorie. Trebuie sa ne gandim bine cat de importanta este si ce rol anume joaca in viata noastra. Intr-o tara majoritar crestina, religia ar trebui sa ramana. Nu ne pot comanda ocultistii si ateii. Ceva nu e in regula, ganditi-va si voi putin. Si de unde atat de multa putere atribuita unor grupuri minoritare? Sau cel putin grupului "folosit", cel ateist? Nu o fi oare vorba de o agenda? Agenda unor oameni fara Dumnezeu?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu educatie moral civica si cu agricultura.

| koji567 explică (pentru PorumbRodica1965):

Agricultura si educatia civica nu sunt deja discipline de studiu? laughing

| Jardelin a răspuns (pentru koji567):

Pai daca o cheama Porumb normal ca a propus agricultura!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru koji567):

Agricultura nu. Dar pe aceste ar trebui pus accent in scoli. Iar in familie pe educatia spirituala, caci acolo se preda. (asa ar trebui, insaa-,, pauza este prezenta pentru multi )Fara Dumnezeu viata omului e nimic. Nu are sens.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sa mori tu ca nu are sens? Eee ia uite ca eu nu cred si sa vezi ce sens am!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sahul deoarece imbunatateste concentrarea si dezvolta gandirea logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi utila o introducere in mecanica cuantica in locul orei de religie.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Educatie civica, filosofie, psihologie. deoarece materiile astea pot forma logica si moralitatea... nu mai este nevoie sa fie inlocuita religia. ci doar scoasa.

| Duhovnicul a răspuns:

Orele de religie vor fi inlocuite cu ore de astrologie si ezoterism happy

| Lucică1998 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui înlocuită materia, ci programa si modul de desfășurare a orelor. De exemplu nu ar trebui sa se vorbească atât de mult despre lucruri care nu-si au fundamentul in Biblie, gen moaștele si alte minuni de-astea, ci ar fi mai indicat sa li se explice elevilor in ce consta de fapt crestinismul (nu ortodoxismul), pentru ca ei știu doar ce le zice preotul la biserica sa facă dar nu știu de ce trebuie sa facă acel lucru. De asemenea cred ca ar trebui abordate unele teme de natura mai actuala si explicate prin intermediul Bibliei, gen fumat, filme si alte lucruri care nu sunt prezentate in mod direc in Biblie. Un alt lucru important ar fi implicarea elevilor in discuții, fiecare sa își spună părerea si in final sa se ajungă la anumite concluzii, pentru ca altfel înțelegi ce ai de făcut, atunci când descoperi acel lucru singur. Totuși cel mai important lucru ar fi ca elevii sa trebuiască sa citească Biblia pentru a sti si ei câte ceva despre religia lor, pentru ca, de exemplu, in clasa mea, din 30 de elevi, numai eu si unul din ei care e ateu am citit Biblia.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Lucică1998):

Bravo! este bun raspunsul tau, pentru cine are o judecata sanatoasa. Ar fi potrivit ca la orele de relicie sa se citeascabiblia si sa se studieze aprofundat, (Iosua 1:8; 2Timotei 3:16, 17) Dar cu cine sa faca copii lucrul acesta. Cu cei ce nu vor sa promoveze adevarulscris in Biblie? Nu se poate.

| Calvin199s5 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui inlocuita cu ora de Religie, poate ne-am mai trezi..ar fi timpul.
Si daca vreti o luam si logic.
Exista bine, deci exista Dumnezeu.
Exista rau, deci exista Diavol.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Calvin199s5):

Referitor la faptul ca "ai luat-o logic"... una e sa tragi cu arcul la tinta si sa nimeresti departe de centru si alta e sa nimeresti in centru. ce ai aplicat tu acolo e o logica foarte firava.
apropos de bine si dumnezeu... dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Calvin199s5):

Pe logica aia firava pot spune si eu:
exista bine deci exista care recompenseaza mos craciun.
exista rau deci exista Grinch cel care "a furat craciunul".

| Calvin199s5 a răspuns:

Nu totul e logic, omule de stiinta. Daca tot vrei sa-mi explici logic cum Dumnezeu nu exista atunci zi-mi si mie cum se formeaza fulgerul, sau cum apare, sa vezi ca nu sa descoperit.Asa si cu Dumnezeu exista, dar nu e logic cum si fulgerul exista, dar nici el nu e logic si totusi exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Calvin199s5 a răspuns:

Remus,fulgerul nu sa descoperit stiintific din ce apare sau cum este creat, mai intai cauta, apoi vorbeste.

Răspuns utilizator avertizat