| Jay1 a întrebat:

Cum ar trebui să se raporteze un creștin la sentimentele de vinovăție, în ceea ce privește păcatele din trecut?

1 răspuns:
| T0Teu a răspuns:

Parerea mea este ca orice pacat, oricat de mic ar fi el, trebuie sa iti aduca vinovatie, sa realizezi ca ai gresit inaintea lui Dumnezeu si sa iti para rau. Dupa ce ti ai cerut iertare sincer de la Dumnezeu, te opresti din a mai face acel pacat si simti ca ai fost iertat nu ar trebui sa te mai simti vinovat pentru acel pacat ptc a fost iertat, e ca si sters. Dumnezeu trece cu vederea acel pacat deoarece a fost iertat prin sangele Domnului Isus, deci si tu ar trebui sa il treci cu vederea, dar sa nu il mai repeti. Asta e parerea mea.