| NoShit a întrebat:

Cum arată din perspectiva voastră un credincios autentic?

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Un crestin autentic este un om nascut din nou, care si-a innoit mintea cu Cuvantul lui Dumnezeu si care traieste in fiecare zi dupa principiile lui Dumnezeu.Pentru el a gresi este un accident nu un mod de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns (pentru the2k):

Era un citat. numai tin minte de cine era scris:
Daca stii tot ce trebuie stiut si te consideri atotstiutor; de ce il mai intrebi pe Dumnezeu? De ce mai ai nevoie de El?

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns (pentru the2k):

Nici un om nu detine Adevarul Adevarat.
A te insela sau a nu te insela in privinta a ceea ce crezi este doar o idee de perspectiva.
O privesti din perspectiva ta si altii se uita ciudat la ea.
Pentru ca Adevarul tau este fals pentru altii si Adevarat pentru tine.

| EmaS a răspuns (pentru the2k):

Pentru ca daca traiesc dupa principiile lui Dumnezeu, Creatorul meu, beneficiez de binecuvantarile care vin de la Dumnezeu.,, Când urmez învăţăturile Tale, mă bucur de parc-aş avea toate comorile.''

| FucktheSystem a răspuns:

Ema.și asta e chiar spusă fără pic de ironie sau ceva.

| shadovv a răspuns:

Homo religiosul.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Cum arata un credincios autentic? Un crestin pur-sange, care doreste doar sa ajute si sa preaslaveasca d-zeul cretin? Asa ca MINE!

| Elvina a răspuns:

Merge la biserica, se roaga, nu injura, tine posturile, se impartaseste si se spovedeste, respira iubire, traieste pentru iubire si ofera doar iubire. Bafta!

| NoShit explică (pentru Elvina):

Adică nu există.

| Elvina a răspuns (pentru NoShit):

Ba da. Sunt multi asa. Ii gasesti la biserica, in pelerinaje, in manastiri.

| doctorandus a răspuns (pentru Elvina):

La protestanti si neoprotestanti nu exista spovedanie si nici zile in care e musai sa tii post.

| Elvina a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu asta.

| Alikke a răspuns:

Adica unul adevarat?
Din perspectiva mea un crestin adevarat ar trebui sa fie asa:

*Sa ii respecte pe semenii lui. Fie ei Atei, Pocaiti, Satanisti etc.

*Sa incerce sa inteleaga biblia din perspectiva adevarata si nu cea data de biserica.

*Cand tin post, sa tina post si cu gandul, si cu fapta, si cu vorba. Caci este inutil sa tii post cu trupul daca cu gandul, fapta si vorba nu tii post.

*Sa fie bland, intelegator, iubitor, timid si totusi misterior.

*Sa inteleaga ca Credinta nu tine numai de cititul rugaciunilor si de mers la Biserica. Ci este ceva mult mai profund. Si inseamna de asemenea apreciera Univerului, Naturii, Animalelor si a tot ceea ce ne inconjoara.

*In loc de ura sa simta indiferenta si totusi intelegere fata de oamenii ce incearca sa il faca sa urasca.

*Sa inteleaga ca Dumnezeu nu vrea sa le fie Stapan, ci prieten.

*Sa fie ordonati in vorba si in mers.

*Atunci cand iti vorbesc, sa iti vorbeasca cu un inteles mai profund decat cel lumesc.

*Sa fie niste oameni simpli ci totusi complexi.

*Sa nu fie fanatici. Precum Pocaitii.

*Sa nu incerce sa te converteasca la religia lor. Ci sa iti explice ce este de fapt religia lor.

*Sa inteleaga ca Iisus nu este Dumnezeu, ci Zeu pe Pamant si Om in Cer.

*Sa inteleaga ca orice creatura, oricat de fioroasa sau deformata ar parea, acea creatura apartine tot Creatorului. Si trebuie respectata.

*Sa inteleaga ca stiinta este religie si religia este stiinta.

*Sa ia tot ce este mai bun din tehnologie si sa o priveasca ca pe ceva pozitiv. Sa inteleaga ca Natura si tehnologia trebuie sa exista in deplina armonie precum stiinta cu religia.

*Sa inteleaga ca Dumnezeu este energie si energia este pretutindeni. Pana si intr-o furnica.

*Sa fie echilibrat pe toate planurile.

*Sa fie un om care mediteaza mult.

*Sa fie un singuratic si totusi un sociabil.

*Sa stea departe de orice rau lumesc.

*Sa inteleaga ca este o diferenta intre Zei, Demoni si Creaturi Mitologice si sa nu le mai puna pe toate in aceiasi oala.

*Sa gandeasca profund.

*Sa inteleaga ca credinta este speranta si speranta este credinta.

*Sa inteleaga ca Adevarul sau nu este unic pentru toti. Si oamenii pot avea Adevaruri diferite. Adevarul uman nu este perfect. Sa inteleaga ca fiecare om vede Adevarul in propriul sa fel si sa accepte asta.

*Sa inteleaga ca nu exista muzica Satanista, ci doar muzica ce poate elimina energie pozitiva sau negativa.

*Sa isi aminteasca ca Dumnezeu a zis: Omul nu are dreptul sa judece pe om. Lasa-ti asta in treaba Mea. Sa inteleaga ca nu are dreptul sa judece pe nimeni...

*Sa inteleaga ca religia nu conteaza. Ci credinta si tot ceea ce ti-am zis mai sus. Caci religia este inutila fara credinta. Deci religia nu valoreaza nimica, ci credinta.

*Sa inteleaga ca raul facut de mai marii Bisericii este raul facut de cei ce nu sunt ai Credintei chiar daca cu numele par a fi.

*Sa fie la fel de buni, de iubitori si de intelegatori in orice vreme, oricat de grea ar fi aceasta.

*Sa isi pastreze credinta adanc inchisa in sufletul sau.

Acuma stai si gandeste-te. Daca oamenii ar gandii toti asa. Ar fi pace.

"Dupa cum aurul cel galben se cunoaste in foc, tot asa credinta trebuie vazuta in vremuri grele." - Publius Ovidius Naso

Am intalnit oameni din astia, rar, dar am inatalnit.

| NoShit explică (pentru Alikke):

Sunt interesante unele chestii spuse de tine, dar în mare parte mi se par exagerate. Parcă ai descrie perfecţiunea. Şi nu cred că există oameni de ăştia. Cu siguranţă au ceva de ascuns, chiar dacă afişează partea asta de care zici tu.

| Alikke a răspuns (pentru NoShit):

Tocmai asta am vrut sa scot in evidenta.
Oamenii trebuie sa tinda spre perfectiune.
De aia suntem oameni si nu animale.

Răspuns utilizator avertizat
| NoShit explică (pentru Alikke):

Pe tema perfecţiunii putem discuta până ne învârtim în cerc. Fiecare persoană o priveşte diferit, cu toate că nu există.

| Alikke a răspuns (pentru NoShit):

Nu exista la om. Adevarat.
Dar macar omul poate sa tinda spre perfectiune.
Si cand incearca sa faca asta devine perfect pentru cei din jur. happy
Si poate devine asa cum am descris mai sus ca ar trebui sa fie un Crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un credincios crestin autentic? traieste simplu, si in anonimat.este smerit, slujitor celorlalti, vorbeste putin si spune doar ceia ce trebuie.este intelept in cuvant si cautat de toti, pentru ajutor cu vorba si cu fapta.degraba iertator celor ce-l jignesc, cearta cu blandete rautatea si nu judeca pe nimeni.viata lui este un exemplu pentru ceilalti, si faptele lui stralucesc in comparatie cu a oamenilor rai si egoisti.este ca un izvor de unde vin multi sa se adape,si sa-si gaseasca pacea. sfinteste locul unde seafla,orice o fi,sat, comunitate, puscarie, spital, ca un fiu al luminii ce se gaseste. dacaam intalnit asa ceva? vreodata? da. unul singur.ortodox.si in literatura mai multi.dar nu chiar perfecti.pe Iisus Hristos inca nimeni nu l-a intrecut in sfintenie, dragoste, mila si jertfa pentru ceilalti.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte frumos! Mi-au placut tare mult rindurile tale!

| AlexeHellsing a răspuns:

Cel care nu-i ateu.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Dar acum serios, cel ce iubește cel mai mult pe Domnul, iar pe aproapele său ca pe el însuși. Mai pe scurt să aibă dragoste, că-i mama tuturor Virtuților.

| NoShit explică (pentru AlexeHellsing):

O spui de parcă ateii ar trebui omorâţi cu pietre.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru NoShit):

Da, în legătură cu videoclipul... nu știu engleza. Dacă vrei să mi-l traduci...da nu acum, mâine că acum sunt obosit, e bine așa.

| NoShit explică (pentru AlexeHellsing):

Nu contează. Era un feedback la răspunsul tău.

| Pufuletica98 a răspuns:

Ca Ema5!

Răspuns utilizator avertizat
| Ioanh a răspuns:

Eu cred ca noi intelegem crestinismul-ortodoxia- la suprafata; Biserica fara Dumnezeu ar fi o afacere; pentru noi, Iisus Hristos este Logosul lui Dumnezeu Intrupat- Revelatia maxima a Dumnezeirii; sistemul de idei si dogme daca stai sa-l analizezi este foarte complex, nu e simplu ca popa da cu cadelinta de 3 ori si canta Doamne miluieste si ia 100 lei...

| abcgame a răspuns:

Pai cu siguranta are un cap si 2 maini...

| NoShit explică (pentru abcgame):

Bine de ştiut.