| CIVIC1 a întrebat:

Cum argumentați realitatea sau irealitatea urmatorului scenariu bazat pe următoarele afirmatii:

Trăim pe un,, pietroi" care se invarte prin Univers in jurul Soarelui si in jurul axei sale.

Pământul nostru se deplasează pe o traiectorie rectilinie in jurul Soarelui si in acelasi timp, simultan, efectuează o mișcare de rotație in jurul propriei sale axe, asemenea unui titirez.

Un titirez care se roteste in jurul axei sale se menține în echilibru, atat timp cat centrul sau de greutate este centrat si nu apar forte de greutate care sa-i modifice pozitia centrului sau de greutate, in caz contrar titirezul se va destabiliza.

Pământul are o mișcare lină de rotație in jurul axei sale cu condiția ca greutatea sa sa fie distribuită uniform, asa cum a fost de la început.

In timp au apărut cel putin doua probleme:
- greutatea ghetarilor de la poli se muta in oceane, ca urmare a efectului de sera si a topirii masive a ghetarilor
- constructia clădirilor gigantice din marile metropole, alaturi de crearea de baraje de acumulare la mica distanta, necesare spravietuirii metropolelor, adaugă greutate suplimentara acolo unde in urma cu doar 100-150 de ani existau puține clădiri și acelea din lut si paie.

In aceste conditii aceste modificari in distributia initiala a greutatii pamantului pot crea un scenariu apocaliptic real prin destabilizarea mișcării de rotație a Pământului in jurul axei sale si devierea sa de la orbita?

Putem face legătura dintre un asemenea scenariu si ceea ce spune Biblia in:

2Petru 3 10-15:
,,În ziua aceea cerurile vor trece cu trăsnet, trupurile cerești se vor topi de mare caldura si pământul, cu tot ce este pe el, va arde"

Matei 24-29
,,Îndată după acele zile de necaz, soarele se va întuneca, luna nu-si va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer si puterile cerurilor vor fi clatinate"

Multumesc celor ce vor avea răbdarea sa citească până la capăt și să argumenteze prin răspunsuri realitatea sau irealitatea acestui scenariu.

1 răspuns:
| Yaesmin a răspuns:

E o figură de stil.