| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Cum credeti ca arată Dumnezeu? Are maini si picioare si chip? Sau e format din aburi sau cum credeti voi ca arata Dumnezeu in caz ca exista? Il vom vedea vreodata?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vechea intrebare cum arata Dumnezeu, cel mai simplu raspuns este ca nimeni nu L-a vazut.
Dumnezeu este Duh sfant, ingerii sunt intr-un fel ca el adica imateriali, un spirit daca vrei, in rest nu stim altceva decat spune Biblia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Povestea zice ca e un batranel cu barba care locuieste pe un nor.
Realitatea si logica bunului simt zice ca nu conteaza cum arata ca oricum nu exista.

Dar stai, mai exista o logica, cea a babotnicilor care vor aparea acus, unii au aparut ceva, care habar nu au ce sa raspunda dar vor veni mereu cu "Citeste biblia, vai de sufletul tau daca nu o intelegi, esti pierdut daca nu citesti biblia, acolo e adevarul absolut"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citeștecartea Exodul din Biblie. Acolo este o discuție între Dumnezeu și Moise care se termină cu - Eu sunt Cel ce sunt-. Dacă înțelegi ce scrie acolo, ai răspunsul.

| Celcestietot a răspuns:

Avand in vedere ca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa, noi avem forma fizica ca El. In Ziua Judecatii il vom vedea pe Dumnezeu, uite :

,, 11. Şi am văzut, iar, un tron mare alb şi pe Cel ce şedea pe el, iar dinaintea feţei Lui pământul şi cerul au fugit şi loc nu s-a mai găsit pentru ele.
12. Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor.''

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dumnezeu este infinit nu il poti încadra (limita) într-o formă. Chipul și asemănarea de care vorbesti tu nu se referă la forma fizica. Chipul reprezintă voința, rațiunea, sentimentul omului etc. Asemănarea a fost pierdută de Adam prin cădere, iar posibilitatea asemănării a fost restaurată prin jertfa de pe Cruce. Asemănarea cu Dumnezeu in sfințenie.
Exista o adevarata teologie despre "chip" și "asemanare".
Versetele despre care amintești tu, reprezintă o viziune, nu trebuie interpretate literar.
Ce stim....este ca Dumnezeu este Iubire (Ioan 1, 1), este forța supremă și absolută. Dar totusi nu o forță impersonală, ci o forță întreita in Persoane.

| Celcestietot a răspuns (pentru BlackLight1987):

Oricum, tot pe acolo vine asemănarea, măcar ca și forma aș spune.

| 1231242 a răspuns:

Frate, ai o criză existențială?! Ai grijă că ăștia de pe TPU sunt ca ulii după dramă și circ, mai ales anumite personaje, să le zicem așa...