| anonim_4396 a întrebat:

Cum crezi ca a fost Egiptul si poporul sau acum mii de ani? Il cautau ei pe Dumnezeu la fel cum cautam si noi in prezent? Despre credinta lor ce stiti? Nu e obligatoriu sa-mi spuneti din carti sau documentare. Vreau parerea voastra personala

5 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Religia e un lucru inventat de oameni pentru a-si explica diferite lucruri.Nu exista nici un Dumnezeu, sau Zeus, sau Odin sau mai stiu eu ce.

| Mikhtarian a răspuns:

Si cu bune si cu rele.
Cred ca da, il cautau la fel de mult.

| Delmoniko a răspuns:

Egiptenii nu cautau zeii. In lumea antica, zeii erau ceva "dat". Cunostintele limitate nu le permiteau sa infirme existenta zeilor. Egiptenii aveau foarte multi zei, in general reprezentati antropomorf (probabil o reminiscenta a Vechilor Regate). Zeii erau simboluri ale florei si faunei, ale vechilor traditii, ale faraonilor. Trebuie sa intelegi ca egiptenii intelegeau cu totul altfel lumea. Daca ar fi sa comparam cu alte sisteme religioase, am putea spune ca aveau o viziune unica asupra lumii, deosebita, poetica chiar. Pana si rasaritul soarelui era privit ca o batalie a intunericului impotriva luminii.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiCosmin2 a răspuns:

Pai ei se inchinau lui Faraon(care era om) si se pretindea a fi zeu si alti zei care Faraon pretindea ca sunt fratii lui.Religia este pagana si moarta de mult la fel si satanismul si prostiile alea.Chiar daca mai sunt unele inventii FALSE e treaba lor.