| CοnstruimCatedrala a întrebat:

Cum ne putem proteja credinta de vorbele cele rele ale ateilor?
Cum putem sa ramanem siguri si increzatori in puterea DOMNULUI in ciuda minciunilor care se spun?

37 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Daca vrei sa nu te afecteze minciunile din biblie, n-o citi. Cei care o predica sunt antrenati s-o interpreteze in conformitate cu anumite interese, deci lasa-ti sufletul in vorbele lor. smug Doamne ajuta! Numa bine, rau la nime!

| Mădă0611 a răspuns:

:O
Nu.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Esti crestina? Cati ani ai?
Eu am 15. Vrei sa fim prieteni?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Botezata, cu plata la biserica la zi. 28. N-am timp de prietenii pe net. broken heart

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Ai prieten sau ceva?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Forevăr ălon broken heart

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

De ce? happy

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Vezi ca ti-am trimis cerere de prietenie ca sa putem vorbi despre DUMNEZEU si cat de important e pentru mântuirea si fericirea ta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Ca e mai fain asa.

Bine ca mi-ai zis de ce, sa nu iti dau accept. laughing M-am saturat de discutii de genul.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Te roog. sad
Cu mine nu ai vorbit niciodata. sad
Te roog. Imi dia accept?

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

De ce esti asa rea?
sad

| Mădă0611 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

laughing chiar mi-ai trimis cerere. Nup. Oricum, doar zilele astea o sa mai misun multicel pe net, chiar n-am chef cand intru sa gasesc cine stie ce mesaje. Fa-ti prieteni de varsta ta.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Vrei sa fi prietena mea? Te roooooog multtttt. :_(

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

; _; Nu vreau decat sa vorbim putin. Te roog.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Promit ca nu iti dau mesaje lungi sau ceva de genul. Doar vreau sa vorbim. Te rooog. Te rog. Te rooog. Te roog mult de tot.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Vad ca se intinde gluma, n-am chef. Esti troll. Ma jucam. laughing

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Esti rea. Daca nu imi dai accept ma sinucid. O sa ma ai pe constiinta rautacioaso.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Vorbesc serios ca ma sinucid.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

O sa faca dracii gratar din tine, si tot n-o sa mori, gen https://www.youtube.com/watch?v=Wbyc1EAEbDQ&t=5m20s O sa te cioparteasca si gratareasca pentru totdeauna.
Nasol...

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

Daca vrei poti sa ma blochezi daca nu iti convine ceva. Te rog mult.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru Mădă0611):

De unde esti?

| sublime89 a răspuns:

Asa cum ati facut voi crestinii mereu, adica ignorand realitatea. Va astupati urechile, sau va anulati ratiunea, daca ati avut asa ceva vreodata.

| Alcyon a răspuns:

Ateii nu spun minciuni, vad doar lucrurile dintr-un anumit unghi, prin prisma cartilor citite/educatiei primite etc. Cum nu prea stie nimeni de ce suntem pe-acest Pamant, ne dam si noi cu parerea. Unul zice ca-i alba, altul ca-i neagra, altul ca-i albastra.

| MskDesign a răspuns:

Constuieste in continuare acea catedralarolling on the floor
De ce crezi ca un ateu ar spune vorbe rele despre o credinta?!
Surpriza! Sunt un ateu casatorit cu o femeie ortodoxa practicanta.Chiar eu o duc cu masina la biserica.Ea are principiile ei asupra a crede sau a nu crede si eu pe ale mele.Chiar crezi ca eu m-as stradui sa-i spun nevestei "vorbe rele"? Gresit!
Cu aceasta ocazie va salut pe toti si va spun bine v-am regasit.

| suffarstar a răspuns:

Cu bota, dat la ghioase

| EneCristian a răspuns:

Minciuni? amice eu iti zic doar adevarul si crudul adevar daca nu vrei sa crezi e treaba ta cat despre minciuni verifica biserica in care crezi tu si ca si crestin vreau sa aud explicatia ta divina despre totul ce s-a intamplat inainte de crestininsm( inclusiv eria dinozaurilor ca nu zice in biblie).

| EneCristian a răspuns:

Deci am dreptate? Tiam mai spus cand tu sau religia o sa imi explice mie tot ce exista atunci cred pana atunci ce diavol vorbesti? e doar imaginatia ta amice. Oricum fiindca esti asa de credincios ai respectul meu nu o sa te mai sacai in comentari daca asta vrei.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru EneCristian):

Ce e de explicat? Dumnezeu a facut tot.

| EneCristian a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

AHA? si creaturile alea? cine le-a facut si palea? ca el nu zice nimic si religia nu zice asta ea baga alte texte.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru EneCristian):

Toate creaturile rele sunt de la satan. Dumnezeu a facut ce e bun si iubitor.

| IvanMihai a răspuns:

@CοnstruimCatedrala:
Ai o obsesie cu faptul ca ceilalti ar mintii!
Si de unde stii tu ca "Dumnezeu a facut tot."? Te contrazici deja spunand ca "Toate creaturile rele sunt de la satan."!

| CοnstruimCatedrala explică (pentru IvanMihai):

Ateu rau. Dumnezeu a facut tot ce e bun si iubitor nu animale rele.

| IvanMihai a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Nu sunt ateu! Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, deci poti sa spui ca sunt in categoria indecisilor!
De ce zici ca sunt rau?

| CοnstruimCatedrala explică (pentru IvanMihai):

Am crezut ca esti ateu scuze.
De ce esti indecis?

| EneCristian a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

De cand ateu e rau? eu nu cred in nicio religie practic nu exista nici diavol si nici dumnezeu si de ce e indecis? pe bune tu nu vezi ce in jur biserica ne minte si tot noi sa o credem ne rugam la ce? Nimic nu se intampla asa ca.

| IvanMihai a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Mai demult pe acest forum mi s-a spus ca sunt credincios!
Stiu ca avem suflet si stiu ca supranaturalul este posibil! (Nu m-ar putea convinge cineva sa-mi schimb opinia despre acestea).
Acum cu privire la divinitate cum a intervenit Dumnezeu in viata ta? ( daca a intervenit)
Si mai important cum ti-ai petrece viata daca nu ar exista Dumnezeu? Ar avea vreun impact asta? Sau pana la urma nu conteaza daca exista sau nu Dumnezeu - ti-ai petrece viata la fel in ambele cazuri? Cateodata am impresia ca nu are relevanta!
Tot ce trebuie sa faca Dumnezeu este sa isi demonstreze existenta! Mai este problema suferintei - de ce exista atata suferinta in lume daca exista Dumnezeu?
Inca studiez religia (si nu numai cea crestin ortodoxă)
cine stie? Poate o sa-mi schimb opinia cu privire la Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

De fapt cred ca se cheama agnosticism.