| mihaitaLGP a întrebat:

Cum poate o forta atotputernica sa se nasca?

Sa moara...?

Apoi sa invie?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Ei, poftim inteligenta Mihai, tu vorbesti de submarine iar ei iti raspund din "Ursul pacalit de vulpe"! laughing
Adica, vorbind de prostia in forma pura, putem s-o confundam usor cu greseala insa, cind persistenta in aceasta "calitate" a unora atinge apogeul, ce altceva decit sa te minunezi, asa cum un utilizator se exprima putin mai devreme, poti face?
Intrebarea are un scop, e cit se poate de usoara, nu necesita decit un raspuns simplu iar "gizgizgreii" incep o disputa "din bile" incercind care mai de care sa-si etaleze prostia. Unul spune ca Isus nu e atotputernic dupa care altul vine cu teoria "3 in 1" si primul inghite scuipatul scos anterior; altul se minuneaza la propriu de "lipsa de logica" a intrebarii dar iti face dizertatie despre cum un zeu atotputernic si nemuritor, poate muri daca vrea ca mai apoi sa invie. rolling on the floor
In aceste conditii, de estompare a logicii sanatoase, in care fanteziile se desfrineaza, nu pentru creatie ci pentru a ucide ultima celula a acestei logici, crezi ca progresam?
"Auuuu .....viata meaaa!" happy

21 răspunsuri:
| mihaitaLGP explică:

Vorbesti mult si nu transmiti nimic. Este total pe langa subiect. Inca ma chinui sa inteleg ce vrei sa zici.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Cred ca te referi la Hristos ei bine, aceasta teme se numeste Hristologia. O sa iti dau 2 aspecte majore ale Hristologiei :

a) Preexistenţa Logosului prin naşterea din veci a Cuvântului, ceea ce constituie actul unic al Persoanei Tatălui în relaţie cu Fiul. Fiul este rodul Tatălui ca subiect care voieşte, sau al voinţei care naşte. Fiul existe din veci, de aceeaşi esenţă şi simultan cu subiectul — Tatăl care naşte. într-adevăr, din cuvintele Sfintei Scripturi, reiese că Fiul este a doua Persoană a Sfintei Treimi (Mt. 28, 19), Dumnezeu-Fiul, Care S-a întrupat şi a locuit în mijlocul nostru (In 1, 14). înainte de întrupare, Fiul cel unul născut din Tatăl exista din veci : «La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul» (In 1, 1); «El este mai înainte de toate şi toate pentru El sunt aşezate» (Col. 1, 17). El este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut (Col. 1 r 15; Evr. 1, 3), Cuvântul cel veşnic care «S-a făcut trup» (In 1, 14). în Iisus Hristos am văzut pe Dumnezeu în persoană, în timp şi spaţiu (In 14, 7), fiind prezent şi lucrând personal în lume. «împărăţia lui Dumnezeu este în lăuntrul vostru» (Lc. 17, 21). în El viaţa veşnică, care era la Tatăl, s-a manifestat în lume (I In 1, 3). Fiul este revelaţia deplină şi finală (Rom. 8, 32) a tainei lui Dumnezeu (Col. 1, 27; 2, 2).

b) Unirea celor două naturi şi voinţe, dumnezeiască şi omenească, nu alterează unitatea ipostasului Cuvântului. Nici o natură sau voinţă nu este diminuată sau alterată în proprietăţile sale. în definitiv, nu se cunoaşte misterul relaţiei Cuvântului cu natura umană care a asumat-o. Aceasta este «marea taină a credinţei» (I Tim. 3, 16).

Prin întruparea Sa, Cuvântul lui Dumnezeu Şi-a asumat în ipostasul Său firea omenească din Sfânta Fecioară, rămânând şi ceea ce a fost înainte de întrupare : «Dumnezeu-Cuvântul, prin pogorârea Sfântului Duh, S-a unit cu ea şi dintr-însa S-a născut om desăvârşit, fără să-Şi amestece şi să-Şi schimbe firea», spunea sfântul Ioan Damaschin. Astfel, Cuvântul întrupat are două firi, două voinţe şi două energii, dumnezeiască şi omenească, unite în ipostasul Său veşnic, fără amestecare, fără schimbare, fără împărţire şi fără separare. După unirea ipostatică, fiecare fire, cu deplinătatea proprietăţilor şi însuşirilor ei naturale, se păstrează permanent în Hristos, fără amestecare şi fără separare, încât El este şi om şi Dumnezeu în acelaşi timp. Despre aceasta sfântul Chirii al Ierusalimului spune : «Om, dar şi Dumnezeu în acelaşi timp. Om, după ceea ce se vede, om întreg, aşa cum sunt şi eu, cu toate ale mele, oa pe mine curăţindu-mă să mă mântuiască. Dumnezeu, după ceea ce nu se vede, Dumnezeu desăvârşit, având fiinţa din Tată desăvârşit. Cel ce există în chipul stăpânesc al lui Dumnezeu a luat acum chipul meu de rob. Nu Şi-a micşorat vrednicia dumnezeirii, dar a sfinţit frământătura firii mele. Acelaşi, întreg sus şi întreg jos. Sus născut fără de timp, jos născut fără de sămânţă. Sus creator — ca Dumnezeu, jos creatură — ca om».

| mihaitaLGP explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Penibil!

Copy + Paste.

Uite si link de unde ai copiat :

http://ro.orthodoxwiki.org/Hristologie.

Adevarat ca ai incercat sa-mi raspunzi intr-un mod josnic la intrebare dar vad ca nici asa nu ai reusit.
Ce ai copiat tu nu are nici o legatura cu intrebarea mea.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Forta nu este atotputernica, sigur te referi la Isus.Singura persoana din univers Atootputernica este Dumnezeu Iehova.Isus nu este atotputernic si nu este egal cu Dumnezeu Iehova.Adestea teoria trinitatii baga in confuzie adevarul despre Dumnezeu. Singurul Dumnezeu Atotputernic este Iehova Dumnezeu.Isus Cristos nu este atotputernic.Din aceste motive a fost posibil sa se nasca si sa moara apoi sa invie.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Dar Dumnezeu a vorbit in genesa ''sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra''.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Adevarat Geneza 1:26 confirma.Iehova Dumnezeu era impreuna cu Isus Cristos Fiul Sau Unic-Nascut.Isus Cristos a fost prima creatie facuta in mod direct, apoi spune Biblia toate lucrurile au fost facute prin el si cu el.Deci cand Iehova Dumnezeu l-a creat pe om l-a creat impreuna cu Isus Cristos.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Si Sfantul Duh. Noi toti avem viata de la Duhul Sfant. CUm spune si la primul sinod ecumenic '' SI s-a intrupat se la Duhul Sfant''.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Nu este sinodul ecomenic mai presus de scrierile sacre care se gasesc in Biblie. Spiritul sfant nu este o persoana, ci o forta, cea mai puternica forta din Univers deoarece provine de la Atotputernicul Dumnezeu.Cu ajutorul spiritului sfant, adica acestei forte s-a putut crea universul, s-a putut profetii, sa-u putut scrie scripurile, si se poate trece peste incercari si persecutii. Geneza 1:2) Pământul era fără formă şi pustiu, iar pe suprafaţa adâncului de ape era întuneric; şi forţa activă a lui Dumnezeu se mişca încoace şi încolo pe suprafaţa apelor.
(2 Petru 1:20, 21) Căci mai întâi de toate ştiţi că nicio profeţie din Scriptură nu provine dintr-o interpretare personală. 21 Căci profeţia n-a fost niciodată adusă prin voinţa omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, fiind purtaţi de spiritul sfânt.
(Faptele 2:4) Toţi s-au umplut de spirit sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, aşa cum îi făcea spiritul să vorbească.
(Faptele 1:8) dar veţi primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi şi-mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până în cea mai îndepărtată parte a pământului".
(Galateni 5:22, 23) Pe de altă parte, rodul spiritului este: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoinţa, bunătatea, credinţa, 23 blândeţea, stăpânirea de sine. Împotriva acestor lucruri nu există lege.
Asadar dupa cum indica versetele mentionate ne putem da seama ca spiritul sfant este o forta si nu o persoana.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Cum sa nu fie. SPune si Crezul: ''Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, care din tatal purcede, cela ce impreuna cu tatal si cu Fiul este inchinat si slavit care a trait prin prooroci.''

Si totusi, Iisus este calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine La Dumnezeu Tatal decat prin el.

| mihaitaLGP explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Imi raspunzi totusi si mie la intrebare? Vezi ca ai incurcat sarmaua cu ismana.

| abcabcabc a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

TU NU ESTI CRESTIN ORTODOX ASA CA TEROG INCHIDE GURA SI POVESTESTELE DE Iisus musulmanilor libienilir olandezilor, ei nu cred in Dumnezeu

| abcabcabc a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Mihaita ignora celelalte raspunsuri si asculta-ma : Iisus nu a murit ci trupul sau deoarece atunci avea doua parti cea trupeasca care a suferit, murit si inviat si cea Dumnezeiasca care a ajuns in iad pentru a ne elibera stramosi si apoi a deschis usile Raiului

| scumpik99 a răspuns:

Buna.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar ma mir de raspunsurile unora.Nu mai spun nimic, nu vreau sa intru la harta cu ei.Deci revenind la intrebarea tare.Iti voi explica si ce au spus ceilalti.Deci Dumnezeu este format din 3 persoane:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Este ca o caramida care este formata din apa, lut si caldura primita de la soare, este formata din 3 elemente dar in acelasi timp unica.Asa este si cu Dumnezeu.Se numeste Misterul Sfintei Treimi.

Fiul a fost Dumnezeu si este dar cand a venit pe pamant s-a facut om, prin Sfanta Fecioara Maria.De retinut Duhul Sfant a purces prin ea ca astfel sa zamisleasca pe Domunul Nostru Isus.
El s-a facut om,ca noi toti,fizic si biologic era la fel ca noi.
Pentru ca s-a facut om,e si normal sa moara, moartea este in firea omului si si-a dat viata ca sa se jertfeasca pentru noi,ca sa ne arata cat de mult ne iubeste,ca sa ne rascumpere de pacate.
Dar nu a ramas asa.A venit in lume ca sa invinga moartea,ca oricine care este cu El,sa nu moara ci sa aiba viata vesnica(viata de dincolo,in rai). Astfel El a inviat din morti,pentru ca a invins diavolul si moartea, a vrut sa ne demonstreze ca era mai tare decat moartea. Dupa ce a invins moartea si pe diavol, a inviat, El deja avea un trupt glorificat, a inviat ca se se intoarca la Tatal sau din ceruri.Pe aceasta se bazeaza credinta crestina:pe inviere,daca nu invia, daca isi pierdea puterea sa luminoasa, ar fi fost totul un sfarsit, ne-ar fi demonstrat ca lumea este doar pana la mormant, ca nu mai este nimic dincolo si ca Dumnezeu nu are putere asupra mortii.651. "Dacă Cristos n-a înviat, zadarnică este propovăduirea noastră, zadarnică şi credinţa voastră" (1 Cor 15, 14). Inviera Domnului demonstreaza ca Isus s-a eliberat de puterea stricaciunii, de puterea mortii, a suferit destul, s-a terminat ispasira lui Isus pentru pacatele noastre.658. Cristos, "întâiul născut dintre cei morţi" (Col 1, 18), este principiul propriei noastre învieri, încă de acum prin îndreptăţirea sufletului nostru516 şi mai târziu prin învierea trupului nostru517.
Pe aceasta se bazeaza marea credinta a crestinilor!

| mihaitaLGP explică (pentru scumpik99):

Esti total pe langa subiect.

| scumpik99 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nu intelegi? Tu ai intrebat cum poate o forta atotputernica sa moara si sa invie.Si ti-am explicat ca Isus cand era pe pamant era om ca noi toti, deci putea sa moara. Ti-am explicat si cum s-a facut om, El nu era om de la inceput, la inceput era Dumnezeu, forta atotputernica, dar s-a facut om cand era pe pamant astfel ca era ca toti oamenii, avea si puteri divine dar din punct de vedere biologic era om.Am vrut sa-ti explic mai multe, ti-am explicat si de ce a murit, de ce si-a dat viata..Multi care au raspuns au inceput sa-ti spuna aberatii si ti-am explicat si aberatiile lor!

| mihaitaLGP explică (pentru scumpik99):

Tot pe langa subiect esti.

| scumpik99 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

? Nu mai inteleg nimic.Ti-am raspuns la intrebare! Sau ce ai vrut sa intrebi? Lamureste-ma si pe mine ca nu inteleg.

| mihaitaLGP explică (pentru scumpik99):

Nu este raspuns la intrebarea mea pentru ca este una ironica.
Citeste raspunsul lui Filosoficus.
Sunt convis ca o sa te regasesti.

| tinerelul a răspuns:

Tare ma uit si ma minunez la raspunsurile celor care ti au raspuns. MA MINUNEZ. Dar nimeni nu observa ce ai zis tu? Hai sa analizam ce ai zis din stiinta sau din prostie. Pai daca forta aceea e atot puternica nu inseamna ca poate orice? Deci poate si ce ai zis tu. Vai dar tu cu ce gandesti? Daca e cum ai pus tu problema atunci de ce mai pui problema? Daca e atotputernica e clar ca poate face ce ai zis si tu. LOGIC NU? Dar e logic. PS: nu astept funda de la tine pentru ca poate nu ai sa gandesti la masura intrebarii.

| mihaitaLGP explică (pentru tinerelul):

Felicitari pentru cretinitatea zilei.

| LadykillerR a răspuns:

Isus era 100% om si 100% Dumnezeu(stiu, e greu de inteles)... trebuia sa fie om pentru a muri si Dumnezeu pentru a invia