| NugHond a întrebat:

Cum poate un indoctrinat crestin sa aduca un indoctrinat musulman pe calea cea "dreapta"(adica crestinism)? Dar invers?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Am citit multe carti cu marturii ale unor oameni care apartineau altor religii si care L-au cautat din toata inima pe Dumnezeu si L-au gasit.Ei au devenit crestini.

| reihiuke a răspuns (pentru EmaS):

Http://islamromania.ro/art-286/cum_s_au_convertit_la_islam.html

http://islamromania.ro/cat-50/alte_carti.html

In araba cred ca-s cu nemiluita :) Daca ai sa citesti, o sa vezi ca seama la fel cu trecerea de la alte religii la crestinism.

| OOOLEOOO a răspuns:

Asemenea conversatii intre religi, aduc mereu la cearta, eu nu sunt fan al oamenilor care influentiaza pers catre o alta religie.

Daca cineva are un cult, o religie, o viata de ce sa vina altu sa strice asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin dragoste.Deci daca 2 oameni se iubesc (unul musulman si unul crestin), cel care va iubi mai mult (se spune ca cineva iubeste mai mult intr-o relatie), va trece la religia celuilalt.
O teorie cam "telenovelistica", nu? laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestie de alegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DontSpeak ai spus bine in mare parte insa dragostea este mul mai complexa si nu vei reusi sa-i faci un rezumat. Dragostea adevarata daruieste fara sa astepte nimic in schimb, dragostea adevarat se sacrifica asfel daca un prieten iti este in pericol ai fi in starea sa mergi pana acolo sa te sacrifici cu viata pentru el. Pentru mine ca crestin acest gen de iubire trebuie sa am insa nu este asa usor de facut precum o spui. Dar am so spunt intr-un cuvant dragostea adevrata acopera orice divergenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Serenade a răspuns:

Cred ca avem o singura solutie rationala si anume cruciada.