| AvalohAlyn a întrebat:

Are dreptate? E vorba de războiul lui Gog și Magog din Biblie? E posibil să înceapă Necazul Cel Mare și Apocalipsa și cel maiare război global având în vedere armamentul existent în prezent? Deci zicea cineva pe un forum că a citit în Biblie sau nu știu unde că atunci când Israelul poporul ales va fi atacată din toate părțile va începe Apocalipsa.E adevărat? Acest scenariu e cam gata în realitate să înceapă după uciderea liderilor Hamas și Hezbolah de Israel, a zis premierul israelian că se așteaptă să fie atacați din toate părțile dar va rezista.
Ce credeți de asta? Voi ce parere aveți de asta? Poate veni războiul global, Apocalipsa sau incepe Necazul cel Mare din Biblie?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu va fi așa. Este adevărat că sunt națiuni care dețin armament nuclear ce ar putea distruge pământul de câteva ori. Dar lucrurile sunt în controlul lui Dumnezeu. Diavolul este ținut sub control.
Dacă vreo astfel de națiune ar dori să apese butonul distrugător, Dumnezeu ar tăia pofta acelei națiuni trimițând în acel popor probleme serioase care să distrugă pofta de distrugere.
Oamenii văd lucrurile prin ochii lor, și de aceea ei nu le înțeleg.
Dacă Rusia nu ar fi existat, lumea netemătoare de Dumnezeu (adică majoritatea populației de pe pământ) ar fi trăit în destrăbălare. Oamenii nu se tem de Dumnezeu nici dacă ei ar fi conștienți de existența Lui. Dar Dumnezeu știe că oamenii se tem de ceea ce văd. De aceea Dumnezeu ridică națiuni și se folosește de ele ca să le țină în control pe celelalte.
Noi nu știm mai nimic despre Ucraina; dar trebuie să fim conștienți că Dumnezeu nu a îngăduit degeaba războiul acolo. Dacă păcatul Ucraineni a fost corupția, atunci celelalte popoare ar trebui să se teamă și să lepede acest păcat.
Dacă păcatul nostru este identic cu cel al Ucrainei, să nu credem că dacă suntem în UE și dacă SUA ne este aliat, să nu credem deci că Dumnezeu nu poate să ne pedepsească.
Să ne aducem aminte că Babilonul din vechime a fost ce-a mai mare, mai bogată și mai întinsă națiune ce a existat pe pământ. Dumnezeu spune despre Babilon că era "ciocanul întregului pământ". Dumnezeu l-a ridicat ca să pedepsească popoarele. Dar oricât de mare ar fi fost, astăzi Babilonul a trecut în inexistență. Așa se poate întâmpla cu orice națiune, cu orice popor, chiar și cu Rusia, chiar și cu România. Orice stat poate să dispară de pe hartă dacă Dumnezeu dorește, și poate să apară altul. Și în afară de Babilon, au mai fost și alte civilizații de care doar istoria ne mai amintește.
Idolatria, trăirea într-un păcat cunoscut, acestea fac ca civilizațiile să dispară de pe pământ. Dacă ele nu se întorc la Dumnezeu, dacă nu leapădă păcatul atunci când Dumnezeu le mustră prin boli, cataclisme naturale și alte avertizări, aceste națiuni își scriu singure destinul: trecerea în inexistență pentru totdeauna. Așa se întâmplă și cu un popor, dar și cu un om.

| AvalohAlyn explică (pentru anonimg):

Da,dar eu zic de ce se întâmplă cu Israel poporul ales din Biblie nu cu orice popor.E cu totul altceva cred

| Koba12345 a răspuns:

E posibil, a fost relativ pace de prea mult timp. Istoria ne invata cu cat e mai lunga pacea cu atat mai devastator va fi razboiul ce-l va urma. Israel era un praf de pulbere din momentul cand a fost creat, ulterior a urmat o perioada de pace si acu conflictul a izbucnit din nou si sta sa escaladeze.
Ucraina la fel ca Israelu
Taiwan urmeaza - unii spun ca 2027 e anul in care China va incerca sa recaptureze insula