| Jackson_Andreas_1997 a întrebat:

Cum pot sa devin ateu? Sunt botezat ortodox dar eu neg existenta lui Dumnezeu.Ce trebuie sa fac ca sa devin ateu?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

A deveni ateu nu devi printrun ritual sau mai stiu eu ce pur si simplu simnti din anumite motive ca negi existenta zeiilor, Ce este ateismul?
Pentru a clarifica si defini ateismul, o pozitie care a fost demonizata si malformata fiind un curent minoritar, trebuie sa plecam de la conturarea pozitiei teiste. Etimologia cuvantului 'ateism' este fundamentul raspunsului la intrebarea Ce este ateismul?

Cuvantul 'ateism' este compus din doua elemente:

1. 'a' - un prefix privativ, care indica lipsa, absenta.

2. 'teism'

Teismul este intai de toate un 'ism'. Aceasta indica faptul ca e o pozitie care accepta sau imbratiseaza o anumita idee sau credinta. Aceasta credinta care este acceptata in cadrul teismului este elucidata de provenienta etimologica a cuvantului: originea este grecescul theos, semnificand zeu sau Dumnezeu. Teismul se defineste astfel ca afirmarea credintei in existenta lui Dumnezeu.

A-teismul este absenta teismului. Ateismul este absenta credintei in existenta lui Dumnezeu.

Ateismul nu implica idei sau pozitii suplimentare. Ateismul nu este o credinta, ci absenta unei credinte. Chiar daca aceasta absenta a credintei in existenta lui Dumnezeu este compatibila cu o multitudine de pozitii filozofice, ea nu le presupune si pe acestea. Ateii au in comun in mod necesar doar absenta credintei in Dumnezeu

57 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| badboy18 a răspuns:

Deci,niciodata nu iti vei mai putea nega radacinile, esti ortodox pana la moarte... daca nu crezi e altceva insa tot ortodox esti...

| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Prefer sa merg in iad decat sa urmez o cale pe care fiecare celula din corpul meu o considera injusta, ipocrita, aroganta.

| shadovv a răspuns:

Sa fi degeaba.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru casablanca40):

Asta spune totul despre caracterul ateilor. exact cum am observat. Aroganta te impiedica sa te supui lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai spus tu chestii penibile, dar asta le întrece pe toate...

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Ai vreo problema?

| milan9 a răspuns:

Dacă ai băgat capul în pământ ca un struţ în faţa babuinilor, fără să-ţi dai măcar şansa să cunoşti realitatea, atunci eşti deja... ateu!

| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ai foarte mare dreptate. Sunt o persoana foarte aroganta deci nu voi crede niciodata in Dumnezeu. Fiinta mea insasi repugna aceasta idee. Daca Dumnezeul tau m-a creat, el a facut-o pentru a ma impotrivi lui. Ateii nu cred in zeul vostru pentru ca sunt aroganti si nu pentru ca il considera inexistent.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru casablanca40):

Dumnezeu nu a creat pe nimeni rau sau pacatos. mandria e cea mai mare prostie. ia spune tu ai cu ce sa fii arogant? gandeste-te la ce ai tu:inteligenta, frumusete, putere calitatile tale. sunt ale tale de la sine statatoare sau ti0au fost daruite de Dumnezeu?

| iKeel a răspuns:

Hehehe... Asta îmi aminteşte de un moşneag Ateu, care a murit 13 ore, şi după Dumnezeu l-a înviat... Uite clipul aici,

http://www.youtube.com/watch?v=wS4L62CG434

| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Defectele si calitatile sunt ale mele. Dumnezeu nu a creat pe nimeni, doar ti-a imbolnavit mintea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru milan9):

Exact, ateii sunt niste prosti batuti de soarta.Prostu de Einstein a scris numai teorii gresite, Bill Gates a inventat windows-ul degeaba, ca tu nu-l folosesti...am dat exemple mai cunoscute ca-s ateu si-s prost, nu stiu alti atei.Ma rog, ateismul impune sa crezi in ceva, de-aia nu mai putem vedea dincolo de aceste dogme, de-aia cred ca ne-ai comparat cu un strut.Crestinismul e calea cea dreapta, doar ca pe mine Satan ma impiedica sa vin pe calea cea dreapta.Recunosc. (sarcasm)

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Stai ma baiatule in banca ta, e plina Romania de cei ca tine rambo de duzina... una doua iti umfli muschii si gata. sincer altceva? de astea sunt satul...

| amaliaamely a răspuns:

Pot sa te intreb ceva? De ce nu crez in Dumnezeu?

| Dumnezău a răspuns:

Ben Franklin si Voltaire erau aproape atei, adica deisti.Descartes si Spinoza nu erau nici ei foarte departe, Spinoza chiar a enunat teoria unui panteism evoluat, acu' vreo 400 de ani.Le negi existenta si le conferi statutul de dobitoace fara minte? Nu stiu de ce...da' cred ca te uiti in oglinda, cand scrii anumite posturi.

| CrissuCristina a răspuns:

Poi...la miezul noptii te duci in cimir cu o jucarie de plus si un cutit.Cand ceasul va bate ora 00:00 tu va trebui sa infigi acel cutit in capul animalului de plus. Dupa acee sa iti faci semnul numit ANARHI (este un A incercuit) cu cutitul si dupa aceea vei fi ateu. rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Zapalky6 a răspuns:

Macar nu esti prost ca alti.Doar zici ca esti ateu si gata esti.Ai grija doar de prosti care zic ca esti sub diavol (tine minte daca nu exista dumnezeu nu exista nici diavol)

| Andronic_Valentin_Cristian_1988 a răspuns:

O minte mintita din bunici stabunici, strastrabunici etc... credinta voastra, pe scurt biblia e scrisa de oameni credinta e inventata tot de oameni si spun asta pentru ca in toate credintele sunt recunoscuti Adam si Eva sau cel putin toti cunosc povestea si pare credubila, dar din Adam di Eva azi exista nu stiu cate religii etc rase de oameni etc limbi vorbite iar Adam si Eva au avut cumva si o fata? bine neinteresant pentru ca Crestinul ortodox oricum are interzis sa se insoare cu sora sau verisoara si invers dar Adam si Eva cum au inmultit populatia? de ce in ziua de azi dai bani la preot? de ce el nu plateste impozit, parca in rai banul e interzis, nu? atunci de ce preotii se duc in rai? intrebari fara logica dar eu nu traiesc in mincuna creata de alti oameni, viata e creata dar nu a fost creata de cineva pentru ca la randul sau acel cineva a fost creat.

| Andronic_Valentin_Cristian_1988 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Atat! max si'a luat strutul laughing

| Radu_Alexandru_1999 a răspuns:

Auziţi ba,nu va mai certaţi,nu are rost,si nu, nu sunt nici ateu, nici crestin, sunt satanist, si am 2 prieteni care au fost satanisti,acum sunt ateii,ai grija,pe o prietena o bantuie un spirit de cand e atee, oricum,succes, si prosti dracu, crestini cica se duc in rai, satanisti in iad, iar ateii se renasc

| Radu_Alexandru_1999 a răspuns:

Aaa,si sa ştiţi, cuplurile pot fi de orice religie, am fost cu una de religie crestina, si imi place de prietena mea atee acumlaughing

| Radu_Alexandru_1999 a răspuns:

Thunderstruck,atei nu sunt proşti

| Teodor_Cristian_1980 a răspuns:

Si eu neg existenta lui dzeu. Nu cred ca exista. N-am crezut niciodata. Cum nu cred nici in botez, casatorie, pomeni sau parastase, in bani dați de prostime preotului din sat, sau in diavol.
Nu stiu cum au aparut negrii si chinezii pe Pamant. Biblia nu spune nimic de ei.
Daca ar fi sa ma iau dupa biblie, ar insemna ca Eva s-a culcat cu fiii ei, sau fiii intre ei...
Cred ca biblia a fost scrisa demult in lipsa unei autoritati gen Politia de azi..lumea trebuia sa creada in povesti de adormit copiii.

| Teodor_Cristian_1980 a răspuns (pentru iKeel):

Ala a fost in coma alcoolica.
S-a trezit din betie dupa 13 ore.
Sa nu confundam moartea clinica cu coma alcoolica happy