| Jackson_Andreas_1997 a întrebat:

Cum pot sa devin ateu? Sunt botezat ortodox dar eu neg existenta lui Dumnezeu.Ce trebuie sa fac ca sa devin ateu?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

A deveni ateu nu devi printrun ritual sau mai stiu eu ce pur si simplu simnti din anumite motive ca negi existenta zeiilor, Ce este ateismul?
Pentru a clarifica si defini ateismul, o pozitie care a fost demonizata si malformata fiind un curent minoritar, trebuie sa plecam de la conturarea pozitiei teiste. Etimologia cuvantului 'ateism' este fundamentul raspunsului la intrebarea Ce este ateismul?

Cuvantul 'ateism' este compus din doua elemente:

1. 'a' - un prefix privativ, care indica lipsa, absenta.

2. 'teism'

Teismul este intai de toate un 'ism'. Aceasta indica faptul ca e o pozitie care accepta sau imbratiseaza o anumita idee sau credinta. Aceasta credinta care este acceptata in cadrul teismului este elucidata de provenienta etimologica a cuvantului: originea este grecescul theos, semnificand zeu sau Dumnezeu. Teismul se defineste astfel ca afirmarea credintei in existenta lui Dumnezeu.

A-teismul este absenta teismului. Ateismul este absenta credintei in existenta lui Dumnezeu.

Ateismul nu implica idei sau pozitii suplimentare. Ateismul nu este o credinta, ci absenta unei credinte. Chiar daca aceasta absenta a credintei in existenta lui Dumnezeu este compatibila cu o multitudine de pozitii filozofice, ea nu le presupune si pe acestea. Ateii au in comun in mod necesar doar absenta credintei in Dumnezeu

57 răspunsuri:
| Andronic_Valentin_Cristian_1988 a răspuns:

O minte mintita din bunici stabunici, strastrabunici etc... credinta voastra, pe scurt biblia e scrisa de oameni credinta e inventata tot de oameni si spun asta pentru ca in toate credintele sunt recunoscuti Adam si Eva sau cel putin toti cunosc povestea si pare credubila, dar din Adam di Eva azi exista nu stiu cate religii etc rase de oameni etc limbi vorbite iar Adam si Eva au avut cumva si o fata? bine neinteresant pentru ca Crestinul ortodox oricum are interzis sa se insoare cu sora sau verisoara si invers dar Adam si Eva cum au inmultit populatia? de ce in ziua de azi dai bani la preot? de ce el nu plateste impozit, parca in rai banul e interzis, nu? atunci de ce preotii se duc in rai? intrebari fara logica dar eu nu traiesc in mincuna creata de alti oameni, viata e creata dar nu a fost creata de cineva pentru ca la randul sau acel cineva a fost creat.