| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de Diavol?
P.S:Ateii sa-si tina gura.

35 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca ai de-a face cu Diavolul, nu prea mai ai scapare. E ca si acel mecanism de prindere cu clichet, ca la catuse. Poti eventual sa maresti strinsoarea, insa nicidecum sa scapi.
Ai doua sanse insa. Una e sa intri la "pace" cu el, daca se poate vorbi de pace cu cel ce a instaurat tot ce nu e in legatura cu pacea. Poti face un pact cu el. Vei fi astfel ceva mai liber, aparent. Insa nu pentru mult timp. E doar o rezolvare de moment. Iar dupa aceea, chiar nimeni si nimic nu te mai poate scapa. Si mai apoi, legatura lui va si mai puternica.
Sau poti gasi "cheita". E doar la Isus Hristos. Pe El trebuie sa Il gasesti ca sa scapi de Diavol. Insa nu e simplu, caci daca esti legat de Diavol, nu poti sa te apropi de Isus Hristos, decit daca altcineva te aduce la El. Deci ai nevoie de suport din partea cuiva. Si acea persoana nu poate fi oricine, ci cineva de care se teme diavolul, adica un adevarat om al lui Dumnezeu. Tragedia stii care e insa? Ca asemenea oameni, care pot izgoni Diavolul, sunt foarte putini. De aceea, daca ai de-a face cu Diavolul, nu esti intr-o situatie tocmai placuta.

| Wehrmacht a răspuns:

Daca God ti l-a dat pe cap de ce sa faci impotriva vointei lui?

| Inferno a răspuns:

Existenta une iasemenea creaturi nu a fost dovedita.

| danay72 a răspuns:

Iacov4:7,8 studierea atenta a Bibliei si aplicarea in viata te poate ajuta sa te apropii pe Duumnezeu.

| SamSon a răspuns:

Daca tu crezi in asa ceva, du-te la preot, da-i cateva milioane, o masa calda, si poate, te vindeca el.

| milan9 a răspuns:

Luand de fiecare data decizii corecte in viata noastra. apropiindu-ne de Dumnezeu si indepartandune de orice influenta a raului.

| milan9 a răspuns:

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea că noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii să-şi folosească libertatea pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc".

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul ca cineva să se simtă "dator" să sfideze pe "Dăruitor" şi să "verifice" până la ce "îndepărtare" de "Sursă" (de Dumnezeu) se ţine aprinsă lumânarea, pierzând din vedere că aceasta are un "fitil" limitat...

Finalul vieţii (momentul în care s-a stins lumânarea, aproape sau departe de "Sursă") este şi finalul perioadei în care iei decizii şi te hotărăşti ce alegi (liber şi fără constrângeri). Fără să-şi dea seama, omul a făcut singur "judecata".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spovedanie, sf maslu, rugaciune, iar pe cei care te stiu bolnav sa-i rogi sa se roage pentru tine

| Felys a răspuns:

Cat imi dai sa te scap eu?

| PedoBarbie a răspuns:

Dacă există nu poţi să scapi de el. Dacă nu există vizitează un psihiolog.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici un articol care are legătură cu întrebarea ta: http://www.jw.org/......demonilor/

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca studiezi Biblia si faci lucruri excelente, placute lui Dumnezeu, iti dedici viata lui, asa o sa scapi de tentatiile aduse de el. Dar cu siguranta cu cat te ve-i apropia mai mult de Dumnezeu, el adica Satan iti va da mai multe tarcoale sa nu te lase. INCEARCA si ve-i reusi cu ajutorul lui Dumnezeu caruia trebuie mult sa te rogi, prin intermediul lui ISUS CRISTOS.

| Theo94 a răspuns:

Pai cum ai sau ai avut de-a face cu el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gata, mi-am ţinut gura-n frigider. Merit o scoveargă.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti s-a cam uscat gura!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca este vorba despre diavol.
Ai doua solutii.
Iti ridici nivelul vibrational prin rugaciune post sau meditatie si te ridici deasupra entitatii care te bantuie.
Te duci la un preot bun si face el munca in locul tau.

| dragos38 a răspuns:

Du-te la un popa tanda, si daca nu merge atunci la psiholog, si daca nu, atunci du-te la un psihiatru/

| dragos38 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar nici naiv bisericos religios sa mai cred in basmele popilor/basmele sunt pentru copii mici acolo mai merge/dar culmea si copii mici in ziua de azi nu mai cred in mos craciun/ ce nasol/

| Scarbo a răspuns:

Ia un pdp, si o sa-ti vina ingerii in ajutor.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Scarbo):

That's not funny...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Scarbo):

Ai spus ca esti epileptic acum razi de celalalt amice?

| Scarbo a răspuns (pentru BlackSulphur):

De ce nu ar fi?

| Scarbo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

happy, pdp este un drog halucinogen, si daca iti doresti foarte tare poti sa-l vezi pe pe dzeu si toti ingerasii lui laughing.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Scarbo):

E doar la stadiu de parere

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de Diavol.

| MissDevilish666 a răspuns:

Faceți un pact.

| Zurelin a răspuns:

Du-te la un Preot de urgenta daca ti s-au aratat prin vise sau ai avut tangenta cu activitatea lor

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Cum au spus ci cei lalti post si rugaciune si nu te lua dupa cei lalti nu fa pact cu el cu el nu se vorbeste ca daca apuci sa vorbesti cu el el te va atrage in capcana lui

| RazvanNikolas1994 a răspuns:

Depinde ce vrei sa zici prin asta. Esti posedat sau ai dat de fenomene paranormale?

| OInimaCurata a răspuns:

Cele mai mari arme impotriva diavolului sunt: POSTUL si RUGACIUNEA!

| xdedyxd a răspuns:

Doar dacă dai bani creațiilor lui Dumnezeu, m-ai exact la femei ca sa stea cu tine luni de zile zi de zi cat mai mult. Pentru ca femeile te încarcă cu puterea lui Dumnezeu. Stiu prin ce treci. Ai stat mult singur in casa si de aia îl simti. Mai întâi trebuie sa te lasi de vicii și dupa sa iti cauti femei care nici ele nu consuma vicii, medicamente etc si sa le dai bani ca nimeni nu sta cu tine numa asa luni de zile și pe lângă sa ti post cu faina de grau(paste, macaroane) mâncare gol fără să e combini cu nimic. Încă ceva 1 femeie nu ajunge, macar 2, 3. Dumnezeu sa te binecuvânteze.

| Costin_Tanase_1998 a răspuns:

Ii dai doua palme.