| 6QuasaR6 a întrebat:

Cum se explică faptul că Yahweh ar fi transfob, când el "a creat" o specie de pești (Anemona) care își schimbă sexul după împerechere?

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

El nu are fobie fata de schimbarea sexului la oameni ci il interzice. A pus in noi constiinta care aproba doar sexul in cadrul casatoriei hetero. Cine face altfel adica sex înainte de căsătorie, sex cu persoane de acelasi sex sex cu animale necrofilie, etc are parte de condamnarea continuă a propriilei conștiințe, indiferent catvde aplaudat e de societate si cati il consideră azi erou.

| mODIN a răspuns:

Exista si gandaci de balegar care se hranesc din fecalele altor animale, daca chiar iti doresti sa sfidezi pana la capat dorinta lui "Yahweh". laughing

Cumva sunt de acord cu argumentul tau, transexualii chiar sunt la acelasi nivel de dezvoltare cu pestii.

| KovacsB a răspuns:

Si tu ti-l schimbi.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Contraargument: Dacă "Yahweh" (de ce ca în engleză? - măcar Iehova de era!) ar fi vrut să ne schimbăm sexul, nu crezi că ne dădea abilitatea naturală de a face asta, ca acelor pești.
Ask stupid questions, get stupid answears.

| 6QuasaR6 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Medicina ne-a dat aceasta abilitate... dar vad ca yahweh nu misca vreun deget

| mODIN a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Jur ca n-am inteles niciodata fenomenul asta in care ateii folosesc termenul de "Yahweh" in loc de Iehova sau pur si simplu Dumnezeu, ca pana la urma despre aia incearca sa vorbeasca. Imi imaginez ca au impresia ca ne impresioneaza cu cat de culti sunt ca stiu traducerea din engleza, fara sa-si dea seama ca arata ca niste bufoni cand o fac.

Le-as propune sa-i spuna si mai bine direct יהוה ca in ebraica originala, macar sa stim si noi o treaba. rolling on the floor

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru mODIN):

În general cei care comunică în "romgleză" arată ca niște bufoni. (Deși, trebuie să recunosc, mă fac și eu vinovat câteodată de chestia asta.)
De-asemenea, să presupui că majoritatea ateilor de pe site-ul ăsta știu că "Yahweh" sau "Iehova" sau "Iahve" sau cum naiba i-ar mai zice vine din ebraică este să le supraestimezi grav intelectul.
Teoria mea este că tipii ăștia au citit atât de multă Wikipedia în engleză încât au uitat pur și simplu termenul "Iehova" (asta presupunând că l-ar fi știut vreodată).

| mODIN a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nici vorba de Wikipedia, ateii nu stiu sa citeasca. Au scos denumirea asta de la DarkMatter2525, un canal Youtube cu desene animate pentru necredinciosi. rolling on the floor

Acolo i se spune mereu "Yahweh" si e reprezentat ca si clasicul barbat cu barba alba care sta in ceruri. Cand ma gandesc ca oamenii astia consuma in mod complet neironic la materiale de genul si au impresia ca se pune ca "research" (ca sa folosesc si eu putina romgleza) ma bufneste efectiv rasul.

| 6QuasaR6 explică (pentru mODIN):

Mananci mult... despre atei, dar tu ce dovezi ai pentru existenta unui zeu? 0, nema laughing laughing

| 6QuasaR6 explică (pentru mODIN):

Hai, fa-ma sa renunt la ateism! Demonstreaza ca exista dumnezo

| mODIN a răspuns (pentru 6QuasaR6):

De ce m-as chinui sa te conving de ceva? Crezi ce vrei pana la urma laughing

| Pocait01 a răspuns:

Și pe om l-a creat după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească și parte femeiască i-a făcut.
Tu te crezi pește sau ceva animal acvatic de ai pus întrebarea? Un fel de therian, ceva?