| ElenaRomann a întrebat:

Cum se intelege din punct de vedere crestin versetul 'iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti'?

7 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Invata sa te iubesti pe tine, ca sa stii cum sa-i iubesti pe ceilalti.

| danay72 a răspuns:

Daca il iubesti ca pe tine insuti nu ii faci in nici un fel rau.Dai dovada de iubire altruistaplina de sacrificiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om tine la propria persoana, nimeni nu doreste ca lucrurile rele sa se abata asupra sa...indiferent de natura acestora!- atunci insa cand vine vorba de CEILALTI oamenii tind sa-si faca rau uni altora, intre ei.
'iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti'=sau ...altfel spus ''ce tie nu-ti place altuia nu-i face''...

| Mikhtarian a răspuns:

Tu ca si persoana ai grija de tine, te iubesti si vrei sa-ti fie bine, atunci trebuie sa-ti iubesti aproapele mai mult decat pe tine.

| AwaZoh98 a răspuns:

Se refera la ideea de a nu fi egoist. Sa ii respecti pe cei din jurul tau si sa nu ii tratezi cu superioritate. In fata lui Dumnezeu, toti suntem egali! big grin

| ada92 a răspuns:

Dacă ne iubim semenii ca pe noi înşine, ne vom purta cu ei aşa cum am dori să se poarte ei cu noi (Matei 7:12).

| commonuser a răspuns:

Asta zic toti, insa cei mai multi au exceptii bazate pe criterii...primul fiind religia