| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca desi toate animalele au suflet, Dumnezeu nu mantuieste decat fiintele umane din regnul animalia, din increngatura Vertebratelor, din clasa Mamiferelor, din ordinul maimutelor primate hominide din specia Homo Sapiens?
Credeti ca alte maimute hominide precum Orangutanii, Cimpanzeii si Gorilele care au si ele suflet, nu trebuiesc mantuite?
Daca nu din ce cauza?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

In privinta Eclesiastului mai sus s-a strecurat o grava confuzie!

Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

| Moisie explică (pentru milan9):

Vrei sa spui ca acel pasaj din Ecleziast exprima o conceptie straina de "dumnezeul" crestinilor?
Ca zau ca nu pot intelege ce poate fi sacru intr-un text furat si apoi interpretat in mod mincinos de catre hotii care l-au furat!
O fi acel text in contradictie cu scriptura numita NT, scriptura fara nicio valoare pentru ca e scrisa de niste sarlatani sub comanda unui ucigas si terorist care prigonea pe cei care il urmau pe Isus, dar din fericire aceasta conceptie este exact pe linia invaturilor rabinului Isus din Nazareth, care la ultimul sau pesac i-a obligat pe apostoli sa tina ceea ce voi numiti eucharistie, adica sa mance paine care este puterea intrupata a fortei divine, si sa bea vin care este seva pamantului, si nu sngele lui Isus cum le place sa minta popilor crestini.

| milan9 a răspuns:

Primele zece versete din capitolul 9 redau punctul de vedere greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU. "Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu cea a lui Dumnezeu (un PROCEDEU STILISTIC preferat în scop pedagogic de autorul scrierii).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale..." (Eclesiastul 12, 1-13).
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

| sempreinvolo30 a răspuns:

Animalele nu au suflet ci sant suflete
Numerele 31:28) Să iei pentru Iahve de la bărbaţii de război care au plecat în campanie un suflet din cinci sute, ca taxă, atât dintre oameni, cât şi din cireadă, dintre măgari şi din turmă.
(Leviticul 24:18) Iar cine a omorât un suflet de animal domestic să dea despăgubire pentru el, suflet pentru suflet.
(Eclesiastul 3:19–21) Căci sfârşitul fiilor oamenilor este ca sfârşitul animalelor; au acelaşi sfârşit. Cum moare unul, aşa moare şi celălalt; toţi au acelaşi spirit şi omul nu întrece cu nimic animalul, căci totul este deşertăciune. 20 Toţi se duc în acelaşi loc. Toţi au venit din ţărână şi toţi se întorc în ţărână. 21 Cine ştie dacă spiritul fiilor oamenilor se duce în sus şi dacă spiritul animalelor se duce în jos, în pământ?
Asa cum sufletul omenesc merge in pamant tot la fel se intampla si cu sufletul animalic.
Ata omul cat si animalele sant suflete
De cand omul face parte din regnul animalia?
Sa inteleg ca unii din stramosii tai erau animale? Si ce fel de animale? Porci, maimute, vaci?

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

DOamenii fac parte din regnul animalia de cand stiinta a descoperit ca atat omul cat si animalele au aceeasi natura animalica, si tocmai din cauza asta se fac experimente de medicamente, pe cobai, sobolani, ba chiar s-au facut oamenilor si transplanturi de inima de la porc, tocmai pentru ca si oamenii tot din regnul animal fac parte.
In concluzie, Da, oamenii sunt si au fost intodeauna ANIMALE, mai ales cei fara CONSTIINTA din care unii pot fi categorisiti ca BESTII!

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Moisie):

"Transplantul de organe de la animale la oameni va deveni posibil gratie indepartarii unei sectiuni din ADN-ul porcilor, care facea ca organele animalelor sa nu fie compatibile cu sangele uman."
De ce au trrebuit sa faca aceste modificari, daca omul se trage din animale?
"In contextul crizei de organe pentru transplant, oamenii de stiinta australieni au gasit o cale prin care plamanii porcilor vor putea fi transplantati oamenilor, procedura care va deveni posibila in 5 pana la 10 ani."
Este o varianta pe care se probeaza ar nimic nu este absolut, si chiar daca ar reusii, tot nu demonstreaza ceea ce spui tu
Intr-e om si animal este diferenta de la cer la pamant
Cand o sa inveti tu animalul tau domestic sa scrie la calculator in locul tau, o sa cred si eu ca "unii" oameni provin din animale
Dar ai dreptate intr-o privinta
Unii se comporta mai rau decat animalele, deci pot fii considerati animale umanehappy

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Asemanarile de care pomenesc eu sunt din p de v biologic, iar aceste experimente de care vorbesti tu dovedesc acest lucru, asta fara sa mai amintim ca din p de v genetic omul este asemanator cu rudele sale primate in proportie de 98, 5%.
Exemplul cu calculatorul este aiurea. Tot asa as putea zice si eu ca nu esti om pentru ca nu ai capacitatea sa ti folosesti simturile ca mirosul, la nivelul superior pe care-l are orice caine, si in plus de asta nu uita ca prietenul omului, cainele, care este mult mai iubitor decat orice crestin, este animalul care in ultimii 10 mii de ani a evoluat extraordinar de mult, ca nici un alt animal. deci mai asteapta 500 de mii de ani cat i-a trebuit omului sa evolueze, ca evolutia nu se face intr-un an doi, si fii sigur ca va evolua atat de mult incat nici sa iti imaginezi nu poti.