| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca in fiecare zi exista la crestini cate o sarbatoare dedicata unui asa zis "om sfant", dar niciuna dedicata lui Dumnezeu Creatorul?
Pai ce Ilie, Gheorghe sau Constantin sunt mai importanti decat Creatorul Vietii si al Universului?
Nu vedeti ca religia crestina are mult mai multa legatura cu Mos Nicolae dar nu are nicio legatura cu Creatorul nici macar o zi in care sa fie slavit acesta si sarbatorit pentru creatia Lui.

Pai ce fel de religie e asta care nu-si sarbatoreste Dumnezeul?
Nu cumva este una pagana?

Răspuns Câştigător
| OmniSpirit a răspuns:

Foarte simplu. Organizatiile religioase nu sunt facute pentru Dumnezeu ci pentru bani si putere, control.

35 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Este una care are multe lucruri preluate de la păgâni. Cum crezi că a reușit creștinismul să îi convertească mai repede și mai ușor pe păgâni decât preluând chiar obiceiuri diverse de la ei?

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Ce ai raspuns la intrebarea cealalta, ca nu se incarca? sad

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Am spus că o lăsăm pe altă dată că apar răspunsurile greu.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Ok,dar tot nu iti spun tongue

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Reao.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

kiss

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Arrrr.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Tocmai am muscat din greseala dintr-un ardei iute. Vrei si tu? laughing

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Daa, mie îmi place ardeiul iute... big grin

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Na.Pofta buna! laughing
Hai ca te las ca iar facem notificari si se supara oamenii pe noi.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu se supără, dar ok. Merci!

| Dorugar explică (pentru T0T):

Pai as intelege si asta, dar pina si paganii isi slaveau Dumnezeul lor, doar crestinii nu si-L slavesc, nu cumva ei nu o fac pentru ca religia lor nu este legata de Creator ci de creaturi ...cat se poate de diabolice!

| J0B0MAT a răspuns:

Daca iei in considerare faptul ca o parte din creator se afla in fiecare dintre noi, atunci e bine ca sunt zile in care sunt sarbatoriti sfinti si odata cu ei toate persoanele care le poarta numele.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Pai daca as accepta ca Creatorul este parte din noi, de ce m-as mai duce la biserica, si nu la disco, ca acolo mai poti strange in brate si alte parti din Creator, ceea ce este ceva mai pozitiv decat vorbele proaste si minciunile preotilor indrugate la biserica

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Pai te duci la biserica daca vrei.Si acolo intalnesti tot oameni.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Nu draga, acolo nu vezi decat oi din turma domnului pastor, adica niste vite!

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Nu ma pot duce la biserica pentru ca Isus a spus sa nu mergem acolo, ci sa ne rugam de acasa din camaruta noastra, si eu il ascult pe Isus

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Bine.Nu te duce atunci.

| R0R0 a răspuns:

Nu. Prima zi dupa Rusalii ii este inchinata Sfintei Treimi (DUMNEZEU))

| Dorugar explică (pentru R0R0):

De care treime vorbesti? De cea existenta in mine cel care pot fi si tata si pot fi si fiu si am in mine si duhul sfant al vietii?
Pai sa stii ca eu cred in Treimea asta, dar vad ca nimeni nu ma sarbatoreste in afara de familia mea.

| R0R0 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu vorbesc despre treimea aceasta, inexistentă pentru mine, importanta pentru tine.
Eu ma refeream la SFANTA TREIME =Dumnezeu

| Dorugar explică (pentru R0R0):

Pai si eu tot la Sfanta Treime a unui Dumnezeu vorbeam.
Diferenta este aceea ca Dumnezeul meu exista in realitate la fel ca si Treimea lui, iar Dumnezeul ta este doar in fantezie la fel ca si Treimea lui doar inchipuita!
Ce sa inteleg? Ca nu poti face diferenta intre realitate si fantezie? Sau ca nu crezi ce spune Dumnezeu in Biblie cand afirma ca oamenii care au gustat din fructul cunoasterii (si nu al credintei) sunt Dumnezei ca el?
Ia vezi tu ce zice Dumnezeu in Geneza!
Sau nu te intereseaza ca Dumnezeu Creatorul minte si tu preferi sa culegi din Biblie doar carezele scapate pe gura de niste creaturi nenorocite care vor sa te abata de la Dumnezeu Creatorul si sa te inchini unei CREATURI a Satanei care se lasa slavit in biserica ta ca fiind Dumnezeu pe cand acesta este Dumnezeul Veacului Acesta, adica Dracu!

| R0R0 a răspuns (pentru Dorugar):

Cui ma inchin eu nu e treaba ta. Si eu pot face extrem de bine diferenta dintre fantezie si realitate.
In Geneza pe care o stii tu de pe net bineinteles ca apar doar denigrari la adresa Dumnezeului meu. DE ce? Pentru ca oamenii care au scris articolele doar au inventat

| Dorugar explică (pentru R0R0):

Hahaha sa ma stric de ras nu alta!

Pai singurele texte atribuite lui Dumneyeu din toata Biblia, sunt cele 5 carti ale lui Moise, din care prima carte se numeste Geneza!
Pai daca tu nu crezi in cuvintele Creatorului si ai alt Dumnezeu, nu cumva acel Dumnezeu este Dumnezeul veacului nostru (adica Veacul noului Testament)? Pai tu nici atat nu stii ca Dumnezeul veacului acesta este Satana, si ca urmare religia ta il are pe acest "dumnezeu" ca Dumnezeu!
Da ai dreptate, cele 5 carti ale lui Moise sunt Cuvantul lui Dumnezeu, restul toate sunt scrise de oameni, mai ales noul Tesa´tament

| R0R0 a răspuns (pentru Dorugar):

Si tu te inchini Adevaratului Creator(Ca sa nu il numesc Dumnezeu), asa-i?
Ce te face sa crezi ca eu nu fac acelasi lucru?

| Dorugar explică (pentru R0R0):

Pentru ca tu ca si crestina te inchini Potrivnicului care a desfintat Legea lui Dumnezeu si astfel si tu ca si toti crestinii urmezi Legea Noua (Noul Testament) a Dumnezeului veacului acesta, adica ai lepadat Legea lui Dumnezeu pe legea satanei. Iar cine s-a vandut Diavolului acela nu mai are alt Dumnezeu decat pe Diavol!
uite aici dovada Biblica:
"2 Tesaloniceni 2:4 potrivnicul lui Dumnezeu, cel care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare.S-a aşezat în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu."
Cine e Potrivnicu care a desfintat Legea lui Dumneyeu si se lasa slavit ca Dumneyeu chiar in bisericile dedicate Lui?
Ai ghicit, este o creatura care se da drept Creator, este falsul Christos, adica Satana

| Idris a răspuns:

laughing) Din ce in ce mai multa lume incepe sa isi dea seama. Felicitari, e pun pas inainte pentru tine in special. Nu inceta sa iti pui intrebari si nu mai merge pe premisa,, Crede si nu cerceta,,. Ba da, CERCETEAZA.

| Dorugar explică (pentru Idris):

Multumesc pentru incurajare. Sa stii ca asta fac!

| AdiTorrent7 a răspuns:

Duminica ii este intotdeauna dedicata lui Dumnezeu. Si de fapt ORICE SARBATOARE pentru ca sfintii de abia sunt amintiti 1% din timpul liturghiei

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Faptul ca Duminica esti liber si te poti duce la biserica, nici pe departe nu inseamna ca Duminica este o zi de sarbatoare in care este sarbatorit Creatorul, pentru ca Duminica in biserici este slavit de crestini de fapt o creatura imaginara numita Isus Christos si nu JHWH Creatorul

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Duminica nu este o zi de mare sarbatoare ci o zi de odihna pentru ca si Dumneyeu s-a odihnit, dar vad ca nimeni nu-l sarbatoreste pentru creatia Sa!
Oare din ce cauza?
Nu cumva pentru ca nici biserica nu crede in existenta Lui?

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Ti-am citit cateva "puncte de vedere" iar apoi am intrat pe profilul tau si am vazut o gramada de "teorii interesante ". Eu ma intreb cum se vedea lumea prin ochii tai, adica rosul este tot rosu, verdele este verde, nu stiu. Chiar sunt curios ce se intampla acolo in mintea ta ca sa mor de am mai auzit sau vazut pe cineva sa insire atatea tampenii cate insiri tu. Si sa vreau sa scriu la misto n-as reusii ce poti scoate tu din tine.

| Dorugar explică (pentru YouDieAsYouLived):

Faptul ca eu nu sunt o oaie care gandeste ca turma, nu inseamna altceva decat ca eu eu totusi gandesc si nu cred totul asa a proasta asa cum face majoritatea oilor lipsite de ratiune.
Asa ca schimbati teoriile comunistoide in care toti trebuie sa accepte ce accepta turma, asta daca vrei si tu sa devi un om rational si nu doar o oaie din turma de oi proaste

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru Dorugar):

Aproape ca m-ai convins cu teoria ta in care Dumnezeu nu exista dar exista un creator iar de fapt Isus nu este fiul lui Dumnezeu si este Diavolul. Repet, tare as vrea sa stiu cum se vede lumea prin ochii tai pentru cateva secunde.

| Dorugar explică (pentru YouDieAsYouLived):

N-ai inteles nimic!
In primul rand in Biblie scrie clar ca Adam adica Omul a ajuns Dumnezeu dupe ca a gustat din Pomul Cunoasterii,
2 Isus nu este Diavolul si nici Christosul ci era un simplu dulgher care si-a platit cu viata nesabuinta de a intra in Ierusalim pentru a deveni regele iudeilor!
3 Diavolul este falsul Christos care singur se recunoaste in Apoc 22, 16 ca este Lucifer, in Apoc 1:18 recunoaste ca este stapanul cheilor Iadului, iar in Apoc 12:12 chiar Tatal Ceresc il numeste Diavol.
Asa ca aiuritul esti chiar tu care nu stii nimic deci nici nu poti intelege nimic, asa cum nu ai inteles nici ce spun eu sustinut de versete din Biblia doar pentru habarnisti