| Odin666 a întrebat:

Daca Adam si Eva au fost singurii oameni, inseamna ca au perpetuat specia cu inca cativa membrii care erau frati si surori, asta inseamna ca s-au inmultit intre ei si in biblie scrie ca e pacat sa intretii relatii cu rude! Intrebarea este inexistenta doresc doar pareri pentru acest lucru! happy Multumesc [scuzati greselile gramaticale daca exista]

41 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ce ai vrut sa spui cu "Intrebarea este inexistenta"? Vad ca exista, ai pus-o aici si o putem citi si noi.

| danay72 a răspuns:

Potrivit relatării biblice, Cain s-a căsătorit cu una dintre surorile sale (Gen. 4:17; 5:4) sau, probabil, cu o nepoată, iar Avram s-a căsătorit cu sora sa vitregă (Gen. 20:12). Dar mai târziu, în Legea dată prin Moise, căsătoriile de acest fel au fost interzise (Lev. 18:9, 11). Ele nu le sunt permise nici creştinilor de astăzi. Cei care se căsătoresc cu o rudă apropiată riscă să le transmită copiilor lor defecte ereditare.
De ce la începutul istoriei umane căsătoria dintre un frate şi o soră nu era interzisă? Dumnezeu i-a creat pe Adam şi pe Eva perfecţi, iar scopul său era ca din ei să descindă tot neamul omenesc (Gen. 1:28; 3:20). Evident, mai ales în primele generaţii, căsătoriile aveau să se încheie între rude foarte apropiate. Chiar şi după apariţia păcatului, pericolul moştenirii unor malformaţii grave la primele generaţii era relativ neglijabil, deoarece neamul omenesc era foarte aproape de perfecţiunea de care se bucuraseră Adam şi Eva. O dovadă în acest sens este longevitatea oamenilor din acele timpuri (vezi Geneza 5:3–8; 25:7). Dar, după aproximativ 2.500 de ani de la păcatul lui Adam, Dumnezeu a interzis căsătoriile incestuoase. Lucrul acesta a slujit la ocrotirea copiilor şi a înălţat moralitatea sexuală a slujitorilor lui Iehova mai presus de cea a popoarelor din jur, care se dedau la tot felul de practici depravate. — Vezi Leviticul 18:2–18.

| relian a răspuns:

Adam si Eva nu erau frati.Plus de asta si ceilanti membrii cum spui tu la felnu erau nici pe departe rude.Ca urmare nu au facut incest sau mai stiu eu ce. Daca ei ar fi fost rude atunci noi nu cred ca am mai fi ajuns pina aici.In cazul oamenilor reproducerea intre indivizi inruditi ( consangvinizare)atrage dupa sine anomalii, defecte fizice si asa mai departe care in final vor duce la disparitia speciei respective.Ca urmare Adam si Eva nu erau rude.Erau probabil o comunitate de indivizi diferiti.

| cristimihailov a răspuns:

Vine tarziu raspunsul asta.
Dar in biblie nu spune ca au fost singurii oameni. Ci doar ca au fost izgoniti din rai. Cand au cazut jos, s-au imperecheat cu ce au gasit pe acolo.

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune,eu cred ca omu sa tras din maimuta, adica. mi se pare prea banal " ca cineva ne-a suflat viata si ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui "
suna cam SF,nu? cum o femeie a ramas insarcinata fara ajutorul unui barbat. iar semne de intrebare.
E ca si cum as spune eu acum ca sunt insarcinat eu find barbat happy e cam ceva imposibil,nu se ridica semne de intrebare?
Aaa e divin? ok e divin,insa se riedica multe semne de intrebare.
dumnezeul vostru daca ar exista el vrea sa fiti sclavi,nu va este prieten
el vrea sa va fie frica de el.
e ceva cam dubios,nu cred in asta, credeam candva, insa numai pot crede.
sa citesc biblia? ok, si eu pot face texte sf, iau 2 3 beri in freza, fac si eu o biblia 2 happy ce rezolv? aaa, numai mor de foame, preoti de aia va indeamna sa credeti, sa castige si ei o paine

| Lizzu a răspuns:

Buna

Tu chiar crezi tot ce-ti spune Biblia? A fost si ea scrisa de oameni ca si noi, care si-au lasat amprenta fiecare pe text. Nu e asa de greu.

Da, ei au fost doi. Nu au avut frati si surori. Au facut 3 copii : Cain, Abel si mai tarziu Seth care s-a nascut dupa ce Abel a fost ucis din invidie de propriul sau frate,Cain.
Mai departe sigur ca a avut loc un incest. Adam, Cain si Seth au facut alti copii cu Eva, sotia si respectiv mama lor si doar asa si-au putut mari familia si neamul.
Nu stiu daca e adevarat sau nu,dar inclin sa cred ca nu.
Si DA, sunt unele chestii care se bat cap in cap in religie si care se contrazic una pe alta, se anuleaza reciproc. Daca stai sa descosi, sigur vei gasi multe "nereguli" ca faza cu incestul si cu ce spune Biblia ca incestul e pacatos, dar ei s-au inmultit intre ei, nu? Cum vine asta?
E ceva ciudat la mijloc si sunt multe semne de intrebare, adevarat.

Parerea mea.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Lizzu):

Dar e interesant ca biblia a fost scrisa de aproximativ 40 de ani, care nu se cunosteau intre ei si care nu au trait in aceeasi perioada. Daca biblia nu ar fi fost inspirata de d-zeu, cum se putea ca toti acesti barbati sa mearga pe aceeasi idee si sa nu se contrazica unul pe altul. E adevarat, multi, printre care si tu, ziceti ca biblia se contrazice. Dar nimeni nu a putut dovedi pana acum acest lucru.
Daca tu imi arati in biblie unde i-a dat d-zeu porunca lui Adam sa nu comita incest, eu te voi crede. Dar nu vei gasi, pentru ca porunca a fost data mai tarziu, cand oamenii erau deja numerosi pe pamant.
Ce altceva te face sa crezi ca biblia se contrazice? happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Scuza-mi greseala, a fost scrisa de aproximativ 40 de barbati ( eu am scris ani). Greseala mea! big grin

| Lizzu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Buna happy
Dar nu te intrebi daca e adevarata afirmatia ca "40 barbati au scris textele din Biblie fara sa se cunoasca intre ei si ca au trait in perioade diferite"? Daca cine a afirmat asta e un impostor? Eu asta tind sa cred.Nu avem de ce sa credem ca la Biblie chiar au contribuit atatia oameni si toti au scris la fel. Puteau gresi, nu? E omenesc.

Si referitor la incest si la porunca..nu putem noi stii daca a dat porunca sau nu. Si putea la fel de bine sa fie pacat si atunci la inceputuri,ce conta? Doar un pacat ramane pacat. Nu se absolva de vina cand vrem noi si il etichetam iar ca fiind pacat tot cand vrem noi,fiind vorba de acelasi lucru.
Stiu ca nu putem lua de bun nimic din ce se spune,trebuie analizat in mai multe directii si abia dupa,crezut.

Imi pare rau, nu-ti pot da exemple concrete din Biblie pentru ca nu am citit-o cap -coada si chiar daca citeam nu o memoram ca sa-mi revina acum in minte.
Eu mi-am cumparat Biblia pe timpul cand eram bagata pana la gat in religie,Dumnezeu si Biserica. Credeam, eram naiva. Nu am apucat sa citesc mult din ea.

Acum nici atat. Acum s-a schimbat totul si mintea si sufletul, gandirea, perceptia despre lume si am incetat sa mai cred orbeste in preoti, papi sau ce-or mai fi ei, si-mi e bine cum sunt.

Pe Dumnezeu si ideea de Dumnezeu nu am abandonat si n-o voi face.Am crezut in El,cred in continuare orice s-ar intampla, dar nu orbeste. Voi inceta sa cred doar atunci cand cineva, nu stiu cine, va veni cu dovezi clare la populatie si le va spune: "Prostilor, Dumnezeu nu exista! E o mare si gogonata minciuna si ati fost dusi de nas generatii la rand " -dar asta nu se va intampla vreodata. Sau poate nu voi mai crede decat atunci cand voi ajunge "dincolo" si voi vedea cu "ochii " mei, ai sufletului ca acolo e gol si ca nu exista nici o lumina si nici tunel happy

Scuze pentru vorba lunga.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Lizzu):

Tocmai din acest motiv zic, erau imperfecti. Daca biblia nu ar fi fost inspirata de dumnezeu ( 2timotei 3:16) cu siguranta s-ar fi produs foartem multe erori. Nu a zis un om, ci este demonstrat ca biblia s-a scris pe parcursul a aproximativ 1600 de ani. Poi cerceta si singura, daca vrei. Vei vedea ca asa este.
Pai biblia spune ca incestul este pacat, dar spune dupa ce oamenii erau deja numerosi. Nu crezi ca biblia este demna de incredere? happy
Eu apreciez ca nu mai crezi orbeste in preoti, nici macar nu trebuie. Biblia este singura dupa care trebuie sa ne ghidam, iar preotii nu ar trebui sa fie asa divinizati pe cum sunt. si din pacate, multi oameni renunta la increderea in biblie, sau in d-zeu chiar din cauza bisericilor, ceea ce e trist, dar adevarat.
Imi pare bine ca totusi, in ciuda dezamagirilor, pe care probabil le-ai suferit din cauza preotilor, tu continui sa crezi in D-zeu.
Dar d-zeu ne ofera sfaturi si invataturi tocmai prin aceasta carte, pe care tu ai cumparat-o. Daca nu te deranjeaza ca te intreb, ce anume te-a facut sa nu mai crezi in biblie? happy

| Lizzu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Tot ce se intampla, ce se intampla in manastiri si biserici intre calugari si preoti. Parca au innebunit, umbla beti,injura,nu mai stiu pentru ce sunt acolo.
De ce se mai duc in manastiri daca nu sunt in stare sa traiasca demn si modest? De ce imbina viata de afara cu viata de acolo?

S-au intamplat mai multe care mi-au deschis ochii si m-au facut sa ma intreb : De ce ar fi ceva real din toate astea? Daca nu e nimic real de fapt si suntem mintiti josnic?
A fost un intreg proces care a tinut ceva ani si care m-a adus acum,azi cu mintea si perceptia de acum asupra lumii si poate a Universului, mai obiectiv parca. Sau poate chiar a lui D-zeu.

Mi se pare ca Biblia nu este decat un mijloc de a tine oamenii in frau, de a ii supune si de a nu-i lasa sa experimenteze tot ce vor pe Pamant; le implanteaza adanc in creier notiunea de frica, teama de pedeapsa din partea Energiei divine sau orice ar fi acolo. Ma apuca nebunia cand aud asta.Nu exista asa ceva : pedeapsa. Pur si simplu nu exista.
Sunt multi crestini mult prea fanatici si usor de manipulat din cauza asta, din pacate. Stai sa platesti pentru botez si pentru cununie religioasa sau inmormantare? Nu e legal, nu e normal sa dai bani ca sa poti avea parte de o groapa amarata, nu e cinstit ca o simpla groapa sa fie platita, e dreptul fiecaruia la ea.
Cam atat pot spune.

| Odin666 explică (pentru Lizzu):

De felul meu is Ateu

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Lizzu):

Ai dreptate, de fapt, cred ca nimanui nu i se pare normal sa plateasca pentru inmormatare, pentru botez... sunt lucurile cele mai importante din viata unui om, care nu ar trebui impozitate, asa cum fac preotii in ziua de azi.
Dar ce e de remarcat, este faptul ca biblia nu doar ca nu aproba aceste lucruri, ci chiar le condamna:" Fără plată ati primit, fără plată să dati" (Matei 10:8). Existenta lui d-zeu nu ar trebui negata din cauza unor oameni lacomi, care ar face orice pentru bani sau faima. Biblia nu le sustine comportamentul si in plus, biblia are doar sfaturi intelepte, care daca ar fi respectate de toti... crede-ma, nu ar mai fi o lacrima in ochii unui om.
Si in plus, biblia nu inspira teama, ci chiar dimpotriva. Binecuvantarile mentionate in biblie ( de care vom avea si noi parte daca respectam poruncile lui d-zeu), demonstreaza doar iubirea lui Lui fata de noi.
Din cate mi-am dat seama, tu totusi crezi in d-zeu, crezi ca cineva, acolo sus, exista. Doar ca oamenii, prin actiuniile lor, te dezamagesc si din pacate nu il onoreaza deloc pe d-zeu, chiar daca se pretind a fi mari preoti.
Eu sper din suflet, ca la un moment dat, sa te convingi ca acolo sus este cineva care ne iubeste si care va face dreptate la momentul potrivit. Si ca biblia, este intr-adevar Cuvantul Sau.
Daca vreodata te vei convinge de asta, iar acest site va mai exista, lasa-mi un mesaj. happy Un zambet in plus nu mi-ar stricawinking

| Lizzu a răspuns (pentru Odin666):

Ok

| Lizzu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

happy Mersi mult pentru vorbele tale.
Apreciez.Voi lua in calcul. Si da, cred ca cineva acolo sus exista orice ar fi, nu trebuie neaparat sa fie persoana. Anumite senzatii si experiente m-au facut sa cred. Dar simt ca trebuie sa intru mai adanc in toata treaba si sa observ anumite lucruri, asta fara a vatama ceea ce cred si ce simt fata de acel Ceva.

Te pup

| M25M a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Http://www.infidels.org/......tions.html
Contradictii in biblie.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Lizzu):

Si eu kiss sper sa ne mai 'auzim '!

| DeliaDaniela a răspuns (pentru M25M):

Versetele din exodul : se intelege mai mult decat clar, din context, ca d-zeu este razboinic doar pentru cei ce merita. Mai departe, in exid, zice: "a aruncat in mare carele faraonului, elita razboinicilor lui a fost inghitita de Marea Risie. [...} dreapta ta poate sa-l zdorbeasca pe dusman". Reiese foarte clar pentru cine s-a comportat ca un razboinic: doar pentru cei ce merita. El este milostiv cu cei ce merita, iar pe cei care nu merita mila, ii rasplateste pe masura faptelor sale. Nu ti se pare corect?
Referitor la Iosif, gasesti aici raspunsul, ca sa nu mai scriu eu. Sper sa intelegi : http://paginiortodoxe.tripod.com/vsdec/12-26-soborul_maicii_domnului.html
Versetele referitoare la mormant, nu se contrazic deloc. sunt foarte clare. Doar ca in marcu mai este prezenta si Salome. Dar maria magdalena, si cealalta maria erau acolo. Asta inseamna ca se contrazic? Ambele Marii au fost la mormant, conform versetelor si din marcu si din matei si din luca.

ar trebui sa scriu prea mult acum ca sa explic toate aspectele de la linkul dat de tine, dar daca ai o 'contradictie 'in special pe care vrei sa o dezbati, chiar te rog sa mi-o arati. Ca nu mai stau sa le explic pe toate, poate nu esti interesat de toate. :)

| M25M a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Who incited David to count the fighting men of Israel?
(a) God did (2 Samuel 24: 1)
(b) Satan did (I Chronicles 2 1:1)

Who was the father of Joseph, husband of Mary?
(a) Jacob (Matthew 1:16)
(b) Hell (Luke 3:23)

Jesus descended from which son of David?
(a) Solomon (Matthew 1:6)
(b) Nathan (Luke3: 31)

Where did Jesus first meet Simon Peter and Andrew?
(a) By the Sea of Galilee (Matthew 4:18-22)
(b) On the banks of river Jordan (John 1:42). After
that, Jesus decided to go to Galilee (John 1:43)

Did Herod think that Jesus was John the Baptist?
(a) Yes (Matthew 14:2; Mark 6:16)
(b) No (Luke 9:9

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

▪ Cine l-a determinat pe David să facă numărătoarea israeliţilor?
În 2 Samuel 24:1 se afirmă: „Mînia [lui Iehova, NW] s-a aprins din nou împotriva lui Israel; şi a provocat pe David [sau „cînd David a fost provocat", NW, nota de subsol] împotriva lor, zicînd: «Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda»". Dar nu Iehova a fost cel care l-a îndemnat pe David să păcătuiască, deoarece în 1 Cronici 21:1 se spune: „Atunci Satan [sau „un împotrivitor", NW, nota de subsol] s-a ridicat împotriva lui Israel şi a îndemnat pe David să facă numărătoarea lui Israel". Dumnezeu a fost dezgustat de israeliţi, fapt pentru care i-a permis lui Satan Diavolul să aducă acest păcat asupra lor. Acesta este motivul pentru care 2 Samuel 24:1 lasă impresia că Dumnezeu însuşi ar fi făcut aceasta. Este interesant că traducerea lui Joseph B. Rotherham redă acest text astfel: „Mînia lui Yahweh s-a aprins împotriva lui Israel, astfel că el a permis ca David să fie îndemnat împotriva lui Israel, spunînd: «Du-te şi numără pe Israel şi pe Iuda»".

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

Atît Maria cît și Iosif erau descendenții lui David. Este genealogia lui Iosif și a Mariei, deaceia diferă

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

În privimța lui irod chiar nu te înțeleg, normal că se întreba cine să fie de vreme ce lui Ioan i-a tăiat capul. Și dacă pe urmă crede că Ioan a înviat - ce contradicție?

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Deci contradictia ramane? sau.

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

Scuze, dar nu te înțeleg. Poți fi mai explicit?

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

In primul tau raspuns referitor la prima contradictie tu mi-ai explicat ce si cum despre citatele biblice dar intrebarea este : Schimba asta caracterul diferit/contradictoriu?

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

La scrierea Bibliei au fost folosiți 40 de bărbați și dacă descriind acelaș eveniment fiecare scoate în evidență aspecte diferite aceasta nu înseamnă că se contrazic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat in urma.intrebarea e repetata sistematic, si tu stii foarte bine lucrul asta.DA.de la adam si eva incoace, care traiau in copac si mancau banane, santem incestuosi cu totii, frati fiind, in credinta cuget si simtiri.deci traim in pacat asa cum este scris; in pacat m-a nascut maica mea...

| ManStrong a răspuns:

La inceput nu a fost asa. Oamenii se nasteau perchi asa ca si azi la pasari.Am nascut un om, in ebraica inseamna un baiat si o fata.

| C0nstantin a răspuns:

Toti crestinii iti vor spune ca "Incestul" era permis pe aceea vreme ca doar trebuia sa ne inmultim cumva, nu?!, iar mai apoi toti vin si spun ca incestul este un pacat si bla bla bla. Stiinta a demonstrat ca in cazul relatiilor intre rude copii care se nasc au sanse mari de a fi copii cu malformatii sau tot felul de probleme ce tin de materialul genetic... Scurt pe doi daca apaream prin incest in prezent lumea trebuia sa fie o adunatura de oameni cu handicap si malformatii si mai putin oameni sanatosi.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru C0nstantin):

Da,atunci incestul era permis. Porunca referitoare la incest nu era data si lui Adam.
in plus, atunci nu existau atatea boli si atatia virusi ca si acum, deci malformatiile nu apareau atat de usor ca si acum. Daca nu te bazezi pe credinta, cerceteaza stiinta, biologia, ce vrei. Vei ajunge la aceeasi concluzie. happy

| C0nstantin a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Aloo gara... te rog du-te si dati o palma. Citeste un pic de genetica si vezi cam ce se intampla in cazul in care doua rude se reproduc... Nu manca rahat fara sa stii despre ce e vorba. Eu nu am facut referire la boli si virusi am facut strict referire la materialul genetic (daca stii ce e acela).

| Guildo a răspuns:

Daca tu crezi ca Adam si Eva sunt personaje istorice, atunci Mos Craciun conduce inca productia de jucarii de la Polul Nord, iepurasul de pasti isi incarca deja cosul cu oua, Zana Maseluta se plimba prin Bucuresti dupa masele, Unchiul Sam e in pat cu Columbia, Tatal Timp o combina pe Mama Natura, iar pe tine te cauta extraterestri la usa.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Guildo):

Inteleg ca nu crezi ca biblia este o carte reala... O simpla intrebare: Cum se face ca biblia, scrisa cu foarte mult timp in urma, a dezvaluit inaintea lui Fernando Magellan si a lui Columb ca pamantul este rotund?

| Lizzu a răspuns (pentru Guildo):

laughing

| Guildo a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu pot sa raspund la intrebarea asta, la fel cum nu pot sa raspund nici la intrebarea : care este misterul linilor de la Nazca. Pana la urma scrierile Biblie au fost interpretate in mai multe feluri, iar adevarata istorie, care este si dovedita, cam transforma intamplarile din Biblie in niste basme frumoase. Dar unde vrei sa ajungi?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Guildo):

Vroiam sa subliniez faptul ca e practic imposibil ca biblia sa fie doar o carte scris la intamplare de cativa oameni, doar un basm, asa cum multi sustin. Daca era doar un basm, nu continea atatea informatii adevarate, care pe atunci nici nu erau descoperite de catre oameni.

| 7Dany a răspuns:

In primul rand Adam si Eva au mai avut si alti copii in afara de Cain, Abel si Set ( Seth). Cine nu stie asta sa mai citeasca apoi sa scrie. In al doilea rand, pe vremea lor nu era data nici o lege, era doar constiinta, atat. Si in al treilea rand nimeni nu a spus ca in Biblie sunt trecute numai fapte drept de urmat. In Biblie este trecut adevarul despre oameni, pacatosi pana la cer cum suntem noi, si care totusi au capatat de la Dumnezeu mila, indurare si iertare. Cat pentru aceia care vin cu link-uri care arata "contradictii" in Biblie ii sfatuiesc sa citeasca Biblia TOATA si apoi sa faca ei o lista personala cu constradictiile gasite.

| ArinaRya a răspuns:

Porunca este "sa nu ravnesti la bunul aproapelui tau" iar de foarte multe ori in Biblie cuvantul "aproape" este inlocuit cu "frate". Toti suntem frati, toti suntem Copii ai lui Dumnezeu, toti suntem frati cu Isus happy

| Lizzu a răspuns (pentru ArinaRya):

"Toti suntem frati"

Imi place happy

| qMoonShine a răspuns:

Eeeeeeeeee. Ia uite ca la asta nu m-am gandit. laughing Habar n-am.

| sax15tag a răspuns:

Cine zice ca au fost primii oameni? biblia zice ca Adam si Eva au fost primii oameni creati in gradina edenului, tot in geneza scrie ca existau si uriasi pe pamant, si nicaieri nu scrie in biblie ca s-au culcat frate cu sora (din cat am citit eu)